Královéhradecký kraj

Narozeninová oslava Stezky Krkonoše 2022

Stezka korunami stromů Krkonoše zve své návštěvníky na 5. narozeniny od jejího slavnostního otevření v roce 2017. Velkolepá událost s bohatým programem oslaví příchod léta a zahájí tak hlavní sezónu Stezky v Janských lázních. Zapište si do svých kalendářů datum 2. července a vyrazte s dětmi za zábavou.

Read More

Tragická nehoda mezi Horním Maršovem a Horní Malou Úpou

Strom,který spadl na osobní auto , tři lidi usmrtil a jednoho člověka zranil. Stalo se to odpoledne mezi Horním Maršovem a Horní Malou Úpou (TU).

Read More

Tahové zkoušky prověří stav krkonošských velikánů

Letité stromy jsou součástí krajiny i mnohých sídel. Jsou to pamětníci starých časů, a tak si většinou neumíme představit, že by musely být odstraněny, ať už z hlediska zdravotního nebo bezpečnostního. I v Krkonošském národním parku a jeho ochranném pásmu se snažíme, aby žádný z takových velikánů nemusel padnout. Ke správnému rozhodnutí pomáhají například i tahové zkoušky, stejně jako tomu bylo dnes u dubu a jasanu rostoucími přímo v centrum Pece pod Sněžkou. Výsledky dnešních zkoušek budou známy do dvou týdnů.  

Read More

Tragédie na Rychnovsku – tři mrtvá těla v rodinném domě .

V rodinném domě na Rychnovsku (Královéhradecký kraj) byla dnes odpoledne nalezena tři mrtvá těla.

Read More

Od 12. června dojde k tarifnímu propojení Pražské integrované dopravy s Integrovaným dopravním systémem Královéhradeckého a Pardubického kraje  

Tarifní přesahy zjednoduší cestování přes hranice kraje – cestující si může vybrat tarif integrovaného dopravního systému, který pro svou jízdu využije – Tarif Pražské integrované dopravy (PID) nebo Tarif regionální dopravy Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Read More

Nehoda nákladního vozu a vlaku v Hostinném

Na železničním přejezdu v Hostinném (ul. Nádražní) se střetl dopoledne vlak s menším nákladním autem.

Read More

Krkonošskému národnímu parku je 59 let

Právě dnes slaví Krkonošský národní park 59 let od svého vyhlášení. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tento krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Celé pohoří – bez ohledu na státní hranici – tak získalo statut národního parku a s tím související ochranu na ploše přibližně 600 km2.

Read More

Začíná další sezona na krkonošských loukách

Krkonošský národní park je znám svou arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy. Neméně významným fenoménem však byly a jsou zdejší louky, na nichž se nachází pestrá rodina rostlin i živočichů vázaných svým životem právě na louky. Aby tomu tak bylo i nadále, Správa KRNAP už více než dvě desetiletí aktivně podporuje péči o louky našich nejvyšších hor. Využívá k tomu prostředky z programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí. V loňském roce byla částkou 12,5 mil. korun podpořena péče na 750 hektarech krkonošských luk. Posledním zdrojem financování je Program rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, kdy Správě KRNAP přísluší pouze komunikace s hospodáři ohledně vhodných způsobů a termínů zemědělských prací.

Read More

I sníh je pod drobnohledem ochranářů

Zaměstnanci Správy KRNAP již několik desetiletí provádí pravidelný monitoring sněhové pokrývky na trvalých plochách a transektech ve vrcholových partiích Krkonoš. Na rozdíl od Horské služby nevyhodnocují potenciální rizika pádu lavin spočívající v identifikaci nestabilních sněhových vrstev, ale zaměřují se především na fyzikální parametry sněhové pokrývky, mezi které kromě její výšky, teploty, tvrdosti, velikosti a typu sněhových krystalů patří zejména hustota a výpočet vodní hodnoty sněhu.

Read More

Nehoda kamionu u Nového Města nad Metují

Na silnici č. 14 u Nového Města nad Metují, části Vrchoviny, zasahují složky IZS u nehody kamionu.

Read More