Moravskoslezský kraj

Energetici přispěli v Moravskoslezském kraji na rozsvícení 60 stromečků

Společnost ČEZ se rozhodla navázat na úspěšný projekt z minulých let a přispěla 60 městům a obcím v kraji na rozsvícení vánočních stromečků.

Read More

Šafratová šestá, Polhoš desátý na IWF Online Youth World Cup

Včera jsme měli v soutěži „IWF Online Youth World Cup“ dva závodníky startující ve finálových „A“ skupinách. Marek Polhoš  a Vendula Šafratová

Read More

Na dálnici D1 zemřeli dva lidé.

Na dálnici D1 zemřeli včera v katastru Hranic při nehodě Škody Superb dva lidé. Policisté ženu a muže bez známek života našli ve zdemolovaném voze mimo vozovku v těžce přístupném terénu. Okolnosti nehody policie vyšetřuje, na auto vedle dálnice na 311. kilometru upozornil svědek.

Read More

Modernizace železničního uzlu Ostrava dostala zelenou od Centrální komise MD

Centrální komise Ministerstva dopravy minulý týden schválila modernizaci jednoho z nejvýznamnějších železničních uzlů v České republice, a to v Ostravě. Nyní bude následovat zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí projekční kanceláří MORAVIA CONSULT Olomouc. Jejím dílem je rovněž již dokončený záměr projektu. Samotné stavební práce by mohly v případě bezproblémové přípravy začít v roce 2025, celkové náklady se odhadují na 25 miliard korun.

Read More

V souvislosti s epidemií COVID-19 omezí ČD v koordinaci s kraji vybrané regionální spoje

Vzhledem k nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem a ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR je v koordinaci s krajskými úřady dočasně omezena regionální vlaková doprava ČD. Provoz je aktuálně omezen v hlavním městě Praze, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina. Omezené jsou zejména vlaky, které jedou v přepravních sedlech, v okrajových částech dne, dále tzv. „školní“ vlaky a rekreační spoje. Zachována je naopak nabídka spojení pro cestující jedoucí do zaměstnání. Od 9. listopadu bude přerušen provoz přeshraničních osobních vlaků v úseku Harrachov – Szklarska Poręba Górna mezi Libereckým krajem a Dolnoslezským vojvodstvím. Zavedená opatření budou platit do odvolání a v souvislosti s vývojem epidemiologické situace může dojít k dalším úpravám.

Read More

Správa železnic nainstaluje systém ETCS mezi Mosty u Jablunkova a Dětmarovicemi

Správa železnic pokračuje v naplňování Evropského prováděcího plánu a Národního implementačního plánu ERTMS/ETCS. Celoevropský zabezpečovací systém začne instalovat na modernizované trati ze stanice Mosty u Jablunkova, která leží na státní hranici se Slovenskem, do Dětmarovic. V současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele prací, jejich realizace se předpokládá od července příštího roku do konce roku 2022. Celkové investiční náklady stavby dosahují 382 milionů korun.

Read More

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Krása japonského podzimu

Podzim zahalil areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava do nádherných pastelových barev. Postupně se vybarvující podzimní olistění stromů vytváří úžasné scenérie. Mezi nejvýrazněji a nejkrásněji vybarvené dřeviny patří nepochybně javory. Jejich zářivé barevné listy jsou krásnou dominantou každé zahrady, tedy i botanického parku.

Read More

V souvislosti s epidemií COVID-19 omezí ČD v koordinaci s kraji vybrané regionální spoje

Vzhledem k nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem a ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR je v koordinaci s krajskými úřady dočasně omezena regionální vlaková doprava ČD. Provoz je aktuálně omezen v hlavním městě Praze, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina. Omezené jsou zejména vlaky, které jedou v přepravních sedlech, v okrajových částech dne, dále tzv. „školní“ vlaky a rekreační spoje. Zachována je naopak nabídka spojení pro cestující jedoucí do zaměstnání. Zavedená opatření budou platit do odvolání a v souvislosti s vývojem epidemiologické situace může dojít k dalším úpravám. 

Read More

Mláďata u koček cejlonských

Chovný pár koček cejlonských (Prionailurus rubiginosus phillipsi), který v Zoo Ostrava obývá Pavilon indických zvířat, se po delší pauze opět rozmnožil. Samice nyní odchovává dvě mláďata (samičky), která se narodila 17. září 2020. „Zatím poslední rozmnožení jedné z nejmenších kočkovitých šelem světa jsme zaznamenali v roce 2018, kdy samice úspěšně odchovala dva potomky – samce.

Read More