Formula 1 – Bahrain Sakhir Grand Prix – 4.12.- 6.12.2020

Nová Grand prix formule 1 2020 Rolex Sakhir Grand Prix se pojede v Bahrainu na vnějším okruhu

Esteban Ocon Sergio Perez Lance Stroll
2.místo 1.místo 3.místo

GP Bahrain

Závod se jel na 87 kol. Z důvodu pozitivního testu na Covid u Lewise Hamiltona ho zastoupil pilot stáje Williams George Russel, který si musel během krátkého času zvyknout na nový vůz musel se odnaučit, jak byl zvyklý jezdit s Williamsem a přeučit se na Mercedes. Toto zvládl velmi dobře a v kvalifikaci skončil na druhém místě za Valtteri Bottasem, čímž prokázal svoje jezdecké kvality. Místo George Russela u Williamsu jel Jack Aitken. Místo pilota stáje Haas Romaina Grosjeana, který se zotavuje po dramatické nehodě z posledního závodu, nastoupil vnuk slavného Emersona Fitipaldiho Pietro Fitipaldi.

Nehoda krátce po startu závodu

George Russel byl v pořadí 25. britským závodníkem startujícím ze 2. řady.  Ze druhého místa odstartoval George Russel, a měl velmi dobrý start ze špinavé stopy. Valtteri Bottas zbrzdil startovní pole.  V nájezdu do zatáčky č. 4 došlo ke kontaktu mezi Sergio Perezem a Charlesem Leclercem, ve snaze se oběma jezdcům vyhnout Max Verstappen vyjel z trati a narazil do bariéry, stejně jako Charles Leclerc na výjezdu ze zatáčky č.4 a oba odstoupili ze závodu. Sergio Perez jel do boxů. Na trať vyjel safety car.

Restart závodu po safety caru

V 7. kole byl ukončen safety car, závod byl restartován, George Russel jel na čele závodu, vzápětí jsme byli jsme svědky napínavé bitvy o 2. místo mezi Valtteri Bottasem a Carlosem Sainzem.  Lando Norris se dostal dopředu a předjel Sebastiana Vettela v 8. kole. V 11. kole bojovali o 6. místo Pierre Gasly a Lance Stroll a v zápětí proběhl napínavý souboj mezi Sergio Perezem a Sebastianem Vettelem. Sergio Perez se dostal před Sebastiana Vettela na 11. místo. Ve 13. kole zajel George Russel jedoucí v čele závodu, nejrychlejší kolo. V 19. kole sváděli boj o 10. místo Sergio Perez a Alexander Albon. Albon útočil na Landa Norrise. Okolo Landa Norrise se protáhl i Sergio Perez. Lando Norris zajel do boxu výměně pneumatik. Ve 21. kole se dostal Sergio Perez na 9. místo.

Napínavý souboj o první místo mezi jezdci stáje Mercedes

Ve 22. kole Valtteri Bottas dojel George Russela. Valtteri Bottas a George Russel střídavě zajížděli nejrychlejší kolo závodu. George Russel začal využívat obrubníky a ujel Valtteri Bottasovi 2 sec na kolo. Ve 30. kole zajel nejrychlejší kolo Daniil Kvyat. V 35. kole jsme byli svědky souboje o 8. Místo mezi Daniilem Kvyatem a Danielem Ricciardem.

Ve 44. kole sváděli těsný souboj  Lance Stroll  s Estebanem Oconem. Ocon de dostal před Lance Strolla na 9. místo. Ve 45. kole zajel do boxu  George Russel  k výměně na bílou sadu pneumatik. Ve 49. kole zajíel do boxu i Valtteri Bottas.

Alexander Albon se dostal před Landa Norrise v 53. kole. V 54. kole zastavil Nicolas Latifi a objevily se žluté vlajky následované virtuálním safety carem.  V 56. kole byl ukončen virtuální safety car. O 4. místo bojovali Sergio Perez a Lance Stroll a Sergio Perez předjel Lance Strolla. O 3. místo bojoval Sergio Perez s Estebanem Oconem v 57. kole a dostal se na 3. místo. Valtteri  Bottas stáhl ztrátu na George Russela na 5 sec. V 60. kole bojovali o 3. místo Sergio Perez, Esteban Ocon a Lance Stroll . Uražený přední spojler z vozu zůstal na trati po kolizi Jacka Aitkena s bariérou v 62. kole a byl aktivován virtuální safety car.

Nevydařený double pit stop Mercedesu

Na trať vyjel safety car. Double pit stop Mercedesu byl hrubě nevydařený George Russel dostal špatnou sadu pneumatik musel znovu  do boxu  před něho se dostal Valtteri Bottas. Bottas dostal zpět ojetou sadu pneumatik. Na čelo závodu se dostal Sergio Perez za ním Esteban Ocon a Lance Stroll. V 68. kole byl ukončen safety car. Pořadí : Sergio Perez, Esteban Ocon, Lance Stroll, Valtteri Bottas, George Russel, Carlos Sainz, Daniel Riciardo, Daniil Kvyat, Alexander Albon, Pierre Gasly, Lando Norris, Sebastian Vettel, Antonio Giovinazzi, Kevin Magnussen, Kimi Räikkönen, Pietro Fitipaldi, Jack Aitken.

Geoge Russel a Valtteri Bottas sváděli boj o 4. místo. 1. místo si držel Sergio Perez.V 70. kole měl lepší nájezd do zatáčky George Russel a dostal se před Valtteri Bottase. V 72. kole  George Russel předjel Lance Strolla a jel na 3. místě. V 73. kole využil George Russel systém DRS a dostal se před Estebana Ocona na 2. místo za Sergia Pereze. V 77. kole Carlos Sainz předjel Valtteri Bottase a předjel ho i Daniel Ricciardo.

Nešťastný propad George Russela

George Russel musel v závěru závodu zajet do boxu pro defekt levé zadní pneumatice a propadl se na 14. místo. V 81. kole zajel Georg Russel nejrychlejší kolo a postupně se dostával dopředu. V 86. kole bojoval Lando Norris s Pierrem Gaslym, George Russel se dostal na 10. místo před Pierra Gaslyho, předjel  Landa Norrise a jel za Valtteri Bottasem.

Velkou cenu Bahrain Sakhir vyhrál Sergio Perez. Na druhém místě dojel Esteban Ocon následován Lance Strollem.

Sledovali jsme velmi dramatický závod plný nečekaných zvratů. Navzdory tomu, že George Russel prokázal svoje jezdecké schopnosti a talent, uvědomili jsme si proč je Lewis Hamilton několikanásobným  mistrem: umí přemýšlet a eliminovat negativní vlivy během závodu.