Informace k cestování na území Slovenské republiky

Slovensko přeřazuje Českou republiku mezi červené země, a to od pátku 18. září 2020. Osoby přijíždějící z České republiky se budou muset prokázat negativním testem na COVID-19, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice (http://korona.gov.sk/ehranica) a nastoupit pětidenní domácí karanténu a během ní se nechat otestovat.


 
Detaily zmíněného opatření vč. možných výjimek budou specifikovány rozhodnutím hlavního hygienika / Úřadu veřejného zdravotnictví v nejbližších dnech.
 
Do doby, než toto opatření vstoupí v platnost (tedy do čtvrtka 17. září 2020) mohou Češi a Slováci (i cizinci žijící v České republice či ve Slovenské republice) cestovat mezi Českou a Slovenskou republikou bez omezení.  

Doporučujeme se před cestou na Slovensko seznámit s informacemi o uvolňování opatření na území Slovenské republiky a aktuálně platnými opatřeními, která  jsou přehledně  zveřejněna na webových stránkách  Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky a rovněž na stránkách  Karanténne opatrenia a cestovanie.

– Rovněž doporučujeme se před cestou na Slovensko vždy seznámit s aktuální situací na hraničních přechodech.   

 

Slovensko má vlastní seznam bezpečných zemí, z jejichž území lze na Slovensko přicestovat a pobývat zde bez jakýchkoli omezení. Mezi tyto bezpečné země patří Austrálie, Česká republika (do 17.9.2020), Čína, Dánsko, Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Irsko, Island, Itále.Japonsko, Jižní Korea, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Německo, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Švýcarsko.

Při příjezdu na Slovensko z jiné, méně bezpečné země platí povinnost zůstat v domácí izolaci, zaregistrovat se na stránkách https://korona.gov.sk/ehranica/ a nejpozději 5. den po příjezdu absolvovat test.

Z výše uvedené povinnosti izolace, registrace a testu platí výjimky (viz https://korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/) mj. pro průjezd přes Slovensko občanů EU do jiného členského státu EU; tato výjimka tedy platí např. i pro občany ČR projíždějící přes Slovensko do Chorvatska nebo vracející se z Chorvatska do ČR. Průjezd přes Slovensko nesmí trvat déle než 8 hod, zastavit lze pouze na čerpacích stanicích.

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI SOUVISEJÍCÍ S CESTOVÁNÍM NA ÚZEMÍ SLOVENSKÉ REPUBLIKY (zaměřené na cestování Čechů a cizinců žijících v České republice)

 

► Jaké jsou podmínky pro návrat státního občana České republiky (který žije na území Slovenské republiky) ze Slovenské republiky do České republiky: 

Slovenská republika státním občanům České republiky nijak nepodmiňuje vycestování z území Slovenské republiky do České republiky. Státní občan České republiky, který je držitelem platného cestovního dokladu České republiky (cestovního pasu, občanského průkazu či cestovního průkazu), tedy může cestovat z území Slovenské republiky do České republiky.    

► Jak by měl návštěvník Slovenské republiky (např. český turista) postupovat po kontaktu s osobou nakaženou virem COVID-19 a při důvodném podezření z nakažení virem COVID-19  ?  Jaký by byl postup úřadů Slovenské republiky ?

Při důvodném podezření z nakažení virem COVID-19 na území Slovenské republiky je nutné bezodkladně kontaktovat místně příslušnou pobočku Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky, nebo Policii Slovenské republiky, která předá instrukce k dalšímu postupu, zprostředkuje zajištění bezodkladného testování, případně karanténu ve státním zařízení (na náklady Slovenské republiky), či hospitalizaci ve specializovaném zdravotnickém zařízení, potřebnou pomoc a související opatření proti šíření viru.

►Jaké jsou podmínky průjezdu přes území Slovenské republiky ?  Jak dlouho mohu na území Slovenské republiky pobývat?

Průjezd přes území Slovenské republiky z bezpečných zemí (viz seznam výše) není nijak omezen. Není vyžadováno předložení testu na COVID-19, není podmíněn povinnou karanténou a doba pobytu/průjezdu není nijak omezena. 

Tranzit do / méně bezpečných zemí je omezen na 8 hodin, zastavovat lze pouze na čerpacích stanicích.

Podmínkou je cestování s platným cestovním dokladem (Češi s cestovním pasem či občanským průkazem, cizinci s cestovním pasem a dokladem o pobytovém oprávnění na území České republiky, případně s cestovním pasem a alespoň dvěma doklady potvrzujícími pobyt v České republice, např. průkaz zdravotního pojištění, nájemní smlouva, pracovní smlouva, doklad o vlastnictví nemovitosti, živnostenský list, doklad o bankovním účtu apod.). Doporučujeme se před cestou vždy seznámit s aktuální situací na hraničních přechodech.       

►Na co si mám dát pozor ?

V obchodech a restauracích je nutností se pohybovat s rouškou  a dodržovat odstup metry (povinnost dodržovat odstup neplatí mezi členy jedné domácnosti). V restauracích již může u jednoho stolu sedět více osob než dvě. Při konzumaci jídla a nápojů v restauracích je výjimka pro překrytí úst a nosu.

Řidiči taxislužby musí pracovat s překrytými ústy a nosem – pasažéři  ve vozidle  taxi mohou sedět pouze na zadních sedadlech (od 20.6.2020 zmírněno na doporučení).

Nošení roušek ve venkovních prostorách je dobrovolné, doporučuje se dodržovat vzdálenost 2 m.

Doporučujeme se před cestou na Slovensko vždy seznámit s aktuální situací na hraničních přechodech.   

Rovněž doporučujeme se před cestou na Slovensko seznámit s informacemi o uvolňování opatření na území Slovenské republiky a aktuálně platnými opatřeními, která  jsou přehledně  zveřejněna na webových stránkách  Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky.