Olomoucký kraj

Svátky města jinak. Olomouc baví Olomouc

Olomouc se po covidové pauze opět nadechuje a nádech to bude vskutku hluboký. O nadcházejícím víkendu nás čekají Svátky města, tentokrát však úplně jinak, než je známe z minulých let. Oslavy tradičně věnované patronce města sv. Pavlíně si letos vzalo na starost přes třicet olomouckých subjektů, které spojí síly a vytvoří po celém městě mnoho […]

Read More

Vyznání růžím v Olomouci – Svatební design, floristické show.

Expozice s monumentálními romantickými kyticemi od předních českých floristů, prezentace svatebního designu, floristické show, pánské střihy od barber shopu, gastrozóna, workshopy, hudba a také trhy. To vše spadá do programu letošního ročníku výstavy a festivalu Vyznání růžím, jenž s podtitulem „Romantické…“ od pátku 18. do neděle 20. června 2021 pořádá Výstaviště Flora v olomouckém Rozáriu.

Read More

Šetření zásahu při havárii na Bečvě žádné zásadní pochybení v postupu ČIŽP neodhalilo

Šetření Odboru interního auditu a finanční kontroly Ministerstva životního prostředí neodhalilo žádné zásadní pochybení České inspekce životního prostředí při zásahu na Bečvě. Na základě závěrů z šetření ale ministr životního prostředí Richard Brabec uložil řediteli ČIŽP, aby dosavadní standardizované postupy inspekce zapracoval do interních předpisů. Současně by měly podniky povodí ve spolupráci s vodoprávními úřady pravidelně aktualizovat seznamy výustí na tocích a měla by vzniknout i metodika pro vodoprávní úřady, která by standardizovala postup úřadů při havárii.

Read More

Česko- Maďarský rok v Olomouci zahajují velvyslanci i výstava před katedrálou

Město Olomouc oživuje partnerství a zahajuje Česko – maďarský rok. Program slibuje pestrý výběr z kultury, filmu, sportu i gastronomie. O maďarské prvky bude letos obohaceno mnoho společenských akcí ve městě, které Olomoučany i turisty osloví v období od června do listopadu. Na přípravě programu se podílí partnerské město Pécs, Velvyslanectví Maďarska a Maďarský kulturní […]

Read More

Jeseníky čeká rozmanité hudební léto

Léto v Jeseníkách bude české, hudební a rozmanité díky festivalu Klášterní hudební slavnosti. Od 27. června do 13. září  2021 přivede do pozoruhodných míst Olomouckého a Moravskoslezského kraje různé hudební lahůdky v duchu letošního motta „Česká hudební rozmanitost“. Čistá klasika, Sólo v chrámu, Crossover či Tematické večery zazní na 15 koncertech letošního 15. ročníku.

Read More

Pod hradbami v Bezručových sadech v Olomouci začala stavba bazénu pod budoucí vodopád

Stavba vodopádu, který bude už letos v létě novou atrakcí Bezručových sadů, začala. Na určeném místě pod hradbami a působivými skalisky připravuje Výstaviště Flora Olomouc jámu, kde bude v podzemí umístěna technologie celého zařízení a nad ní bazén se schodištěm.

Read More

Stovky masožravých rostlin  v Olomouci na jednom místě. Blíží se výstava Živé pasti

Masožravá rostlina, která svoji kořist polapí během zlomku vteřiny, vzácné unikáty, jež sběratelé uchovávají v zamčených vitrínách, anebo exempláře, jejichž pěstování je v domácích podmínkách téměř nemožné. I takové masožravé rostliny budou od 10. do 20. června k vidění na výstavě Živé pasti ve Sbírkových sklenících ve Smetanových sadech v Olomouci.

Read More

Správa železnic vypsala soutěž na zhotovitele rekonstrukce stanice Vsetín

Modernizace stanice Vsetín by měla začít letos v září a dokončení stavby s předpokládanými celkovými náklady ve výši téměř 2,2 miliardy korun se plánuje v závěru roku 2024. Součástí prací budou změny v konfiguraci kolejiště tak, aby zde mohla být zřízena nástupiště s výškou 550 mm nad kolejí a s mimoúrovňovým přístupem pro cestující. Nová výpravní budova, která nahradí současnou, bude současně sloužit jako společný odbavovací terminál pro drážní i pro autobusovou dopravu.

Read More

Jak spí mladí Češi? Málo, zjistili vědci z Univerzity Palackého v Olomouci

Minimálně 40 % školáků ve věku 11–15 let spí ve všední dny nedostatečně. Dodržování doporučené délky spánku navíc postupně klesá s věkem – v 15 letech spí až polovina školáků méně, než by bylo potřeba. Nejsou to navíc jediné závěry, s nimiž přicházejí výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Za povšimnutí stojí i další […]

Read More

Olomoučtí hasiči vyvinuli speciální vozíky. Usnadní zásah u hořícího elektromobilu

Hoří automobil v podzemní garáži. Prostor se rychle plní kouřem a jedovatými zplodinami, požár ohrožuje přítomné osoby i sousední auta. To je situace, s níž se hasiči setkávají běžně. A umějí si s ní díky dobře zavedeným a prověřeným postupům poradit. Co když zde ale dojde k požáru vozidla na elektrický, nebo hybridní pohon?

Read More
YouTube
Share