Nový lunární rok v asijské restauraci Sia

Den, kdy rok Psa přejde do období Prasete, letos připadá na 5. února.

Speciální menu v restauraci Sia

Pod vedením vietnamského kuchaře Kevina Nguyena Viet a šéfkuchaře Jiřího Štifta si kuchařský tým restaurace Sia připravil speciální menu minimálně pro dvě osoby.  Na lunární nový rok by totiž nikdo neměl jíst sám.

Pokud se chcete blíže seznámit s tím, jak Asiaté nový rok oslavují, je pro vás tato akce ideální příležitostí. Kde jinde než v restauraci s čínskými a vietnamskými kuchaři byste chtěli tento budhistický svátek oslavit? (3. – 5. února)Tříchodové menu bude složeno z asijských pokrmů, které kuchaři uzpůsobili evropským chutím. „Ve Vietnamu jedí na lunární rok pokrm podobný naší vepřové tlačence, nicméně chuť je úplně jiná,“ říká Jiří Štift a pokračuje: „dále připravují závitky se syrovým vepřovým masem. To jsou ale jídla, která by čeští hosté úplně neocenili.“

Restaurace Sia

Vietnamský rýžový koláč Banh Chung

Součástí prvního chodu bude vietnamský rýžový koláč Banh Chung s mungo fazolemi a vepřovým masem. Podobně jako většina pokrmů ze slavnostního menu je opředen po generace tradovanou legendou.  Když si král Hùng Vương vybíral svého nástupce, požádal každého ze svých 18 synů, aby připravili pokrm hodný darovat předkům. Princ, který připraví nejlepší jídlo, získá trůn. A tak synové cestovali po světě a hledali ty nejlepší a nejdražší ingredience. Nejmladší syn Liêu však byl chudý a žil na venkově. Inspirován snem vymyslel pokrm, který obsahoval ty nejobyčejnější ingredience, a to rýži z okolních polí, mungo fazole a vepřové maso. Pokrm pak zabalil do zelených listů a vytvaroval z něj jeden kulatý dort.

Tímto jednoduchým koláčem, který si na rozdíl od exotických jídel, může připravit každý Vietnamec, si Liêu získal nejen otcovo srdce, ale také trůn.  V restauraci Sia ho bude připravovat kuchař Kevin Nguyen Viet Lam a prozatím jeho chuť nezná ani šéfkuchař Jiří Štift. Svému kolegovi plně důvěřuje a na nový pokrm se těší společně s hosty.

Restaurace Sia

Součástí druhého chodu budou dlouhé nudle, které jsou symbolem dlouhověkosti, a samozřejmě ryba. Ta se v Asii servíruje vždy celá s ocasem i hlavou. Hlava symbolizuje dobrý začátek a ocas šťastný konec čehokoliv, co rodinu v novém roce čeká. I kdyby byla ryba sebelepší, mají stolující nechat alespoň malý kousek na talíři. To podle tradice v Číně zaručí hojnost a dostatek po celý další rok. V restauraci Sia se bude podávat mořský vlk vařený na páře.

Restaurace Sia

Nový lunární rok – menu

1 chod

Jarní závitky s krevetami, zeleninou a sladkou čili omáčkou

Jiaozi – knedlíčky plněné vepřovým masem s pažitkou, čínský černý ocet, sezam

Banh Chung – Vietnamský rýžový koláč s mungo fazolemi a vepřovým masem

*
Salát z nakládané zeleniny

2 chod
Mořský vlk vařený na páře, jarní cibulka, zázvor, sojová omáčka a sezamový olej

*
Restované skleněné nudle se zeleninou a krevetami

*

Pak choi s česnekem a rýžovým vínem

3 chod

Rýžové knedlíčky s pistáciemi a sabajonem z rýžového vína
*
Čerstvé ovoce s mučenkovým sorbetem a mandarinkovým sirupem
(mango, papája, longan, ananas, cantaloupe meloun)

985 Kč/ osoba – nutná rezervace

 

Více informací naleznete ZDE

 

Sia restaurant vám přinese jedinečný zážitek