Olomoucký kraj

Na trať mezi Šternberk a Uničov se po půl roce vrátí vlaky

Elektrizace a zkapacitnění trati z Olomouce do Uničova se chýlí ke konci. Stavbaři se po zprovoznění části mezi Olomoucí a Šternberkem zaměřili především na téměř patnáctikilometrový navazující úsek do Uničova. Během letošní půlroční výluky provedli rekonstrukci železničního svršku i spodku a elektrizační práce. Cestujícím zde začnou sloužit čtyři revitalizované zastávky. Vlaky se na trať vrátí ve čtvrtek 9. září.

Read More

Právě zasahují hasiči u dopravní nehody dodávky na D1 u Stříbrnic (PR)

Právě zasahují u dopravní nehody dodávky hasiči  Olomouc na D1 u Stříbrnic (PR). Sjela mimo dálnici a havarovala pod most. Vůz jsme stabilizovali a zraněného řidiče jsme vyprostili pomocí hydraulických nástrojů. Využili jsme rozpínáky, nůžky i střihače pedálů. Předán do péče LZS. (LB)

Read More

Houby mikroskopické, světélkující i ukecané. Pevnost poznání představí houby očima vědců

Rozmanitý svět hub bude hlavním tématem víkendové akce, která se koná 4. a 5. září v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP). Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v přírodovědné laboratoři zjistí, které druhy světélkují, nebo si vyrobí originální houbové lampičky. Historici se zaměří také na fenomén […]

Read More

Vlaky na Slovensko jezdí u Valašského Meziříčí téměř dvojnásobnou rychlostí

V modernizované stanici Lhotka nad Bečvou se dnes uskutečnilo slavnostní ukončení rekonstrukce v úseku Valašské Meziříčí – Hustopeče nad Bečvou. Jejím hlavním přínosem je zvýšení traťové rychlosti z 80 až na 160 km/h a tomu odpovídající zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje začaly v červnu 2019 a trvaly necelé dva roky.

Read More

Na letní Floru dorazilo téměř 22 tisíc lidí. Víc než před pandemií

Nejvíce návštěvníků za poslední tři roky dorazilo na letošní letní etapu výstavy Flora Olomouc. Branami olomouckého Výstaviště Flora jich od 19. do 22. srpna 2021 prošlo téměř 22 tisíc.

Read More

Obyčejné dlaždice v Pardubicích mizí, Chodník slávy se naopak rozrůstá

Obyčejných dlaždic v pardubickém Chodníku slávy před enteria arenou stále ubývá. Letos zmizely další dvě, které nahradily dlaždice s piktogramy nejnovějších členů Síně slávy pardubického sportu, hokejisty Jiřího Nováka a basketbalového trenéra Jana Procházky, celkově je tak v chodníku zvěčněno šestatřicet sportovních osobností.

Read More

Olomouc rozezní hudba vojenských souborů, vystoupí i Dasha A Ondřej Ruml

Po roční přestávce způsobené pandemií koronaviru rozezní město opět hudba vojenských kapel a souborů. Festival vojenských hudeb bude Olomouc hostit poslední srpnový pátek a sobotu. Odehraje se tradičně v centru Olomouce na Horním náměstí. Vstup je zdarma.

Read More

Had ve Smetanových sadech v Olomouci – další socha oživuje veřejný prostor

Šest a půl metru na délku, dva a půl na výšku a 250 kilogramů. To jsou parametry nové sochy Jana Dostála, kterou můžete ode dneška spatřit ve Smetanových sadech.

Read More

Přístroji, který vznikl na Univerzitě Palackého, zajistí cestu do praxe nová spin-off společnost

Univerzita Palackého (UP) v Olomouci učinila významný krok pro komercializaci čtvrté generace Mössbauerových spektrometrů – přístrojů pro analýzu materiálů s obsahem železa či oxidů železa, které vyvinuli zdejší vědci. O výrobu, prodej i servis zařízení se nadále postará soukromá spin-off společnost Iron Analytics na základě licenční smlouvy o užívání know-how. Univerzita mimo jiné získá podíl […]

Read More

Nový film Miroslava Krobota Šnajdr s Janžurovou a Šimčíkem se odehrává v Olomouci

Až do 15. srpna 2021 probíhá v Olomouci natáčení nového filmu Miroslava Krobota Šnajdr. V hravé komedii plné nečekaných situací a zvratů se mohou diváci těšit v hlavních rolích na Pavla Šimčíka, herce Dejvického divadla, a na Ivu Janžurovou, která letos v plné tvůrčí síle oslavila osmdesátiny. Ve hvězdném obsazení dále uvidí například Kláru Melíškovou, […]

Read More
YouTube
Share