Zahraniční

Další dva mladí orlosupi ze Zoo Ostrava budou létat ve volné přírodě

Mezinárodní repatriační projekt na obnovu a posílení divoké populace orlosupa bradatého v evropské přírodě je jedním z nejúspěšnějších ochranářských projektů. Od jeho počátku v 70. letech minulého století byly na několika lokalitách vypuštěny bezmála čtyři stovky mladých jedinců odchovaných v zoologických zahradách a specializovaných chovných stanicích. Desítky z nich už se také rozmnožují. Od roku 2009 je do projektu zapojena i Zoo Ostrava – od té doby poskytla pro vysazení do přírody dvě desítky orlosupů. Začátkem května bylo na místo vypuštění odvezeno jedno ze dvou letošních mláďat a následující pondělí odcestuje i druhé.

Read More

Stánky s klobásami do UNESCO? Vídeň usiluje o zápis

Vídeňská kavárenská kultura, vídeňský vinný šenk a vídeňský valčík patří už řadu let na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Rakouská metropole nyní začala usilovat i o zápis tradičních vídeňských stánků s klobásami. Iniciativu podpořil i starosta – jak jinak než přímo u jednoho z nejznámějších stánků vedle opery.

Read More

Vídeňský hudební open air festival vkročí do další sezóny se Smetanou i fotbalem

V sobotu 29. června odstartuje 34. sezóna tradičního vídeňského Film Festivalu, který před radnicí každoročně vykouzlí jedinečnou atmosféru podobnou živým open air koncertům. Hvězdami multižánrového programu jsou nejen Rolling Stones a Coldplay, ale i Ludwig van Beethoven nebo Bedřich Smetana. Letos radniční náměstí oživí kromě hudby i fotbal.

Read More

První trolejbusy pro Vilnius jsou připraveny k předání zákazníkovi

 První várka nových trolejbusů Škoda 32 Tr pro dopravce Vilniaus viešasis transportas (VVT) brzy zamíří do Vilniusu. V tuto chvíli je smontováno 20 trolejbusů, přičemž 5 vozidel je zcela dokončeno a zbývajících 15 prochází zkušebním provozem a konečnými úpravami. První trolejbus má být do Vilniusu dodán v červnu, všech 20 vozidel bude na místě připraveno v srpnu. Dalších 20 vozidel je v současné době ve výrobě.

Read More

Společnost MOL v Tiszaújvárosu otevřela polyolový komplex za 1,3 miliardy eur

V Tiszaújvárosu byl slavnostně otevřen polyolový komplex společnosti MOL v hodnotě 1,3 miliardy eur a s výrobní kapacitou okolo 200 000 tun polyolu ročně. Slavnostní ceremoniál, kterého se účastnili maďarský premiér Viktor Orbán, předseda představenstva společnosti MOL Zsolt Hernádi a členka představenstva společnosti thyssenkrupp Ilse Henne, je pro společnost významným milníkem. Skupina MOL je jediným subjektem ve střední a východní Evropě, který pokrývá celý hodnotový řetězec od zpracování ropy až po výrobu polyolu (široce používaného plastového materiálu).

Read More

Video z místa postřelení Roberta Fica, útočníka zpacifikovala policie

• Po jednání vlády v Handlové byl postřelen premiér Robert Fico.
• Podle korespondenta TASR padlo několik výstřelů a útočník byl zadržen.

Read More

Cestování vlakem do Drážďan, Berlína a Hamburku během léta s povinnými místenkami

Mezistátní vlaky EC mezi ČR a Německem na lince z Prahy přes Drážďany a Berlín do Hamburku a dalších severoněmeckých měst bude od 1. června do 1. září 2024 možné použít jen s povinnou místenkou. Tuto dočasnou změnu zavádí partnerský dopravce Deutsche Bahn, který tyto vlaky provozuje na území Německa. Důvodem je očekávaná vyšší poptávka po cestování mimo jiné i v souvislosti s konáním Mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2024.

Read More

Nová železniční linka nabídne spoj Brusel – Praha bez jediného přestupu

Čtyři země a čtyři evropské metropole na jedné trase. Nově je propojuje prodloužená linka nočního vlaku společnosti European Sleeper vedoucí z Bruselu do Prahy. Od 26. března 2024 tak mohou lidé vyrazit třikrát týdně z Belgie do Česka a zpátky. Cesta potrvá zhruba patnáct hodin. Přibyly nové zastávky, a to v Drážďanech, Bad Schandau, Děčíně, Ústí nad Labem a Praze. Jediným přestupem v Bruselu se k nám pak zájemci dostanou i z Paříže či Londýna.

Read More

Stovky Čechů v extázi

Velké překvapení připravil pro stovky Čechů milujících lyžování Mirai se svou kapelou v Alpe Cermis. Byl sice na dovolené, ale i přesto připravil pro návštěvníky nezapomenutelný koncert.

Read More

Stávka na německé železnici znovu zasáhne i mezistátní spoje z Česka

V Německu dojde k další stávce na železnici. Odborový svaz strojvedoucích GDL u dopravce Deutsche Bahn AG vyhlásil po měsíci jednání další stávku, která začne ve čtvrtek 7. března, ve 2:00 hod. a skončí v pátek 8. března ve 13:00 hod. Stávka naruší provoz některých spojů mířících z České republiky do Německa a opačně. Omezení se dotkne zejména vlaků linky Praha – Berlin / Hamburg / Kiel / Flensburg a regionálních spěšných vlaků Cheb – Marktredwitz. V noci před stávkou (6. / 7. března) také již nepojedou noční vlaky do a z Německa. Vzhledem k rozsahu stávky musí cestující počítat, že spoje budou dotčeny ještě i po oficiálním konci stávky, tedy ještě po většinu pátečního dne.  Prosíme cestující, aby sledovali aktuální informace na webu Českých drah nebo v aplikaci Můj vlak.

Read More