Jihočeský kraj

Soumostí v Plané nad Lužnicí slouží veřejnosti

Mercedes mezi mosty. Takto nazývají novou stavbu, vyvedenou v netradiční tmavě modré barvě, ti, kdo se na její výstavbě podíleli. Při pohledu na elegantní oblouky nelze než souhlasit. Jejich rozpětí je plných 69 metrů, a přitom nemají středový pilíř. Oproti standardu jsou také mnohem nižší. Celková konstrukce mostu je díky tomu pocitově subtilnější a nový most krásně zapadne do okolní krajiny.  A hlavně – slouží veřejnosti, takže veškerá dopravní omezení dne 15. září končí. Kraj převzal stavbu do předčasného užívání, takže řidiči už nemusí jezdit přes náhradní most, který provizorně vedl přes Lužnici déle než dva roky. Oba původní mosty totiž musely být kvůli špatnému technickému stavu kompletně zbourány.

Read More

Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most

Vodní nádrž Orlík překlene v následujících měsících nový železniční most. Ze základů na obou březích Vltavy už začínají vyrůstat části budoucího železobetonového oblouku o rozpětí 156 metrů. Staveniště nedaleko stanice Červená nad Vltavou si dnes v rámci kontrolního dne prohlédli také ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Celkové náklady stavby dosahují 685 milionů korun, vlaky začnou nový most využívat příští rok v listopadu.

Read More

I vy můžete přidat ruku k dílu a připojit se k nám při ČIŠTĚNÍ VLTAVY!

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) společně se Sdružením pro Vltavu a Půjčovnami lodí a kempů na Vltavě zve všechny vodáky i nevodáky na 29. ročník tradičního dobrovolnického sběru odpadu v korytě řeky Vltavy v úseku od Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Přidejte se k nám a pomozte vyčistit Vltavu v sobotu 9. září 2023 od 8.30 u kiosku kempu Nové Spolí (Český Krumlov).

Read More

TROCNOVSKÉ SLAVNOSTI 8 – 9. září 2023 – areál Památníku Jana Žižky z Trocnova

Jihočeský kraj a Jihočeské muzeum Vás zvou na dvoudenní Trocnovské slavnosti, které se konají 8. – 9. září 2023 (pátek a sobota) v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany). Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby. Vstup je zdarma!

Read More

České dráhy chtějí vyměnit vozy na Bechyňce za lepší, ve středu je otestovaly

Zvýšit komfort cestování na nejstarší elektrifikované trati v republice chtějí společně České dráhy a Jihočeský kraj. Ve středu proto na dráze otestovaly komfortnější vozy typu Btn vyrobené  roce 1997. Cestujícím by nabídly především pohodlné čalouněné sedačky, determální tónovaná stahovací okna a díky běžným podvozkům na vzduchovém odpružení také klidnější jízdu. V budoucnosti by chtěly České […]

Read More

ČEZ o měsíc prodlužuje letní prohlídky lipenské vodní elektrárny

Na enormní zájem o prohlídku vodní elektrárny Lipno I zareagovala společnost ČEZ. O měsíc prodloužila možnost, kdy se veřejnost může zdarma podívat přímo do nitra tohoto unikátního vodního díla. Během pěti zářijových víkendů bude moci lipenskou vodní elektrárnu navštívit 480 zájemců. V těchto dnech ČEZ spustil registraci, prvních osm prohlídek s kapacitou 48 míst začíná […]

Read More

Za Elinkou do Bechyně města oslavujícího 700 let od založení

Vydali jsme se do Bechyně, kde jsme v rámci akce Léto na Bechyňce mohli vidět dvě historické lokomotivy: Bobinku a Elinku. A nejen to lázeňské město nabízí řadu zajímavých turistických cílů. Navíc město letos slaví 700 let od svého založení. Pokud sem zavítáte v době od 11.- 13. srpna 2023 , můžete se zúčastnit oslav […]

Read More

ŽUMBERSKÁ SLAVNOST ŘEMESEL – sobota 19. 8. 2023 (13:00 – 17:00 hod.)

Srdečně vás zveme na pobočku Jihočeského muzea – tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny), kde se v sobotu 19. srpna 2023 od 13:00 do 17:00 hod. uskuteční Žumberská slavnost řemesel. Program potěší děti i dospělé. Vstup je zdarma! Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci programu Podpora tradiční lidové kultury – kategorie B.

Read More

Hejtman Martin Kuba: Letiště konečně žije!

Odletová hala v Českých Budějovicích se konečně zaplnila cestujícími. Shuttle busy pendlují mezi novým parkovištěm, které je pro klienty letiště zdarma, a terminálem. Na odbavovacích pásech se konečně vezou první kufry, bezpečnostní kontrolou procházejí první turisté. Středa 2. srpna je pro českobudějovické letiště památné datum. Dnešním dnem se zařazuje po bok plnohodnotných mezinárodních letišť a začíná poskytovat své služby všem, kteří se chtějí pohodlně a bezpečně dopravit do vzdálených destinací. Cestovní kancelář Čedok zahajuje první charterové lety do turecké Antalye s leteckou společností Smartwings. Od příštího týdne přibude i Řecko, konkrétně Rhodos a Kréta. Těšit se však zájemci o služby jihočeského letiště mohou i na nové turistické destinace. Od příštího léta na tuniskou Enfidhu a bulharský Burgas. Letošní nabídka samozřejmě zůstává.

Read More

Projekt 6×5 se vrací po třech letech do jižních Čech

Ukázat to nejlepší z kraje a propagovat turistické oblasti na sociálních sítích. Úspěšný projekt 6×5 se po třech letech vrací do jižních Čech. Šest vybraných tvůrců obsahu, kteří se po pěti dnech střídají v jižních Čechách, takový je koncept projektu, který společně připravila Jihočeská centrála cestovního ruchu a destinační společnost Českobudějovicko – Hlubocko. Mezi vybranými tvůrci jsou známé osobnosti, fotografové i hvězdy internetu. Projekt odstartuje 1. srpna a je součástí podzimní kampaně.

Read More