Zahraniční

20 let pand ve Vídni: pět mláďat a dva unikáty

Přesně před dvaceti lety, v polovině března 2003, se vídeňský Schönbrunn zařadil mezi pár desítek světových zoologických zahrad, které chovají pandy velké. Po čtyřech letech se ve Vídni narodilo první mládě, které se zároveň stalo první přirozeně počatou pandou v evropské zoo. Po dvou dalších přírůstcích následovalo v roce 2016 nečekané překvapení, když Yang Yang jako vůbec první samice pandy v lidské péči odchovala dvě mláďata bez lidské pomoci.

Read More

Evropské hlavní město kultury 2023 Veszprém a region Bakony-Balaton

Maďarské město Veszprém spolu s regionem Bakony-Balaton získalo 1. ledna 2023 nejprestižnější kulturní titul Evropské unie a stane se tak Evropským hlavním městem kultury 2023 (EHMK). Tím se připojí ke dvěma českým městům, kterým se této pocty již dostalo Praze (2000) a Plzni (2015) a také městu Broumov nebo Českým Budějovicím, z nichž jedno bude držitelem tohoto titulu v roce 2028.

Read More

Po srážce u města Tempe v úterý těsně před půlnocí vykolejilo několik vozů a nejméně tři začaly hořet – mnoho mrtvých a zraněných

Osobní vlak se stovkami lidí se ve vysoké rychlosti srazil s protijedoucím nákladním vlakem v ohnivém vraku v severním Řecku, zabil 32 a nejméně 85 zranil, uvedli ve středu úředníci.

Read More

Vídeňská MHD a lékárny od března bez roušek

Město Vídeň až doposud trvalo na přísnějších covidových opatřeních než zbytek Rakouska. Cestující v MHD či zákazníci lékáren proto museli stále nosit respirátory. Radnice však tento týden rozhodla, že pravidla platící do konce února už nebude prodlužovat. V nemocnicích respirátory zůstávají do konce dubna.

Read More

Plně obsazený autobus se převratil na A2 u Magdeburku

V noci na 10. února 2023 došlo k vážné dopravní nehodě s plně obsazeným autokarem.

Read More

Bateriové vlaky pro Westerwald dodá Siemens Mobility

Společnost Hessische Landesbahn si pro svůj pilotní inovativní železniční projekt bezemisní mobility vybrala pro tratě v Horním a Dolním Westerwaldu dvouvozové dvouzdrojové elektrické trakční jednotky trolej/akumulátor Mireo Plus B od společnosti Siemens Mobility. Obě tratě ve Westerwaldu s náročným velkým stoupáním a dlouhými neelektrifikovanými úseky vyžadují vysoce výkonná vozidla. Trakční jednotky Mireo Plus B jsou díky svému vysokému výkonu při trolejovém i akumulátorovém napájení ideálním řešením pro splnění požadovaných vlastností. Výměnou naftových vozidel za dvouzdrojová vozidla trolej/akumulátor je možné v regionu dosáhnout výrazných úspor emisí CO2, snížení hladiny hluku i emisí zdraví škodlivých výfukových plynů.

Read More

Turecko a Sýrii postihlo zemětřesení o síle 7.8 Richterovy stupnice

Turecko a Sýrii zasáhlo v noci na pondělí  silné zemětřesení, obě země hlásí obrovské škody a stovky zraněných, počty obětí postupně narůstají. Podle informací zatím 360 obětí.

Read More

Škoda Group založila novou dceřinou společnost Škoda Group Austria GmbH se sídlem ve Vídni.

 Škoda Group založila novou dceřinou společnost Škoda Group Austria GmbH se sídlem ve Vídni. Tato společnost přebírá 40 zaměstnanců a část aktiv společnosti Molinari Rail GmbH Austria, a to k 1. únoru 2023. Škoda Group tímto krokem výrazně posiluje svoji pozici v oblasti technického projektování a designu. Získává zkušený tým, který bude pracovat jak na zakázkách v rámci skupiny, tak i na vlastních projektech.

Read More

V obci Vyšehorky došlo k požáru rodinného domu.

Zasahovalo pět jednotek. Požár zasáhl fasádu, střešní konstrukci, podhledy RD a došlo k zakouření vnitřních prostor. Intoxikovaly se čtyři osoby.

Read More

Katamarán na lince Vídeň – Bratislava se chystá na novou sezonu. Očekává kolem 150 000 cestujících

Vídeň a Bratislava společně drží evropský unikát. Jedná se o nejbližší hlavní města v Evropě. Vedle běžných vlakových či autobusových linek je propojuje i katamarán. Ten cestu mezi oběma městy urazí za 75 minut a po covidovém útlumu se počet cestujících vrací ke 150 000 ročně. Vídeňské plavidlo navíc začalo příležitostně zajíždět až do Györu nebo Budapešti.

Read More