Liberecký kraj

57. ČEZ Jizerská 50 je zrušena!

V sobotu 3. února proběhlo rozhodující měření výšky sněhu na trasách Jizerské 50. Vzhledem k výsledkům měření a ještě pesimističtější a jistější předpovědi počasí na příští týden je jasné, že závody není možné uskutečnit ani ve zkrácené podobě a celá akce včetně jakékoliv náhradní podoby hlavního závodu musí být zrušena. Závodníci dostanou zpátky až 70 % z ceny základního startovného díky pojištění od PVZP. Doprovodný program v podobě ČEZ Energy festů v Jablonci a Liberci a uctění památky za horolezce z expedice Peru 1970 proběhne navzdory okolnostem.

Read More

Krkonošské mokřady jsou unikátní a důležité nejen pro českou přírodu

Mokřady jsou unikátní ekosystémy. Ty krkonošské jsou obzvláště cenné. Proto dnes i my slavíme Světový den mokřadů jako připomenutí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech 2. února 1971. A krkonošské mokřady se snažíme také aktivně obnovovat.

Read More

ČEZ umetá e-autům cestu do hor. Před zimní sezónou staví dobíjecí wallboxy u horských chat v Jizerských horách a ultrafasty v Krkonoších

Horská chata Královka nad Bedřichovem a Penzion U Čápa v Příchovicích jsou prvními místy přímo v Jizerských horách, které na startu nové zimní sezóny začaly řidičům elektromobilů nabízet službu wallboxových dobíjecích hubů pro elektromobiliy. Díky spolupráci majitelů chat s provozovatelem nejvýkonnější a nejrozšířenější české sítě veřejného dobíjení ČEZ tu návštěvníci hor mohou během občerstvení doplnit […]

Read More

Rok Harrachů začal v Krkonoších, tento týden se symbolicky uzavírá

Letošní Rok Harrachů začal 26. ledna v nejstarší stále existující sklárně v Evropě, někdejší hraběcí harrachovské sklárně na Novém Světě v Harrachově a tento týden se symbolicky uzavře. V Národním muzeu bude zítra po letech čekání slavnostně odhalena busta Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha podle návrhu sochaře Bohumila Kafky z roku 1910. Zítřek, 12. prosinec, je úmrtním dnem hraběte Jana (+1909) a na jeho počest se v 15:00 rozezní zvony na řadě míst České republiky. Letošní Rok Harrachů symbolicky uzavřou vánoční prohlídky zámku Hrádek u Nechanic, které končí tuto neděli 17. prosince. V Krkonoších s připomínáním dědictví Harrachů ale nekončíme.

Read More

Nový jízdní řád 2024 v Libereckém kraji

V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah dopravy zajišťovaný v Libereckém kraji Českými drahami mírně naroste, konkrétně o zhruba 2 %. K novinkám bude patřit prodloužení období ranní a odpolední špičky na trati Liberec – Frýdlant v Čechách – Jindřichovice pod Smrkem, zavedení posilových vlaků z Liberce do Rovenska pod Troskami v době jarních výletů v květnu a červnu a také zvýšení počtu přímých vlaků mezi Doksy, Českou Lípou a Postoloprty o víkendech o letních prázdninách. Nový jízdní řád bude platit do 14. prosince 2024.

Read More

Andělská projížďka parním vlakem z Martinic do Rokytnice nad Jizerou

Na lokálce pojedou vlaky z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Vlaky budou vedeny historickou parní lokomotivou 423.094 z roku 1928, které se přezdívalo Velký Bejček.

Read More

Projekt Živá jména nyní přichází v podobě tištěného atlasu

Fügnerka, Liďáky, Rybníček… Liberec má jako jediné město zmapované lidové názvy díky projektu Živá jména. Takto podrobně a odborně nemá své lidové názvosloví lokalit, ulic a budov zmapované žádné město. Určitě v Česku, a i ve světě je to nejspíš naprosto ojedinělý počin. Autoři projektu Živá jména Liberce, geoinformatik Daniel Vrbík a lingvista Václav Lábus […]

Read More

Mikulášským parním vlakem do Kryštofova Údolí

Vyjeďte si na romantický výlet mikulášským parním vláčkem s historickými vozy do Kryštofova Údolí! V sobotu 2. prosince 2023 uskuteční parní vlak s Mikulášem a jeho družinou dvě jízdy oběma směry mezi Libercem a Křižany. Mikulášskou zábavu na kolejích zakončí pak večerní jízdou z Liberce do Turnova.

Read More

Zámek Sychrov – novogotická perla na severu Čech

Vydali jsme se na prohlídku novogotického zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Tento zámek můžete znát z pohádek Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Interiér zámku nás zaujal především řezbářskou výzdobou a nádhernými okenními sklomalbami. Zámek navštívila řada významných osobností mezi nimi můžeme zmínit císaře Františka Josefa I. či skladatele Antonína Dvořáka. V […]

Read More

Ukončení sezóny na Zubačce 28. října 2023

Na sobotu 28. října 2023 je na zubačce Tanvald-Kořenov-Harrachov  připraven zajímavý program k ukončení sezony s jízdami vlaků z Tanvaldu do Harrachova a z Harrachova do Tanvaldu.

Read More