Brno

Měsíce příprav posvětili zastupitelé. Schválili základní obsah brněnské přihlášky na Evropské hlavní město kultury

Zapsat Brno na kulturní mapu světa a vybudovat jeho značku jako top kulturní destinaci, ale taky pomocí kultury snižovat regionální nerovnosti nebo podporovat mezioborovou spolupráci. I takové cíle zahrnuje brněnská přihláška na titul Evropské hlavní město kultury, o který se utká s Broumovem, Českými Budějovicemi a Libercem. Podání přihlášky pro první kolo evropské soutěže  oficiálně […]

Read More

Přijďte si přivonět! Jubilejní 60. výstava léčivých rostlin Centra léčivých rostlin LF MU ve znamení vůní

Letošní ročník bude doprovázet unikátní panelová výstava Zahrada vůní – rostliny v parfémech. Návštěvníky provede celou historií používání parfémů od dávné minulosti až po dobu současnou. Seznámí je s mnoha používanými složkami. Dozví se o jejich původu či zpracování. Dokonce si budou moci sami vyzkoušet jejich vůni – součástí výstavy bude také čichová složka. U většiny popisovaných složek bude možné si přičichnout nejen k esencím získaných z rostlin, ale i k vůním, ve kterých se používají. Ukázky parfémů se budou každý týden obměňovat.

Read More

Pravá brazilská atmosféra opět pohltí ulice Brna, tentokrát s tematikou „200 Anos“

5. – 7. 8. 2022 proběhne již třetí ročník největší latino události v České republice. Exotický festival znovu otevře příležitost návštěvníkům zažít pravou atmosféru brazilské kultury přímo v Brně. Festival bude letos tentokrát navíc okořeněn speciální tematikou “200 Anos”.

Read More

Nejmodernější výuku medicíny v Evropě zažilo na Masarykově univerzitě už přes 5 tisíc studentů

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity má za sebou první hmatatelné výsledky. Nejmodernějším zařízením svého druhu v Evropě prošlo za pouhé čtyři roky od poklepání základního kamene a čtyři semestry výuky lékařských a zdravotnických programů už víc než 5 tisíc studentů.

Read More

Metropolitní spolupráci by měl legislativně podpořit stát, zaznělo na konferenci v Brně

Téměř 150 účastníků, zástupců měst a obcí, ale i ministerstev a státních, akademických nebo neziskových organizací, se 19. května 2022 sjelo do Brna, aby debatovali o posílení ukotvení metropolitní spolupráce v České republice.

Read More

Třinácté komnaty brněnských budov zpřístupní festival Open House Brno

 Zákulisí tří ikonických brněnských hotelů, prohlídka překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným nebo tři pohledy, jak se architektura potkává s hudebním uměním. To je jen krátký výčet prohlídek, které o posledním květnovém víkendu nabídne architektonický festival Open House Brno. Historické i zcela současné stavby budou zájemci obdivovat v sobotu 28. a neděli 29. května 2022 na více než sedmi desítkách míst v Brně. Organizátoři lákají hlavně na místa, kam se veřejnost běžně nedostane.

Read More

Na Mendelově konferenci budou tři nobelisté

Jedním z vrcholů letošních oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela bude velká genetická konference, na kterou přijali pozvání hned tři držitelé Nobelovy ceny. Konference začíná přesně 200 let od Mendelova narození 20. července a Mendelova univerzita v Brně je jejím spolupořadatelem. „Je nám velkou ctí se na organizaci této v českém prostředí výjimečné akce podílet. Hrdí jsme i na fakt, že dva ze tří nobelistů, jsou také držitelé četného doktorátu na MENDELU,“ uvedl prorektor pro tvůrčí činnost Mendelovy univerzity v Brně Svatopluk Kapounek.

Read More

Stezka vedoucí kolem Svratky je přívětivější a bezpečnější. Přibyly zde lávky, altán i molo

Stezka podél Svratky vedoucí z Komína do Bystrce je mezi Brňany velmi oblíbená. Části jejích úseků však nebyly pro chodce bezpečné. Město Brno proto připravilo na zprůchodnění cesty projekt, který byl nyní dokončen.

Read More

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně připomíná výročí Mendela pěstováním hrachu i kuchařkou

Letošní 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela připomíná Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity (MU) dvěma interaktivními akcemi, ve kterých hraje hlavní roli hrách. Právě při jeho pěstování v opatství na Starém Brně Mendel objevil a popsal zákony dědičnosti. Všestrannost zájmu tohoto génia, který se věnoval i včelařství, meteorologii, matematice, fyzice, chemii či pozorování skvrn […]

Read More

Česko-baltské století. Výstava představí spolupráci s Pobaltím

Proč nad baltskými státy létají gripeny české armády? Který český státník podporoval Pobaltí na cestě k obnovení nezávislosti? Tohle a mnohem více se dozvíte na výstavě Česko-baltské století. Tu si prohlédnete na náměstí Svobody od 3. do 17. května. 

Read More