Válka na Ukrajině

DPP ve spolupráci s hl. m. Prahou a Člověkem v tísni věnuje na Ukrajinu 20 tramvají a 2 autobusy

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s hl. m. Prahou a prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni daruje na Ukrajinu celkem 20 tramvají a 2 autobusy. Příjemcem pomoci je charkovský městský dopravní podnik. Všechna darovaná vozidla jsou provozuschopná, tramvaje budou sloužit ve veřejné dopravě v Charkově, autobusy v západoukrajinském městě Chmelnický. První tramvaje by na Ukrajinu měly zamířit v nejbližších dnech či týdnech.

Read More

Ministerstvo kultury ČR a Národní muzeum pomáhají zachraňovat památky na Ukrajině

Národní muzeum z pověření Ministerstva kultury ČR vyslalo v úterý 10. května 2022 na Ukrajinu zásilku materiálu, která pomůže při záchraně tamních kulturních památek ohrožených válkou. Stalo se tak na základě Usnesení vlády České republiky ze dne 6. dubna 2022 č. 287 k poskytnutí bezprostřední pomoci při ochraně ohroženého ukrajinského kulturního dědictví.

Read More

Výtěžek varhanního koncertu bude věnován na podporu Ukrajiny

Varhanní koncert nazvaný Společným hlasem pořádá v neděli 8. května od 19:00 akademické trio Ozembóch společně se studentem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP) Filipem Žurkem v kostele Církve československé husitské v Olomouci (Husův sbor). Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na konto organizace Člověk v tísni – SOS Ukrajina.

Read More

Dvě tramvaje a šest trolejbusů zamíří jako dar z Brna do partnerského Charkova

Město Brno spolu s dopravním podnikem dodá na Ukrajinu dvě tramvaje a šest trolejbusů. Část z nich dnes symbolicky na Komenského náměstí převzal zástupce charkovské samosprávy Alexey Yurievich Palant. Příprava na transport do Charkova zabere jen několik dní.

Read More

1.máj v Zoo Ostrava: Den pro ukrajinské zoologické zahrady

První květnový den je bezesporu spojen s tradicí políbení pod rozkvetlým stromem. Kdo se chystá v neděli do ostravské zoologické zahrady, může tuto tradici dodržet na řadě míst v areálu. V zoo se tento den tradičně koná i akce spojená s ochranou ohrožených druhů a fungováním moderních zoologických zahrad, a to ve spolupráci se školami a školkami z Moravskoslezského kraje. Letos budou aktivity zaměřené na pomoc ohroženým ukrajinským zoologickým zahradám…

Read More

Společně se zaměstnanci poskytne Skupina KB 20 milionů korun na pomoc Ukrajině

Celková suma směřující z KB na pomoc Ukrajině dosáhla 20 milionů korun! Vedle Skupiny Komerční banky, která poskytla 10 milionů, se prostřednictvím Nadace KB Jistota zapojili i sami zaměstnanci. Jejich sbírku, která přinesla 5 milionů korun pak Nadace zdvojnásobila.

Read More

Zpravodajství o pandemii a válce vyvolává podobné reakce publika, zjistili výzkumníci z Univerzity Palackého

Jak lidé vnímají zpravodajství o pandemii koronaviru a o válečném konfliktu na Ukrajině? Vyvolávají zprávy o těchto událostech mezi jejich konzumenty rozdílné, nebo podobné efekty? Věří lidé více mainstreamovým médiím, nebo alternativním zdrojům informací? Výzkumný tým katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP) ve spolupráci s agenturou STEM/MARK navázal na výzkum z poloviny roku 2020. Zjišťoval, jaký postoj zaujímají obyvatelé ČR ke covidu-19 a vakcinaci proti němu a jak vnímají válečný konflikt na Ukrajině ve zprávách.

Read More

Zoo Ostrava hostila Zoofanatiku

O uplynulém víkendu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava konalo setkání fanoušků zoologických zahrad a sběratelů zoo materiálů – Zoofanatika. Součástí programu byly odborné přednášky, ale také prohlídka zoo a další vzdělávací aktivity. Účastníci věnovali přes 100 tisíc korun na podporu ukrajinských zoologických zahrad!

Read More

V březnových aukcích kraloval vůz Aston Martin, svatováclavské dukáty a charitativní aukce oranžových trenek moderátora Tomáše Zástěry

Obrovská vlna solidarity s válkou zasaženou Ukrajinou se projevila i v březnovém žebříčku top aukcí největšího tuzemského aukčního portálu Aukro. Nejdražší položkou se stal vůz Aston Martin, který se v dobročinné aukci na podporu ukrajinské armády prodal za 2,465 milionu korun. Z charitativních aukcí byly v první trojce ještě Zástěrovy oranžové trenky, které v aukci dosáhly na 1 milion korun. Za sběratelství byl největší zájem o Svatováclavské dukáty 2018 – 100 let samostatnosti.

Read More

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině se přesune od čtvrtka do Vysočan

Krizový štáb hl. m. Prahy se na svém pravidelném zasedání opět zabýval aktuální situací v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny. Členové štábu projednali přesun Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) do Vysočan a i dnes se zabývali ubytováním větších skupin osob se specifickými potřebami. KACPU se na náměstí OSN v Praze 9 přesune od čtvrtka 14. dubna. V rámci Velikonoc bude také upravena provozní doba.  

Read More