Knihy

Svět knihy Praha 2022 zaplní 416 vystavovatelů a 746 účinkujících ze 33 zemí.

Hlavní slovo má Itálie, pozornost je věnována Ukrajině Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2022 otevře všem milovníkům literatury své brány od 9. do 12. června. Během 27. ročníku přivítá na Výstavišti Praha v Holešovicích 416 vystavovatelů a 746 účinkujících ze 33 zemí a regionů. Jako čestný host se prezentuje kulturně bohatá Itálie. Literární mistrovství této země zastoupí například vynikající vypravěčka Donatella Di Pietrantonio či autorka silných příběhů Viola Ardone.

Read More

Třicet let práce, 39 svazků: vědci dokončili souborné vydání spisů TGM

Jeden z nejnáročnějších edičních počinů po roce 1989 dospěl k závěru. Ve spolupráci Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR a Ústavu T. G. Masaryka bylo završeno úplné vydání díla prvního československého prezidenta v češtině. Souborná kritická edice, kterou vědci poprvé jako celek představí na veletrhu Svět knihy v pátek 10. června, přináší i mnohé […]

Read More

Na Krétě bylo zemětřesení, v Itálii hořel hotel, v Šanghaji jsem se ztratila

Ať otevřete novou knihu Haliny Pawlowské kdekoliv, rázem vás přenese na dovolenou plnou barevných zážitků a nečekaných postřehů. Zájezd snů je knížka povídek, ve kterých hraje hlavní roli cestování a konkrétní místa ve světě i u nás. A nenajdete v ní jen rady a nečekané pointy, ale i moudré postřehy a hodně optimismu a smíchu.

Read More

Nové publikace Národního technického muzea

Ve čtvrtek 26. května 2022 byly v Národním technickém muzeu slavnostně pokřtěny čtyři publikace vydané NTM v roce 2021: „Bedřich Feuerstein. Praha-Paříž-Tokio“, „Stavební zámečnictví“, „Československé gramofony 1946-1993“ a „Jak se měří svět. Astronomické a zeměměřické přístroje“. Tyto i další knihy z produkce NTM bude možné zakoupit na prezentaci NTM na veletrhu Svět knihy se slevou 20 %.

Read More

Jiřímu Mádlovi vychází prvotina Přitažlivost planety Krypton

Tento týden  vyšla  Jiřímu Mádlovi, herci, režisérovi, scénáristovi a dnes už také spisovateli, jeho první kniha. Román Přitažlivost planety Krypton o odvážném vysvlékání z těsných dětských šatů, které může být provázeno zraněními, ale i hledáním té opravdu vlastní dospělé identity. Román pokřtili Tereza Ramba, Vojtěch Dyk a Marek Wohlgemuth  ve čtvrtek 26.5.2022 v 17:00 v Bazénu Kasáren Karlín, Praha 8 

Read More

Ze Svaté země na skok do Prahy

V Obecním domě bylo živo. Vyšla nová autobiografická kniha s názvem Hančina cesta, která pojednává o cestě tehdy dvanáctileté Haničky Sternlicht, kterou jako malou nacisté odvedli z východočeských Holic a tahali ji po zbytek války vyhlazovacími lágry. Při této příležitosti se sešlo mnoho známých osobností, aby autorce pogratulovaly k vydání knihy a zároveň z ní úryvek přečetli. Autorce Haně Sternlicht byl věnovaný celý odpolední program, během kterého mimo čtení také vystupoval dětský divadelní sbor Feigele, Mackie Messer Klezmer Band, nebo herci ze souboru Městského divadla Mladá Boleslav.

Read More

Populární spisovatel si ke kulatinám nadělil vlastní životopis Michal Viewegh: Děravé paměti aneb ŠEDESÁT báječných let pod psa

Jak se z nesmělého kluka ze Sázavy dočasně stal hédonistický seladon a nadlouho i nejpopulárnější porevoluční spisovatel? Co dělal 17. listopadu 1989 a na čem psal Báječná léta pod psa? Jaký byl vrátný, voják, učitel a redaktor, jaký je otec, bratr, syn a dědeček a kolik milenek bohužel pozval na oslavu svých padesátin? A proč pak hned neumřel…?

Read More

Via Czechia  Českem od severu k jihu –  stezka středozemím

Známý český cestovatel, horolezec, fotograf, publicista a majitel CK VIP Holiday Jan Hocek pokřtil společně se stříbrným olympijským medailistou ve vodním slalomu Lukášem Rohanem a hejtmankou Středo-českého kraje Mgr. Petrou Pechovou dne 30. března 2022 ve Středočeské centrále cestovního ruchu v Praze svou novou knihu Českem od severu k jihu – stezka středozemím.

Read More

Kniha Dominik Vodička Tančím s láskou vás zavede do zákulisí tanečních soutěží i StarDance

Dominik Vodička je český sportovní a divadelní tanečník, choreograf a trenér. Je zakladatelem komunity Tanec s láskou a bývalým sólistou Pražského komorního baletu. Je čtyřnásobným vicemistrem České republiky v latinskoamerických a standardních tancích. V roce 2018 založil komunitu Tanec s láskou, kterou tvoří pouze amatérští tanečníci. V roce 2019 vyhrál Cenu Thálie (v kategorii Tanec […]

Read More

Daniela Mrázková pokřtila v galerii Czech Photo Centre knihu – Příběhy slavných fotografií – skrytá tvář historie

Historička a teoretička fotografie Daniela Mrázková představila v galerii Czech Photo Centre svou nejnovější knihu Příběhy slavných fotografií – skrytá tvář historie. Akce se zúčastnili i její aktéři – Antonín Kratochvíl, Jaroslav Kučera, Herbert Slavík, Petr Josek, Dan Materna, Jan Zátorský, Andrej Reiser, Líba Taylor a další.

Read More