Parní vlaky 2023

Speed festival Česká Lípa 2023

Vlaky a auta jsou nedílně propojeny v pohledu do minulosti, kdy oba tyto dopravní prostředky formovaly moderní společnost. Oba přístupy k dopravě se navzájem ovlivňovaly – automobily a železnice. Dnes jsou historické vlaky i automobily považovány za vzácné klenoty minulosti, které nám ukazují, jak se technologie mění a formuje náš svět. 

Read More

V sobotu 23. září se v Bohumíně bude konat Národní den železnice

Dvacátý třetí zářijový den bude Národním dnem železnice. Oslava tohoto svátku se letos uskuteční v Bohumíně a návštěvníci se mají na co těšit. Budou moci nahlédnout do železniční historie, zároveň se ale setkají i s nejmodernější železniční technikou. Nebude chybět ani doprovodný program, jehož velká část se uskuteční přímo v centru tohoto města. Vrcholem oslav […]

Read More

Speciální parní jízda z Dolní Lipky do Slezské Javořiny

Tato přeshraniční jízda parního vlaku propojí dvě velkolepé akce na obou stranách hranice. Vlak bude v sobotu slavnostně vyjíždět ze Žamberka u příležitosti  zahájení speciálního Dne otevřených dveří s podtitulem „Továrna se otevírá po rekonstrukci veřejnosti” v sobotních dopoledních hodinách (cca 10), aby odpoledne dorazil na sobotní vyvrcholení paralelní akce Gala Pary v Jaworzyne Śląske. V neděli je možné se zúčastnit dalších akcí v rámci „Festivalu zabytkow techniki“ v Jaworzyne a přilehlém okolí. V odpoledních hodinách 24. 9. 2023 kolem 14:00 bude vlak odjíždět zpět směr Žamberk.

Read More

Se parním vlakem taženým Skaličákem z Ostravy až na Valašsko

Udělejte si s námi romantický výlet parním vlakem z Ostravy přes Frenštát pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí a svezte se po malebné Podbeskydské magistrále, železniční trati vinoucí se pod vrcholky Beskyd, nad níž bdí tací velikáni jako Lysá hora, Smrk, Velký Javorník nebo Radhošť. 

Read More

Kalendář parních vlaků 2023

Přinášíme Vám kalendář parních vlaků pro rok 2023. Zde opět budeme uveřejňovat kalendář parních vlaků, v České i Slovenské republice a také v Evropě. Zatím není uveřejněno pro rok 2023 mnoho jízd, a tak vše se bude během doby upravovat a doplňovat

Read More

Moravská pohraniční dráha slaví 150 let. Parní vlaky se sjedou do Dolní Lipky

V sobotu 7. října se do Dolní Lipky sjede hned několik historických parních strojů, které tak společně s cestujícími oslaví 150 let od zahájení provozu na Moravské pohraniční dráze. Ta vede právě z Dolní Lipky přes Hanušovice do Šternberka. Fanoušci železniční nostalgie se mohou těšit na parní jízdy z Pardubic, Hradce Králové, České Třebové nebo Olomouce. V Dolní Lipce budou umístěny také statické ukázky lokomotiv, představení budoucího železničního muzea či přednášky o historii samotné dráhy.

Read More

V Liberci se konají oslavy svátku železnice na konci září

Vypravte se v sobotu 30. září do Liberce na Regionální den železnice. Těšit se můžete na jízdy parního vlaku, na nostalgické projížďky historickým motorovým vozem a také na výstavu železničních vozidel. Z libereckého nádraží vás motorový vůz zdarma dopraví do depa nebo do tramvajové vozovny, kde bude probíhat další doprovodný program.

Read More

Přijeďte si užít Tábor s párou!

V sobotu 21. října 2023 se na táborském nádraží koná pestrý program. Součástí akce s názvem Tábor s párou jsou jízdy nostalgických vlaků, výstava historických lokomotiv a vozů, přehlídka malých parních strojů, projížďky drezínou nebo výstava modelového kolejiště. Chybět nebude občerstvení a  dobrá hudba.

Read More

S Papouškem z Ostravy pod Lysou horu

Vydejte se v neděli 24. září na výlet parním vlakem z Ostravy do Ostravice, oblíbeného letoviska v srdci Beskyd pod Lysou horou. Řazení vlaku připomene staré časy, kdy těmito soupravami směřovaly pod Lysou horu stovky až tisíce návštěvníků denně. Vlak bude totiž sestaven z patrové soupravy Bpjo, v jejímž čele pojede parní lokomotiva Papoušek (477.013) […]

Read More

Regionální den železnice v Trutnově 2023

Pojeďte 17. září 2023  do Trutnova, kde se koná Regionální den železnice s pestrým programem. Z Hradce Králové bude na oslavy do Trutnova vypraven parní vlak s lokomotivou Velký bejček. Během dne se s ním můžete svézt také z Trutnova do Vrchlabí nebo Červeného Kostelce a v Trutnově je pro vás připraven bohatý doprovodný program. 

Read More