Divadlo

Nadčasová Coppélia Premiéra Baletu Národního divadla

V průběhu sto padesáti čtyř let od své premiéry v Paříži v roce 1870 procestoval balet Coppélia snad všechny země světa. Ve Státní opeře v Praze, v podání Baletu Národního divadla, je od 16. května 2024 inscenován v choreografické verzi Ronalda Hynda, která byla poprvé uvedena v roce 1985 v London Festival Ballet (English National Ballet).

Read More

Zlatá Lýra – Divadlo Hybernia uvede příběh plný hitů slavného hudebního festivalu zasazený do historických souvislostí

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Úspěšné představení Divadla Andreje Bagara v Nitre, které odkazuje na památku legendárního bratislavského festivalu, mohou vidět diváci Hybernie v pátek 10. května. Inscenace odkryje nejen slávu, ale i temnější kapitoly známého festivalu, jehož historie je poznamenaná uměleckými úspěchy i politickou […]

Read More

Letní slavnosti staré hudby slaví čtvrtstoletí existence a zvou do říše snů

„Slyšíte-li ve snu krásnou hudbu, je to šťastné znamení – čekají Vás samé dobré zprávy!“ Jedna z nich je již zde – Letní slavnosti staré hudby zveřejnily program svého jubilejního 25. ročníku, jehož vyladěnou dramaturgii rámují SNY. Festivalová nabídka se v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby […]

Read More

Sezona Opery Národního divadla a Státní opery vyvrcholí v červnu festivalem Opera Nova

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový – takový bude letošní ročník festivalu Opera Nova, který se uskuteční mezi 14. a 22. červnem 2024! První dva ročníky festivalu se uskutečnily v letech 2018 a 2019. Letos přináší Opera Nova do Prahy nejen řadu vynikajících operních novinek, ale i inovativní festivalový koncept, který propojuje operní tvorbu s dalšími druhy moderního umění a tématy, která hýbou současným světem.

Read More

Aneta Langerová oslaví v Divadle Oskara Nedbala Tábor 20 let na scéně

„Je jedna zázračná krajina, kde každému zní jeho píseň jediná… ” Takhle poeticky uvádí Aneta Langerová své nové dvojalbum, které vyšlo 15. března 2024 a v němž zavzpomínala na dvacet let se zpěvačkou, která jednou měla na hlavě šachovnici, jako první v historii české popkultury zažila mileniální davovou psychózu, zatímco chtěla jen hrát a zpívat.

Read More

Divadlo Hybernia se mění v džungli – v dubnu se vrací muzikál Tarzan

Jediný Disney muzikál v České republice v divadelní podobě se vrací do Divadla Hybernia. Již 4. dubna se v obnovené premiéře znovu odehraje jeden z nejznámějších dobrodružných a milostných příběhů dokreslený poutavou scénou, kostýmy a hudbou Phila Collinse. Slavný příběh mladého muže, kterého vychovala gorila a který hledá své kořeny obletěl svět. Česká podoba muzikálu nabídne skvělé herecké a pěvecké výkony za doprovodu dvacetičlenného živého orchestru. Tarzan měl v Hybernii derniéru před dvěma lety. Díky tehdy úspěšnému provedení, se podařilo vrátit muzikál zpět na česká divadelní prkna.

Read More

Závěrečný víkend Musica non grata 5.–7. 4. 2024

Ve dnech 5.–7. dubna 2024 se Závěrečným víkendem Musica non grata uzavře čtyřletý projekt Opery Národního divadla a Státní opery věnovaný hudebnímu odkazu skladatelů a skladatelek pronásledovaných nacistickým režimem se vztahem k hudebnímu prostředí první  Československé republiky. Během čtyř let nabídl cyklus Musica non grata více než 150 operních a operetních představení, koncertů a edukačních […]

Read More

V rámci 200. výročí narození Bedřicha Smetany uvádí Národní muzeum výstavu Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper a návštěvníkům Muzea Bedřicha Smetany otevírá své brány zdarma

K 200. výročí narození geniálního hudebního skladatele Bedřicha Smetany otevírá Národní muzeum ve svém Muzeu Bedřicha Smetany novou výstavu s názvem Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper. Návštěvníci v ní mohou nahlédnout do kouzelného světa operních kostýmů a do tajů restaurátorské práce odborníků Národního muzea. V den výročí narození, tedy 2. března, má pro návštěvníky navíc připraven vstup zdarma, mimořádně bude v tento den otevřen také Památník v Jabkenicích.

Read More

Laterna Magika v sezóně 2024/2025

Pro 142. sezonu Národního divadla připravuje Laterna magika dvě premiéry.

Read More

Činohra Národního divadla v sezóně 2024/25

Pro 142. sezonu Národního divadla připravila Činohra Národního divadla pod vedením režijního dua SKUTR už třetí dramaturgický plán. I tentokrát bylo jeho cílem především, aby reflektoval současnou dobu a zároveň byl umělecky a divácky vzrušující, tematicky a žánrově pestrý. Přesto je letošní dramaturgický plán v mnohém jiný – a odvážnější!

Read More