Hurvínkovy příhody 4 na CD

Divadlo S+H založil jako profesionální loutkovou scénu prof. Josef Skupa (1892–1957) v Plzni roku 1930. S hlavními protagonisty divadla Spejblem (1920) a Hurvínkem (1926) už předtím úspěšně působil na amatérské scéně. Divadlo do roku 1943 hrálo jako zájezdová scéna se sídlem v Plzni. V lednu 1944 byl ale prof. Skupa zatčen gestapem, odsouzen a divadlo bylo zavřeno. V únoru 1945 se Skupovi podařilo uprchnout z hořícího vězení v Drážďanech a po válce otevřel stálou scénu Divadla S+H v Praze.

Na sklonku svého života jmenoval prof. Skupa svým nástupcem svého žáka Miloše Kirschnera (1927–1996). Ten hrál s oběma loutkami dokonce o 13 let déle než prof. Josef Skupa, byl také autorem her, režisérem a ředitelem divadla. Zavedl tradici zájezdových cizojazyčných představení. Divadlo S+H doposud hostovalo v 34 zemích čtyř kontinentů, Spejbl a Hurvínek doposud mluvili celkem 22 různými jazyky.

Hlavními postavami všech inscenací jsou Spejbl a Hurvínek, otec a syn, každý z nich zastupující jednu generaci a její pohled na svět. Jejich už tradičním protihráčem je jim podobný ženský pár, Hurvínkova nerozlučná kamarádka Mánička (1930) a její pedagogicky zaměřená „bábinka“ Kateřina Hovorková (1971). Tuto základní čtveřici protagonistů doplňuje pes Žeryk (1930) a občas i další postavy.

Spejbla a Hurvínka mluví tradičně jeden herec, střídající hluboký hlas otce Spejbla s Hurvínkovou dětskou fistulkou. Tuto tradici založil už prof. Skupa, pokračoval v ní více než 40 let Miloš Kirschner a navázal na ni i Martin Klásek (1957), který se poprvé představil dětskému obecenstvu v rolích Spejbla a Hurvínka v roce 1974 a od roku 1982 s Milošem Kirschnerem pravidelně alternoval. Stejně tak i hlas Máničky a paní Kateřiny patří tradičně jedné herečce. Zásadní vliv na postavu Máničky měla její třetí interpretka Helena Štáchová (1944–2017), díky níž se Mánička proměnila v moderní holčičku, Hurvínkovu rovnocennou kamarádku. Helena Štáchová byla také ředitelkou, autorkou a režisérkou Divadla S+H.

Spejbl vypráví pohádky

Obsah:

  1. Jak se sypou pohádky z rukávu / O rybářovi a rybce
  2. Jak muže být kocour užitečný / O kocourovi v botách
  3. Ona krása není všechno / Panna a netvor
  4. Co s princeznama / O třech zakletých psech
  5. Hurvínek píše domácí úkol / Sůl nad zlato
  6. Dobrou noc, Hurvínku / Popelka 9:08

Bonus pro pamětníky:

  1. Hurvínkovi před spaním / O neposlušných kůzlátkách