Liberecký kraj

Krkonošskému národnímu parku je 59 let

Právě dnes slaví Krkonošský národní park 59 let od svého vyhlášení. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tento krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Celé pohoří – bez ohledu na státní hranici – tak získalo statut národního parku a s tím související ochranu na ploše přibližně 600 km2.

Read More

Začíná další sezona na krkonošských loukách

Krkonošský národní park je znám svou arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy. Neméně významným fenoménem však byly a jsou zdejší louky, na nichž se nachází pestrá rodina rostlin i živočichů vázaných svým životem právě na louky. Aby tomu tak bylo i nadále, Správa KRNAP už více než dvě desetiletí aktivně podporuje péči o louky našich nejvyšších hor. Využívá k tomu prostředky z programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí. V loňském roce byla částkou 12,5 mil. korun podpořena péče na 750 hektarech krkonošských luk. Posledním zdrojem financování je Program rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, kdy Správě KRNAP přísluší pouze komunikace s hospodáři ohledně vhodných způsobů a termínů zemědělských prací.

Read More

I sníh je pod drobnohledem ochranářů

Zaměstnanci Správy KRNAP již několik desetiletí provádí pravidelný monitoring sněhové pokrývky na trvalých plochách a transektech ve vrcholových partiích Krkonoš. Na rozdíl od Horské služby nevyhodnocují potenciální rizika pádu lavin spočívající v identifikaci nestabilních sněhových vrstev, ale zaměřují se především na fyzikální parametry sněhové pokrývky, mezi které kromě její výšky, teploty, tvrdosti, velikosti a typu sněhových krystalů patří zejména hustota a výpočet vodní hodnoty sněhu.

Read More

Velikonoce v Křišťálovém údolí 9. – 10. dubna 2022

Zahajte velikonoční svátky o víkendu 9. – 10. dubna 2022 v Křišťálovém údolí. Dva dny otevřených dveří vesklárnách, ateliérech a muzeích.

Read More

Hlasujte v Liberecké Thálii za sezonu 2021/2022

Sedmý ročník Liberecké Thálie je tady! Od 1. dubna do 20. 8. 2022 můžete hlasovat pro své nejoblíbenější umělce z opery, baletu a činohry, kteří se v sezoně 2021/2022 (září-červen) objevili alespoň jednou na jevišti Malého nebo Šaldova divadla.

Read More

…a je dobojováno – Rally Série

Šestý závod Autodrom Rally Série zakončil v sobotu 26. března na Autodromu v Sosnové letošní ročník. Celý den bylo nádherné počasí, teploty atakovaly dvacítku, a tak to byl na suchém novém asfaltu pěkný mazec. Občas bylo nutné někoho vytáhnout z hlubokého kačírku nově lemujícího některé části okruhu, ale jinak vše probíhalo podle časového harmonogramu. Již od tréninku bylo jasné, že klasické závodní náčiní v podobě Mitsubishi a Subaru bude mít zdatné soupeře v Kartcrossech, ale i v elektromobilu Tesla.

Read More

Unikátní projekt libereckého divadla spojí všechny tři soubory

Světové premiéry Legendy z Mlžných hor jsou naplánovány na 20. května a 22. května 2022. Pohádkový fantasy příběh pro celou rodinu vůbec poprvé v historii divadla spojí všechny tři soubory – činohru, operu i balet – do jednoho příběhu o třech rozlišných národech, které jsou alegorií pro umělecké soubory Divadla F. X. Šaldy. Autorský text začal  vznikat v době tvrdého lockdownu a podíleli se na něm dramaturgové Lenka Chválová a Jiří Janků, hudbu k jejich libretu zkomponoval Jan Kučera.

Read More

BusLine ve spolupráci s Libereckým krajem dovezl do Liberce další várku uprchlíků

Již čtrnáctý autobus vypravený od minulého víkendu dopravní skupinou BusLine, tentokrát ve spolupráci s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, dnes ráno přivezl uprchlíky z ukrajinské hranice. 21 žen a 26 dětí pocházelo většinou z Charkova a Irpině. O řízení na 1.900 kilometrů dlouhé cestě se postarala smíšená česko – ukrajinská posádka pánů Černého, Sydorova a Tkače. Hladký průběh přechodu hranic a nástupu cestujících opět zařídila díky svým kontaktům zlínská neziskovka Přes hranice z. s. a o vybavení na dlouhou cestu se postarali studenti Obchodní akademie z Turnova.

Read More

Podepsáno memorandum o spolupráci při obnově lanovky na Ještěd

České dráhy, Liberecký kraj, statutární město Liberec a TMR Ještěd uzavřely memorandum k obnově lanové dráhy z Liberce-Horního Hanychova na Ještěd. Cílem všech signatářů memoranda je připravit nejlepší, nejvhodnější a nejefektivnější model spolupráce při obnově a provozu lanovky na Ještěd. 

Read More

Vrtulník musel dvakrát do Jizerek – nehoda na skútru a prochladlý turista

Patnáctiletého chlapce po úrazu na sněžném skútru a seniora z Německa, který přečkal noc v závěji, včera a dnes zachraňovali členové HS Jizerské hory.

Read More