Liberecký kraj

Zubačku z Tanvaldu do Kořenova čeká velká oprava

Jediná ozubnicová trať v Česku projde celkovou obnovou. Správa železnic vybrala zhotovitele prací, a to společnost Chládek a Tintěra, Litoměřice. Její vítězná nabídka byla ve výši 432 100 624 korun. Do konce letošního roku se vyrobí speciální komponenty ozubnice a ocelové pražce, nepřetržitá výluka začne 15. dubna příštího roku. Hotovo bude v únoru 2026. Stavba bude spolufinancována z přeshraničního programu INTERREG Česko – Polsko 2021–2027.

Read More

Blesk zranil skupinu lidí v libereckých Vratislavicích.

Hasiči zasahují v Zámeckém parku v libereckých Vratislavicích. Blesk tam udeřil do stromu, pod nímž se nacházeli lidé. Asistují ZZS s transportem zraněných osob, poskytováním předlékařské péče.

Read More

Na krkonošských cestách vás bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle – prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. O uplynulém víkendu jsme dvě z nich odhalili také slavnostně – podmalbu s motivem Nejsvětější Trojice v Památníku obětem hor v Modrém sedle a podmalbu anděla strážného […]

Read More

Anifilm byl zahájen a předal první ocenění

V úterý 7. května začal v Liberci další ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm. V rámci slavnostního zahájení proběhlo vyhlášení vítězných filmů v soutěži Český obzor a byla předána také Cena za celoživotní přínos animovanému filmu. Letos se na Anifilmu vedle velkého soutěžního programu představí téma vlivu výtvarného umění v animovaném filmu a festival se […]

Read More

Parním vlakem kolem České Lípy

V sobotu 4. května 2024 si udělejte výlet do České Lípy. Na českolipském hlavním nádraží se koná bohatý program. Těšit se můžete na jízdy parních vlaků do okolí, jízdy historického motoráčku po českolipském trianglu nebo na výstavy lokomotiv, historických automobilů, zbraní a uniforem v depu, kam vás doveze kyvadlová doprava.

Read More

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat

Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku[1]. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.

Read More

Anifilm 2024 představuje program

23. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci ve dnech 7. až 12. května a nabídne jako vždy bohatý a pestrý program.

Read More

Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP pravidelně školí své strážce v první pomoci. Koncem minulého týdne odborníci z Life Support strážce opět proškolili na Rýchorské boudě.

Read More

Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2023 získalo sedm oceněných

Při v pořadí čtrnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP se laureáty stalo sedm význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi bývalý starosta Lánova Jiří Vancl, lesník a bývalý pracovník Správy KRNAP Oldřich Šimek, zakladatelé Muzea krkonošských řemesel v Poniklé Jana a Rostislav Pičmanovi, bývalý člen Horské služby Krkonoše Ludvík Strejček, sportovec […]

Read More

Děti pečují o vzácné botanické lokality

Jarní měsíce jsou čas, kdy děti ze základních a středních škol pravidelné pomáhají krkonošské přírodě, konkrétně krkonošským loukám. Letos s jejich pomocí na 14 lokalitách vyhrabeme stařinu, odstraníme napadané větve a nálety dřevin. Hrabání letos vzhledem k teplému počasí začalo již před třemi týdny xerotermní loukou ve Víchové nad Jizerou a v závislosti na počasí předpokládáme, že […]

Read More