Pardubický kraj

Těžká nehoda dvou nákladních vozidel na pardubicku !

U těžké dopravní nehody dvou nákladních vozidel na silnici I/35 u Janova stále zasahují hasiči. Ze zdemolovaných kabin kamionů jsme vyprošťovali oba řidiče. Jeden z nákladních vozů skončil v příkopu a druhý na silnici. Z rozžhavených komponentů, a v kombinaci s unikajícími provozními náplněmi, došlo k požáru jednoho z kamionů. Škoda, která vznikla požárem, nebyla dosud vyčíslena.

Read More

Zažijte velikonoce na Betlémě v Hlinsku

Velikonoční výstava, která představí tradiční velikonoční obyčeje proběhne v roubených domcích památkové rezervace Betlém Hlinsko od 24. března do 23. dubna 2023.

Read More

Nehoda v centru Pardubic byla ohlášena až z Německa

Profesionální hasiči vyjížděli v úterý 21. března dopoledne k nehodě osobního vozu na křižovatce ulic Pichlova a Teplého v Pardubicích.

Read More

Na železničním přejezdu v Moravanech se dnes odpoledne střetl automobil s vlakem

Hasiči zasahovali v Moravanech. Na železničním přejezdu se dnes odpoledne střetl automobil s vlakem, v němž cestovalo šest osob, z toho jednu osobu evakuovali. Ostatní osoby se evakuovaly samovolně. Řidič vozu utrpěl zranění. Provoz na trati byl zastaven.

Read More

Služka vstoupila do českých kin. Drama o lásce dvou dívek se natáčelo v Pardubickém kraji

V pardubickém kině CineStar proběhla v úterý 14. března exkluzivní česká předpremiéra celovečerního snímku Služka, který vznikl v česko-slovenské koprodukci, a filmaři jej z velké části natáčeli přímo zde v Pardubickém kraji.

Read More

Jaké kroje nosili východočeští venkované?

Dávno zmizely z povědomí a dnešní obyvatelé východních Čech často netuší, jak vypadaly. Řeč je o krojích, historickém odívání venkovského obyvatelstva. Víte, jak se oblékaly selky na Pardubicku a jak v chrudimsko-nasavrcké oblasti? Jak se lišil kroj poličský od litomyšlského? A čím se odlišovaly od lidového oděvu v Orlických horách? Do šatníků východočeských venkovanů nyní dá nahlédnout nová výstava s názvem Jaké odění, takové uctění. Připravilo ji Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Muzeem Ostrov lidových krojů a pro veřejnost se otevírá v pátek 3. března.

Read More

Nehoda autobusu na Svitavsku

Vážná dopravní nehoda se teď stala na silnici č.43 mezi Březová nad Svitavou a Brněnec. Autobus tu skončil v příkopu. Na místě jsou tři těžká zranění a letí k události vrtulník. Zasahují všechny složky záchranného systému. Silnice je v tuto chvíli neprůjezdná.

Read More

Utopené auto zachraňovali hasiči v obci Dolní Sloupnice

Hasiči ze stanici Litomyšl a Ústí nad Orlicí spěchali na pomoc ženě, která kolem 20. hodiny sjela s vozem do požární nádrže v obci Dolní Sloupnice.

Read More

Finišují práce na koridoru v údolí Tiché Orlice

Dnešním dnem začíná poslední fáze modernizace 1. koridoru mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí. V následujících čtyřech měsících proběhne kompletní rekonstrukce železničního spodku a svršku pomocí speciálního sanačního stroje. Využití nejmodernější technologie, rozdělení prací na etapy a zkrácení jednokolejného úseku minimalizuje dopad do železničního provozu.

Read More

Pardubický kraj spolupracuje s Akademií věd ČR při výzkumu alternativních systémů čištění odpadních vod

Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR vypracoval za podpory Pardubického kraje projekt, jehož hlavním cílem bylo vytvořit komplexnější představu o pohybu fosforu v systémech kořenových čistíren. Tyto čistírny se vyznačují dobrým poměrem ceny vůči efektivitě, nízkou spotřebou energie a jednoduchou obsluhou a údržbou. Jsou alternativou zvláště pro menší obce, a zároveň představují možnou cestu, jak […]

Read More