Liberecký kraj

Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách

Správa Krkonošského národního parku již třetím rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu budou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5.“

Read More

Do Harrachova zavítá v březnu Krakonoš

Areál skokanských můstků u Ski centra v Harrachově očekává 18. března 2023 již 75. příjezd Krakonoše

Read More

Vlk je v Krkonoších už zase doma

Krkonoše už jsou opět domovem i pro vlka obecného. Ve své době byl po medvědovi druhou největší šelmou, která zde žila. Byl vyhuben v první polovině 19. století, ale od roku 2018 se sem opět  2018 začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Jejich počet ale poslední dobou stoupá a dnes již můžeme s jistotou říci, že vlk se v Krkonoších opět usadil. V polské části Krkonošského národního parku polští zoologové sledují dlouhodobě se vyskytující smečku. Na české straně hor jsou v poslední době pozorování častá a to prakticky od Harrachova až po Žacléř.

Read More

Přestavba poslední úzkorozchodné tramvajové trati u nás pokračuje. Všechny výhybky sem dodává Pražská strojírna

Druhá fáze rekonstrukce poslední úzkorozchodné tratě z Liberce do Jablonce nad Nisou pokračuje. V současnosti prochází trať přestavbou na klasický rozchod 1435 mm, součástí rekonstrukce je ale i optimalizace trati v určitých úsecích za účelem snížení opotřebení a hluku. Pražská strojírna zde dodává veškeré výhybky a další příslušenství tramvajového svršku. Tramvaje nyní již s podvozky […]

Read More

ČEZ Jizerská 50 podpořila úpravu Jizerské magistrály a přispěla na vybavení azylového domu. ČEZ byl letos podesáté generálním partnerem

Již podesáté jeli závodníci hlavní závod Jizerské 50 s logem Skupiny ČEZ na dresu. A také v letošním ročníku pomohli svým pohybem podpořit smysluplný projekt. Ujeté kilometry přeměnila Nadace ČEZ na peníze, které se použijí na podporu úpravy tras Jizerské magistrály a poputují obecně prospěšné společnosti JIZERSKÁ. Celkem se vybralo bezmála 272 tisíc korun.

Read More

Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje

I pro Krkonošská muzea Správy KRNAP znamená současná energetická krize nárůst nákladů a tak jsme byli nuceni po řadě let přistoupit k určitému zvýšení cen vstupného. Zároveň ale chystáme dárek ke květnovým 60. narozeninám Krkonošského národního parku.

Read More

Harrachové – vznešenost zavazuje. Začal 13. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů

Patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody. Hráli zásadní roli v našich dějinách jako vysocí představitelé státu a církve, ale také jako pokrokoví správci panství. Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje.

Read More

NOVÉ LOGO Divadlo F. X. Šaldy v Liberci k výročí otevření divadla

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci vypsalo dne 17. 10. 2022 soutěž o návrh varianty stávajícího loga DFXŠ, které bude akcentovat 140. výročí otevření divadla. Uzávěrka soutěže proběhla 6. 12. 2022 a komise složená z uměleckých šéfů a grafika marketingového oddělení vybrala vítězný návrh.

Read More

Výlet do Liberce : Výšlap na Ještěd a prohlídka botanické zahrady a cesta do Kryštofova údolí

V Liberci jsme navštívili Botanickou zahradu s tropickými skleníky a unikátními akvárii. Prohlédli jsme si centrum města s novorenesanční radnicí na náměstí E. Beneše a Valdštejnské domky v nejkratší uličce s příznačným názvem Větrná. Vydali jsme se do Kryštofova údolí, kde jsme viděli odbíjet unikátní orloj a zajeli jsme si k železničními viaduktu u zastávky Novina. Po výstupu na Ještěd jsme […]

Read More

Lyžaře na Ještědu čeká letos wellness přímo v dosahu sjezdovky – hotel Edelweiss otevřel nové prostory pro relax

 Lyžaři mají na libereckém Ještědu zelenou. Sezóna na plno začíná. Kromě skvělých podmínek pro zimní sporty nabídne lokalita pro sportovce také relax a odpočinek. Letos nově otevřený hotel Edelweiss nedaleko sjezdovek otvírá právě teď nové wellness vhodné pro všechny milovníky saun a masáží.

Read More