Olomoucký kraj

Chcete poznat nejjedovatější druhy štírů na světě? Přijďte na akci Odpudiví nebo kouzelní do Pevnosti poznání

V Pevnosti poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, se o víkendu 1. a 2. dubna zabydlí na 60 druhů zvířat. Koná se tam tradiční akce Odpudiví nebo kouzelní?, která přiblíží svět plazů, obojživelníků a bezobratlých. V programu budou nově aktivity týkající se ochrany netopýrů nebo téma první pomoci při setkání s […]

Read More

Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu otevře cestujícím

Ve stanici Moravský Beroun dokončují dělníci poslední práce na nádražní budově. Celková rekonstrukce za 43,4 milionu korun, kterou provádí společnost Hroší stavby Morava, zahrnovala odstranění části objektu a komplexní obnovu všech prostor.

Read More

Premiéra majestátní plachetnice i jízdy historického vlaku. Výstava For Model 2023 už tento týden

Vůbec poprvé bude díky letošní výstavě For Model na Výstavišti Flora Olomouc k vidění téměř třímetrový model francouzské majestátní plachetnice Le Fleuron s 64 děly. Hotový je teprve od února, jeho stavba zabrala Petru Šebestovi z Klubu lodních modelářů Olomouc přes dva roky.

Read More

Přijďte si na Veletrh zdraví do Pevnosti poznání nechat vyšetřit znaménka, změřit cukry v těle nebo se dozvědět, čím se živí mozek

Pro všechny návštěvníky, které zajímá zdravý životní styl a péče o tělo i duši, připravila olomoucká Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci dvoudenní Veletrh zdraví. V pátek 17. a v sobotu 18. března si lidé bez rozdílu věku mohou nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, dentální hygieny, dárcovství krve, prevence rakoviny nebo toho, jak správně resuscitovat dospělé nebo novorozence. Novinkou bude sekce věnující se léčebným účinkům konopí.

Read More

Festival plný francouzské kultury začne už v pondělí. Nabídne filmy, koncerty i ochutnávky po celé Olomouci

Frankofilové a příznivci francouzštiny či francouzského kulturního bohatství budou opět moci nasát něco z atmosféry této země přímo v hanácké metropoli. Festival Bonjour Olomouc otevře své pomyslné dveře už 13. března 2023 , zahájí jej vernisáž v Česku dosud nevystavovaných fotografií Jindřicha Štreita. Celkem nabídne čtyřiadvacet událostí na více než patnácti místech.

Read More

Vědkyně z Přírodovědecké fakulty UP bude v Itálii, Norsku a Česku zkoumat podmínky pro uchování uměleckých děl

Snížit náklady muzeí a galerií na energii potřebnou k udržování optimální teploty a vlhkosti v místnostech s uměleckými díly by v budoucnu měly pomoci výsledky výzkumného projektu Pauly Lucero-Gomez z katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která ve své vědecké práci zohlední i vliv klimatické změny. Za podpory z programu Horizon Europe […]

Read More

Historickými vlaky na výstavu For Model v Olomouci

Nenechte si ujít příležitost svézt se letos poprvé historickými vlaky V sobotu 18. března 2023 u příležitosti konání veletrhu For Model 2023 v Olomouci. Mezi olomouckým hlavním nádražím a Řepčínem pojedou vlaky sestavené z historických motoráčků „Hurvínek“. V tento víkendový den bude také zpřístupněn olomoucký depozitář ČD Muzea.

Read More

For Model 2023: Oblíbená interaktivní výstava přinese řadu novinek

Tři dny plné zážitků a novinek čekají od 17. do 19. března 2023 návštěvníky 21. ročníku interaktivní výstavy For Model na Výstavišti Flora Olomouc.

Read More

Chemik světového renomé přivede do Olomouce nové vědce i výzkumná témata

Miniaturizace a automatizace, které vedou k udržitelné chemii a současně přispívají k efektivnějšímu vývoji nových léčiv, nanomateriálů nebo látek pro ochranu rostlin či biostimulantů, budou ústředním tématem výzkumu nové skupiny vedené světově uznávaným chemikem Alexanderem Dömlingem.

Read More

Kartografové, novináři a vojáci budou v Olomouci diskutovat o využití map ve zpravodajství

Na využití map při každodenní práci novinářů i ve vojenském zpravodajství bude zaměřen 17. kartografický den, na který se v pátek 24. února 2023 sjedou do Olomouce tuzemští kartografové i odborníci z řad novinářské obce a armády. Jednodenní seminář ve svých prostorách pořádá katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP) společně s Českou […]

Read More