Velká cena Saúdské Arábie 2021 nedělní závod – tým MERCEDES-AMG PETRONAS F1

Lewis Hamilton získal dramatické vítězství pro tým MERCEDES-AMG PETRONAS F1 ve Velké ceně Saúdské Arábie a Valteri Bottas předjetím na cílové čáře dojel na P3

• Lewis vyhrál v Džidě a zajel nejrychlejší kolo závodu, aby se posunul na úroveň bodů v čele šampionátu jezdců a dostal se do finále sezóny v Abú Dhabí.
  • Ve svém 100. závodě za tým Mercedes F1 skončil Valtteri na 3. místě po tvrdém souboji s Estebanem Oconem který vyvrcholil předjetím na cílové čáře, kdy finský pilot vyhrál o 30 metrů.
  • Závodu dominovala série výjezdů safety caru, červené vlajky a restarty, přičemž řadou incidentů se zabýval ředitel závodu a sportovní komisaři.
  • Lewis je na stejné úrovni jako Max Verstappen (369,5 bodů) v šampionátu jezdců, přičemž Valtteri zde v Džidě získal rozhodující P3 pro sezónu (218 bodů).
  • Mercedes-AMG Petronas F1 Team (587,5 bodu) vede před Red Bull (559,5 bodu) o 28 bodů v poháru konstruktérů.
2021 Saudi Arabian Grand Prix, Sunday – Jiri Krenek

LEWIS HAMILTON

„Byl to dlouhý a neuvěřitelně těžký závod – snažil jsem se být tak rozumný a tvrdý, jak to jen bylo možné, ale také rozumný se všemi závodními zkušenostmi získanými v průběhu let, jen udržet auto na trati . Bylo to těžké, ale jako tým jsme vydrželi. Ve druhé polovině této sezóny jsme zažili ledacos, takže jsem na všechny opravdu hrdý. Jsem opravdu vděčný divákům, kteří přišli tento víkend – je hezké být tady. Odvedli jsme tento víkend úžasnou práci , Valtteri dnes odvedl skvělou práci, aby získal pro tým velké body – to je pro všechny kluky a dívky v továrně. Byla to úžasná akce! Cítil jsem zde velmi  dobré přijetí, lidé byli milí a trať je fenomenální na řízení, velmi náročná fyzicky i psychicky, ale jinak bychom to nechtěli. Tak vzhůru  na další závod!“

2021 Saudi Arabian Grand Prix, Sunday – LAT Images

VALTTERI BOTTAS

„Nebyl to jednoduchý den, bylo tam tolik překážek s červenými vlajkami a všemi incidenty, takže to bylo trochu složitější. Pořád jsem tlačil, dnes bylo těžké předjíždět, ale nakonec jsem se dostal na třetí místo na závěrečné rovince – byl to tak příjemný pocit dostat se tak na pódium. Esteban dnes jel skvěle, bylo těžké ho předjet, ale já jsem ale po vzrušujícím závěru se to povedlo. Dobré  týmové body pro tým a je skvělé, že Lewis a Max jsou na stejné úrovni, máme před sebou neuvěřitelný víkend v Abu Dhabi!“

TOTO WOLFF

„Myslím, že si Lewis zasloužil vyhrát dnešní závod takovým dramatickým způsobem. Mohli jsme být párkrát  vyřazeni se zlomeným předním křídlem – byl to velkolepý závod, ne-li nutně dobrý. Zpočátku nás červené vlaky frustrovaly, ale dnešní závod byl pro Race Control náročný na zvládnutí – když byl aktivován virtuální safety car, když vyjel safety car, a objevily se červené vlajky? Je to tak těžké a udělám si úsudek až se zítra podívám na závod. Oba naši piloti zachovali chladnou hlavu a stále tlačili a tlačili. Lewis jel tak inteligentně a trpělivě. Valtteri se jel skvěle a získat P3 ve svém 100. závodě pro Mercedes je prostě skvělé, pro tým je to spousta bodů. Na konci se všechno srovnalo, takový by sport měl být a my ho milujeme!“

Zdroj: MERCEDES-AMG PETRONAS F1 TEAM