Dakar 2023 skončil – Martinec je nejlepší Čech mezi klasiky, Ollie třetí v kategorii HO

Dakarské rallye 2023 je v cíli. Závodníci absolvovali 8 549 kilometrů, když projeli trasu se startem v západní části Saudské Arábie od pobřeží Rudého moře a cílem ve městě Dammám na pobřeží Perského zálivu. Češi získali stříbro díky kamionu Martina Macíka a samozřejmě, že si všichni říkají, co kdyby ten Aleš Loprais zůstal v soutěži…

 

Povedlo se to, je konec a máme medaile

 V soutěži Klasik, kde startovalo 187 závodníků, se nejlépe z Čechů umístili posádky CZech Samurais.

„Jsme v cíli dlouhého Dakaru, nejdelšího v Saúdské Arábii a rozhodně nejtěžšího. Etapy byly krásně připravené, pestré a žádná z nich nebyla jednoduchá. Většiny jsme si super užívali, byl to zase skvělý zážitek.  Dokázali jsme to a bez vás by to nešlo!“ zhodnotila v cíli Ollie Roučková.

Tým Czech Samurais veze skvělý výsledek:

Ondra MARTINEC, navigátor Gabriel Žúbor (Toyota): nejlepší Čech v kategorii Klasik,

celkově 37. místo.

Ollie Roučková, navigátor Jiří KOPŘIVA (Samurai):  3. místo v kategorii HO

celkově 51. místo.

Ollie Roučková,

Co byl Dakar 2023 pro pilotku Ollie Roučkovou z CZech Samurais?

  • 5 hodin denně spánku
  • 13 etap za volantem/ asi 7 500 km
  • 6x vykopávání z písku
  • 2x vyprošťování na laně
  • 4 kg shozených
  • 51. místo absolutně
  • 3. místo v kategorii H0
Tým Czech Samurais

Ollie Roučková zhodnotila celý závod:

„Hodně náročný a těžký Dakar to byl. Nejhorší bylo počasí – hnusně, bláto, zima, déšť. Spali jsme ve vodě, probudili jsme se kolikrát v mokrých matracích a dost často nám byla zima. Na začátku sooutěže jsme se potýkali s technickými problémy, ale naštěstí se navigátor-nováček Jirka brzy zorientoval a vyučil a my jsme se začali pohybovat rychleji. Závodilo se mi dobře, líbila se mi jízda v dešti, v kamenech i písku. Když se jedna etapa nepovedla, netrucovala jsem a naopak jsme se v další posunuli dopředu. Bojovali jsme o každý bodík, centimetr, metr… Nevzdali jsme to a povedlo se. Jsem šťasná, spokojená, že jsme na bedně. Třetí místo v „nejpomalejší“ kategorii Klasik HO je obrovský úspěch pro celý tým, naše rodiny, sponzory. Placku dovezeme domů a všem vám osobně poděkujeme.

Umístění Čechů na Dakaru 2023

Martin Macík obsadil celkově druhé místo v kategorii kamionů, vytvořil si nové osobní maximum a při jedenáctém startu na slavné soutěži se poprvé prosadil na pomyslné stupně vítězů. Automobilový jezdec Martin Prokop skončil šestý a vedle svého nejlepšího výsledku vyrovnal i české historické maximum z roku 2019. Mezi motocyklisty obsadil Martin Michek konečné 11. místo a jen jedna pozice ho dělila od nejlepšího výsledku z roku 2021.

„Jsme nadšení a teď budeme slavit,“ radoval se Macíkův navigátor František Tomášek na týmových sociálních sítích. „A přivezeme středního Beduína po dlouhé době do České republiky,“ doplnil jej mechanik David Švanda.

 

 

Automobily  …6. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -3:40:44.
Motocykly  …11. Michek -1:42:24,

    31. J. Brabec -8:35:58,

    36. Pabiška (všichni ČR/KTM) -11:17:36.

Kamiony 2. Macík (ČR/Iveco) -1:12:34,
4. Valtr -5:06:09,    6. Vrátný (všichni ČR/Tatra) -14:23:52.

Foto: Petr Šedivý