Česká mše vánoční v divadle Hybernia

 Divadlem Hybernia se v prosinci rozezní tóny České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Díky tradiční sváteční hře se tak prostor Hybernie opět vrátí své původní podobě – ranně baroknímu kostelu. Známé „Hej mistře“ zazní v divadle během prosince desetkrát v úpravě pro celé rodiny.

Představení navíc vzniklo ve spolupráci s Třebechovickým muzeem betlémů a autoři v něm použili unikátní projekce Třebechovického betlému, který je národní kulturní památkou. První mši bylo možné shlédnout v úterý 6.prosince, poslední pak den před Štědrým dnem. Návštěvníci České mše vánoční v divadle Hybernia uvidí putování českých pastýřů do Betléma, kde se právě narodil Ježíšek. To vše očima dětských hrdinů, kteří se nemohou dočkat Štědrého dne.

„Rybova mše je zasazená do českého prostředí a je srozumitelná všem. Určitě zvu celé rodiny, aby přišly nasát sváteční atmosféru do Hybernie, která původně kostelem byla. Všichni, kteří si zakoupí vstupenku v 1. cenové zóně navíc mohou nahlédnout do zákulisí divadla, kde se nachází pozůstatky původní kaple,“ zve Eva Homindová, ředitelka Divadla Hybernia.

Soprán zpívá Kristýna Kůstková v alternaci s Karolínou Cingrošovou Žmolíkovou, alt Eliška Zajícová a tenor Michal Bragagnolo. Bas zpívá Daniel Hůlka v alternaci s Danielem Klánským pod dirigentskou taktovkou Lukáše Klánského. Režie se ujal Petr Svojtka.

„Pro mě je zpívat Českou mši vánoční radost, protože jí zpívám rád už od konzervatoře. Jsou to prostě české Vánoce! Tradiční je samozřejmě v kostelích, ale hraje se i v divadlech, a to je zase jiné, má to své kouzlo, určitě všechny zvu,“ říká Daniel Hůlka.

Pěvce doprovodí Amadeus Prague Orchestra a pěvecký sbor Amadeus. Českou mši vánoční je možné v Divadle Hybernia vidět 6., 7., 9., 20., 21., 22. (2x) a 23. (3x) prosince 2022.

Více na www.hybernia.eu.

O Rybově mši.

Jakub Jan Ryba (26. října 1765–8. dubna 1815) byl český hudební skladatel a pedagog Ve svých necelých 31 letech v r. 1796 napsal Ryba svou první a poslední ryze českou mši. Má český text, protože Ryba byl toho názoru, že „z latinsky zpívaných žalmů nemá náboženský užitek ani zpívající ani poslouchající“. I další svá díla psal s českým textem. Příběh Mše vypráví o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám. Česká mše vánoční má ryze pastorální ráz, je zasazená do českého prostředí, pro svou prostotu i radostnou atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná širokému publiku. Do dnešních dnů se nedochovala originální partitura, v současnosti hrané verze jsou sestaveny na základě kritických rozborů opisů. Česká mše vánoční skladatele Jana Jakuba Ryby je i více než dvě stě let po svém vzniku symbolem českých Vánoc a oslavou narození Ježíše Krista.

Divadlo Hybernia

Divadlo Hybernia vzniklo přestavbou bývalé celnice, dříve raně barokního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. Historie budovy sahá až do roku 1629, kdy císař Ferdinand II. povolal do Prahy ze španělského Nizozemí (Lovaně) irské františkány (hyberny) a povolil jim výstavbu konventu s kostelem. Kostel byl postaven vletech 1653–1659 podle návrhu italského architekta Carla Luraga. Stavba patří k jeho raným dílům.  Klášter byl zrušen v rámci církevních reforem císaře Josefa II. V letech 1811–1813 přestavěn na celnici. Po druhé světové válce zde byla výstavní síň. V 90 letech byla budova přestavěna na dnešní muzikálové divadlo.

 

Jaromír a Věra Hamplovi 

Foto: archiv Divadla Hybernie