Zahraniční

Vídeňský Belveder oslaví 300 let

Jedna z předních kulturních institucí ve Vídni finišuje přípravy na svůj jubilejní rok 2023. Výročí 300 let od dokončení paláce Belveder, který si nechal vystavět princ Evžen Savojský, oslaví světoznámá galerie řadou akcí s podtitulem Zlaté jaro. Tematické výstavy zahájí už v letošním prosinci.

Read More

Srážka vlaků v Chorvatsku poblíž města Novska si vyžádala tři mrtvé a 11 zraněných

Několik lidí zemřelo a mnoho dalších bylo zraněno při srážce osobního a nákladního vlaku ve středním Chorvatsku (nedaleko města Novska), uvedly orgány civilní ochrany.

Read More

Škoda Group představila v Rize první elektrický vlak pro Lotyšsko

Ve středu 7. září 2022, představila Škoda Group veřejnosti první novou elektrickou vlakovou jednotku pro lotyšského železničního dopravce Pasažieru vilciens. Tento elektrický vlak bude v Lotyšsku nejprve nasazen do zkušebního provozu, po jehož absolvování získá certifikaci v souladu s předpisy Evropské unie, která potvrdí jeho bezpečné použití v osobní dopravě.

Read More

Vídeň: z cestujících v MHD se od roku 2024 stanou kurýři

Počet přepravovaných balíků ve Vídni neustále roste. Loni si Vídeňané objednali 113 miliónů balíčků, a to zatěžuje samozřejmě průjezdnost města i hustotu dopravy. Aby došlo k jejímu odlehčení, hledá Vídeň inovativní ekologické projekty. Jedním z nich je projekt, kdy by cestující v MHD fungovali jako kurýři doručující balíky.

Read More

Ve Vídni otevírá obří laboratoř hydromechaniky. Pomůže s povodněmi, vodní energií či obnovou řek

Zatímco velké části Evropy svírají rekordní sucha, ve Vídni finišuje stavba nového specializovaného výzkumného centra zaměřeného na chování vodních těles. Obrovská laboratoř o velikosti skladovací haly přinese poznatky například k povodním, lodní dopravě, transportu sedimentu, biodiverzitě a dalším mnoha oblastem. Zařízení bude využívat vodu ze sousedního Dunaje. Díky evropským projektům mohou z výzkumu profitovat i čeští vědci a inženýři.

Read More

Neštěstí s mnoha mrtvými na A4: Polský autobus sjel z dálnice, nejméně 11 lidí zemřelo, 34 lidí bylo zraněno

Autobus s polskými poznávacími značkami se v sobotu ráno stal účastníkem vážné dopravní nehody na dálnici A4 Záhřeb-Goričan. Na místě zemřelo nejméně 11 lidí, potvrdila policie. Podle neoficiálních informací bylo zraněno 34 lidí.

Read More

Londýnský Big Ben je konečně opraven. Lešení použité při rekonstrukci mělo českou stopu

Výrobní závod ArcelorMittal Tubular Products Karviná zanechal viditelnou „českou stopu“ při náročné rekonstrukce ikonického Big Benu. Lešení použité při opravách světoznámé stavby mělo 24 000 součástí a bylo vyrobené také z karvinských trubek.

Read More

Nejstarší zoologická zahrada na světě slaví 270 let

Už příští neděli oslaví vídeňská zoo, která je nejstarší zoologickou zahradou na světě, své kulaté jubileum. Návštěvníci se mohou těšit na zbrusu nový hladící zookoutek nebo na čerstvě narozená mláďata, která jsou podle zoo tím největším dárkem.

Read More

Vykolejení manipulačního vlaku v Bohumíně

Dnes 13. 7. 2022 v 13:56 hodin v Bohumíně vykolejil jeden vůz manipulačního vlaku, který převážel svitky drátu.

Read More

Vídeň otevřela druhý městský re-use obchod

Druhá šance pro staré věci, prodej za výhodné ceny, výnosy na dobrou věc. To už sedm let charakterizuje vídeňské městské re-use centrum známé jako 48er Tandler. Lze zde sehnat například elektroniku, oblečení, sportovní náčiní, nádobí, cédéčka či elpíčka. Magistrát rakouské metropole nyní otevřel i druhý obchod. Podobná centra se nyní objevují i v českých městech.

Read More