Na halovém mistrovství světa v atletice bude reprezentovat Českou republiku 23 atletů

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na halové mistrovství světa ve skotském Glasgow, kam odcestuje 23 českých atletů a atletek.

Tradiční oporou halových mezinárodních vrcholů je koulař Tomáš Staněk.

Ten bude v Glasgow usilovat o svůj šestý cenný kov z reprezentačního vrcholů pod střechou. Glasgow bude už jeho pátým halovým světovým šampionátem. Z tohoto podniku má ve své medailové sbírce zatím bronz z Birminghamu 2018. K tomu má doma čtyři medaile z HME, přičemž jednu z nich získal v roce 2019 právě v aréně, kde se za pár dní uskuteční globální vrchol této sezóny.

Tomáš Staněk, vrh koulí kvalifikace MS Budapešt 2023, foto : Iva Roháčková

Co se týká počtu účastí na HMS, je na tom stejně i překážkář Petr Svoboda.

Ten debutoval už na šampionátu ve Valencii v roce 2008. Svého maxima pak dosáhl o dva roky později v katarském Dauhá, kde doběhl na čtvrtém místě. Při každé ze svých předešlých čtyřech účastí došel minimálně do semifinále. V 39 letech bude nejzkušenějším členem české výpravy. Nastupující generaci českých překážkářů pak zastupuje Štěpán Schubert, kterému se také podařilo kvalifikovat a na velké mezinárodní akci mezi dospělými si zazávodí poprvé. Druhá účast na HMS v této disciplíně čeká Helenu Jiranovou.

Hned trojnásobné zastoupení budeme mít v závodech na 400 metrů.

Mezi ženami budou hájit české barvy finalistky loňského HME a bronzové medailistky ze štafetového mixu na MS v Budapešti Lada VondrováTerezou Petržilkovou. Pro obě se jedná o třetí HMS. Vondrová už za sebou má dva individuální starty a jeden štafetový. Petržilková byla také členkou ženské štafety v Birminghamu 2018 a před dvěma lety si odbyla svou individuální premiéru. Třetím do party je Matěj Krsek, který si na HMS zazávodí poprvé.

Lada Vondrová SMF 400 m, MS Budapest23 foto: Iva Roháčková

V technických disciplínách nechybí v nominaci Radek Juška, jenž byl na HMS v Portlandu 2016 desátý a Birminghamu 2018 sedmý. Tyčkařka Amálie Švábíková skončila před dvěma lety v Bělehradě devátá a nyní si připíše svůj druhý start na halovém světovém šampionátu. To výškař Jan Štefela se na tomto podniku představí poprvé.

Radek Juška , foto Iva Roháčková

Debutantů v individuálních disciplínách ovšem bude ještě více.

Mezi sedmibojaři si poprvé ve světové konkurenci na reprezentační akci zazávodí Ondřej Kopecký a Vilém Stráský. V běhu na 1500 metrů se na startovní čáru postaví Filip Sasínek. Na šedesátce zaklekne do bloků teprve dvacetiletá čerstvá národní rekordmanka Karolína Maňasová a osmistovku poběží ještě mladší juniorský mistr Evropy Jakub Dudycha. Ten však nebude jediným českým půlkařem v Glasgow. Nominován je i Filip Šnejdr, který odcestuje na své třetí HMS. Na tom prvním v Birminghamu 2018 byl členem čtvrtkařské štafety. Před dvěma lety v Bělehradě už reprezentoval na trati 800 metrů.

Poběží také obě čtvrtkařské štafety. V té mužské doplní Matěje Krska další zkušení borci Pavel Maslák, Patrik Šorm, Vít Müller a Michal Desenský. Do ženské sestavy patří kromě Lady Vondrové a Terezy Petržilkové ještě Marcela Pírková, Lurdes Gloria Manuel a Terezie Táborská, která bude v osmnácti letech vůbec nejmladší členkou výpravy.

Nominace českého týmu pro HMS v Glasgow 2024

 
Atlet
Oddíl
Disciplína
výkon
  datum
Dudycha Jakub AC Vysoké Mýto 800 m 1:47.12 Ranking WA
Kopecký Ondřej TJ Dukla Praha sedmiboj
6035 Pozvánka WA
Vilém Stráský      
Krsek Matěj A.C. TEPO Kladno 400 m 45.86 Entry WA
Juška Radek PSK Olymp Praha dálka 803 Ranking WA 13/16
Staněk Tomáš USK Praha koule 21.90 Istanbul 3.3.2023
Svoboda Petr PSK Olymp Praha 60 m př. 7.56 Ostrava 2.2.2023
Filip Šnejdr   800 metrů    
Filip Sasínek   1500 metrů    
Štěpán Schubert   60 metrů př.    
Jan Štefela
  výška    
Pavel Maslák


4×400 metrů

   
Vít Müller
     
Michal Desenský      
Patrik Šorm      
Karolína Maňasová SSK Vítkovice, z.s. 60 m
7.15
Ostrava 17.2.2024
Vondrová Lada USK Praha 400 m 51.57 Ostrava 2.2.2023
Petržilková Tereza AK ŠKODA Plzeň 400 m Ranking WA 27/30
Švábíková Amálie USK Praha tyč Ranking WA 12/12
Helena Jiranová   60 metrů př.    
Lurdes Gloria Manuel

 
4×400 metrů

   
Terezie Táborská
   
Marcela Pírková
   
ZDROJ: ČAS

 

 

Časový pořad – HALOVÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA Glasgow, 1. – 3. 3.2024