Křest Cibulkova kalendáře pro pamětníky

V pořadí již 16. Cibulkův kalendář pro pamětníky bude hostit vzácnou návštěvu. Po dobu dvaapadesáti týdnů se totiž budete moct těšit z dvaapadesáti unikátních fotografií a dvaapadesáti zajímavostí ze života hvězd pamětnických filmů, na něž bude vzpomínat herecká a pěvecká legenda Josefa Zíma (*1932).

Josef Zíma se během své dlouholeté kariéry potkal s celou plejádou slavných umělců a pojil ho s nimi nejen pracovní, ale i přátelský vztah.

Proto jsou jeho postřehy a zážitky naprosto jedinečné a nenahraditelné. Mnohé informace si dnes můžeme najít v encyklopediích nebo na internetu, osobní vzpomínky očitého svědka ale prozrazují mnohem víc…Co pro mladinkého Josefa udělal sám Oldřich Nový? Jaké oslovení nesnášel Jan Werich? Proč nosil král komiků rukavice i v létě? Co zajímavého se stalo při natáčení pohádky Princezna se zlatou hvězdou? Co provedli kamarádi na vystoupení Antonínu „Strýčku“ Jedličkovi a co jim nikdy neodpustil? Do jaké pikantní situace se dostal elegán Eduard Kohout? Jaký byl bratr Jaroslava Vojty a čím štval herecké kandrdasy? Co všechno si mohla dovolit všemi milovaná Marie Rosůlková? Proč dal Miloš Nedbal Josefu Zímovi facku? O čem si Pepíček povídal v divadelním baru s Adinou Mandlovou? Čím Pepu ve svém dopise dojala Růžena Nasková? Co se přihodilo během televizního Silvestru v roce 1959? Jaký byl podzim života takových hvězd, jakými byli Vlasta Burian, Rudolf Deyl, Nataša Gollová nebo Hana Vítová? To všechno se tu dozvíte…

Zajímavým bonusem letošního kalendáře jsou výsledky autorova pátrání po životě nejslavnější české neherečky Milady Ježkové. Do srdcí diváků se zapsala hláškami jako: „Máňa říkala, že to není směroplatný!“, „Máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ (Kulový blesk, 1978), nebo „Doktor říkal, že je Otík momentálně zavostalej.“ (Vesničko má, středisková, 1985). Kde se ale vlastně tahle dáma vzala a jaký byl její osud? I to se dozvíte na stránkách kalendáře na rok 2024.

Křtu Cibulkova kalendáře v karlínské restauraci Charleston se zúčastnila i bývalá dětská hvězda protektorátního filmu Jitka Viktorínová (88).

Když jí bylo pět let, obsadil ji režisér František Čáp do role Adélky Proškové ve filmu Babička (1940). Autor kalendáře si nechal portrét Josefa Zímy vytisknout na tričko a Pepíček se Aleši Cibulkovi na prsa podepsal. Cibulkův stolní kalendář pro pamětníky se stal klasikou, na jehož vydání se každoročně těší všichni fanoušci hvězd stříbrného plátna. Mnozí z nich volali také po nástěnné verzi kalendáře, jejich přání se letos splnilo. Rok 2024 tak můžete strávit po boku Vlasty Buriana, Oldřicha Nového, Nataši Gollové, Hany Vítové, Adiny Mandlové a mnoha dalších. Věříme, že se jejich jedinečné portréty stanou ozdobou vašeho bytu či kanceláře. Prožijte rok 2024 ve společnosti hvězd stříbrného plátna!

O autorovi kalendáře

Aleš Cibulka se narodil 25.3.1977 v Sokolově a dětství prožil v Chodově u Karlových Varů. Vystudoval Vyšší odbornou školu hereckou a moderátorskou v Praze, jeho třídní profesorkou byla Veronika Žilková. Moderoval v České televizi a TV Barrandov. V roce 2016 se stal v anketě Týtý třetím nejoblíbenějším průvodcem zábavných pořadů. Patnáct let působil v České televizi, pět let pak v TV Barrandov. Od roku 2000 moderuje na vlnách Českého rozhlasu Dvojka (talk show Tobogan). Je známý i jako spisovatel, Cibulkův kalendář pro pamětníky vyšel již pošestnácté. Dále napsal životopisné publikace o dvou významných hvězdách českého filmu 30. a 40. let – Nataše Gollové a Zdence Sulanové. Dvoudílné knihy o Nataše Gollové se prodalo více než 180 000 kusů.

O vydavateli

Nakladatelství Albatros je největší a nejstarší české nakladatelství, které se soustřeďuje na vydávání knih pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949, do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Působí i na Slovensku v rámci samostatné pobočky Albatros Media Slovakia. Albatros Media a.s. je mediální společnost, která vznikla v roce 2008 a od roku 2009 funguje jako nástupnická společnost nakladatelství Albatros. Albatros Media je z hlediska počtu vydaných titulů největší české nakladatelství.

 

Foto: Archiv Albatros Media, Jaromír Hampl