Město Turnov letos slaví 750 let a nabízí řadu zajímavých turistických cílů

Navštívili jsme město Turnov, které si v letošním roce připomíná 750 let od první písemné zmínky o městě. Při této příležitosti město pořádá řadu akcí, především týden oslav v týdnu od 21. do 29. května 2022.

Geopark UNESCO Český ráj

Město Turnov se nachází v turisticky atraktivní lokalitě Českého ráje, proto je výchozím místem pro řadu výletů ať už do oblasti Hruboskalska, Maloskalska či Mírové pod Kozákovem. Není proto divu, že zde nalezneme globální geopark UNESCO Český ráj, který byl v roce 2005 zařazen do Evropské sítě geoparků a v roce 2015 se stal jako jediný v České republice členem Globální sítě geoparků UNESCO. Globální geopark UNESCO Český ráj spravuje nezisková společnost Geopark Český ráj o.p.s.

Geopark

Muzeum Českého ráje

Město je často nazýváno městem drahých kamenů. V minulosti proslulo broušením drahých kamenů, výrobou a broušením skelné kompozice i šperkařstvím. Výroba šperků s českými granáty proslavila Turnov po celém světě.  Historii a tradici výroby šperků přibližuje expozice historie kamenářství a zlatnictví v Muzeu Českého ráje v Turnově. V době naší návštěvy probíhala v muzeu unikátní výstava Koruna pro císaře z Elby, kdy bylo možné si prohlédnout kopii císařské koruny Napoleona Bonaparte z dílny Jiřího Urbana a Evy Víškové-Mrákotové. Tato výstava potrvá do 6. února 2022.

Kamenářský dům

V blízkosti muzea naleznete Kamenářský dům, který je kopií domu č. p. 19 z počátku 19. století, který do dubna 1973 stál v Turnově na rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října. V 60. letech minulého století byl Kamenářský dům již poslední turnovskou stavbou představující typ roubeného městského domu s krytou verandou a mansardovou barokní střechou původně krytou došky. V dnešní době prostory domu slouží pro výstavy a řemeslné dílny.

Kamenářský dům

Kulturní a historické památky města

  • Novorenesanční radnice, původně pozdně gotická radnice z roku 1526 byla přestavěná pozdně renesančně roku 1620 a novorenesančně roku 1894.
  • chrám Narození Panny Marie, mohutná trojlodní bazilika s bočními kaplemi, věží ve třech patrech a prostornou chrámovou lodí patří k prvním architekturám tohoto druhu v Čechách (z let 1838–1853) a je nejvýraznější budovou v siluetě města. Je jedním z největších neogotických kostelů v Evropě.
  • kostel sv. Mikuláše, gotický děkanský kostel z poloviny 14. století, po požáru přestavěn barokně 1722, barokní fara z roku 1708.
  • kostel sv. Františka z Assisi, barokní stavba z let 1651–1657, empírově upravená roku 1822, bývalý barokní klášter v Turnově vystavěl roku 1707 M. Raimondi.
  • kostel sv. Matěje,
  • kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích,
  • Synagoga Turnov a židovský hřbitov, synagoga, jedna z nejstarších dochovaných v Česku, která pochází z roku 1719. V pořadí je čtvrtá v Turnově vystavěná, avšak předchozí tři byly postaveny ze dřeva a podlehly požárům. Synagoga byla zrekonstruována za pomocí Norska a otevřena v roce 2008, návštěvnická sezóna začala v roce 2009.

Procházka městem

Prošli jsme se po náměstí Českého ráje, prohlídli si budovu staré radnice, poté jsme se vydali ulicí Skálovou k Muzeu Českého ráje. Ve Skálově ulici nás zaujala nová budova Městského úřadu a velká stavba základní školy v jejím sousedství. Tato novorenesanční dvoupatrová budova s prvky secese byla postavena podle návrhu Jaroslava Valečky v letech 1906-07 a původně sloužila jako chlapecká škola. Nad vstupem se nachází busta Jana Amose Komenského. Budovu zdobí od roku 1933 sochy Pilnosti a Mravnosti. Na protější straně Skálovy ulice naleznete letní kino. V sousedství Střední umělecko-průmyslové školy stavbu bývalé Pacltovy hutě, kde se dnes nachází vinárna. Turnovské sklo proslavil hlavně majitel sklářské hutě Antonín Paclt. Skelná huť zde stála od 18. století. Významnost výroby skelné kompozice dokládá i tehdejší pojmenování této městské části Sklenařice. K ukončení výroby došlo v roce 1864. Huť je poslední památkou městské části Sklenařice, která padla na úkor budování areálu nové šperkařské školy v roce 1908. Odtud jsme prošli městským parkem zpět do ulice Skálovy k Regionálnímu turistickému informačnímu centru naproti Muzeu Českého ráje. Odtud jsme došli zpět na náměstí Českého ráje a protože nám po procházce městem vyhládlo, naobědvali jsme se v restauraci Turnovská pivnice – U prince. Byli jsme zde spokojeni. Jídlo bylo chutné a obsluha ochotná.

 

 

Turnov

Turnov (německy Turnau) je město v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se v Jičínské pahorkatině při jihozápadním úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu, na okraji CHKO Český ráj. Městem, které je také významným dopravním uzlem, protéká řeka Jizera

Počátek trvalého osídlení oblasti Turnovska sahá do konce starší doby kamenné (10 000 př. n. l.), jak dokládá nález štípaných nástrojů z blízkých Přepeř. Nejstarší stopy po našem předkovi však v okolí najdeme v Jislově jeskyni v Klokočských skalách (50 000 př. n. l.).K výraznějšímu osídlení dochází kolem poloviny 5. tisíciletí př. n. l., kdy přichází vlna neolitických „prvních zemědělců“, nositelů kultury s lineární keramikou. Hlavní osou osídlení byla řeka Jizera. Základní surovinou pro broušenou industrii byl fylit. Oblast je spojena obchodními stezkami s Lužicí a severním podhůřím Krkonoš. Stará osada stála na levém břehu Jizery na jihu města (nálezy z r. 1906 a průzkum r. 1999). Další osady byly v oblasti Nudvojovic a Přepeř na protilehlém břehu řeky. Současně jsou osídleny i jeskyně v okolí.

Počátky města Turnova spadají do 13. století a jsou spojeny s předním českým rodem Markvarticů. Přemyslovci vybudovali v Mladé Boleslavi jedno ze svých center, odkud mohly šlechtické rody kolonizovat hospodářsky nadějné okolí. První zmínka o Turnovsku je z r. 1238, kdy král Václav I. vydal listinu, na níž je ověřující podpis Jaroslava z Hruštice, který 1262 působil jako hradní správce v Mladé Boleslavi.

Kolem poloviny 13. st. však vzniká uprostřed trojúhelníku zmíněných sídlišť poddanské město Turnov. První zmínka o něm je z r. 1272, kdy se mezi Markvartici objevuje jméno Jaroslava z Turnova. Listina sedleckého opata z r. 1277 mluví o Waltherovi de Turnow, kolínském měšťanovi. Jméno současně svědčí o přílivu německé kolonizační vlny do oblasti. Snad k roku 1252 lze řadit založení kláštera dominikánů, není zatím doložen archeologicky.

Roku 1238 zmíněný Jaroslav z Hruštice získal území pozdějšího Turnova a on nebo jeho syn Zdeněk vybudovali hrad Valdštejn, po němž začali užívat rodové jméno. Jaroslavův bratr Havel si vytvořil své sídlo na Lemberku poblíž lužických hranic. Jaroslav a Havel kolem poloviny 13. st. založili na hranici svých panství město Turnov. Havlův vnuk Havel Ryba postavil nad pravým břehem Jizery hrad Rohozec. Tím bylo město rozděleno mezi Lemberky (Rohozec) a Valdštejny.

V roce 1356 Lemberky na Rohozci vystřídal Půta z Turgova a od něho koupili panství Vartemberkové. Také valdštejnskou část města s panstvím získala jedna z větví Vartemberků. Dvojvládí ztrpčovalo život ve správě města; městská rada měla dvanáct členů, po šesti z každé části města. Život a rozkvět města závisel na vzájemných vztazích jeho majitelů. Obyvatelé se v té době věnovali kromě řemesel i práci na svých polích v obvodu města. Kromě běžných řemesel (soukeníci, pláteníci, mlynáři, pekaři, řezníci, sladovníci aj.) zde kvetlo snad poprvé v Čechách (1335) perníkářství.

Život města byl ovlivňován jeho polohou na obchodní cestě do Žitavy a působením dominikánského kláštera. Většina šlechty byla katolická, husitské ideje nenalezly větší odezvu, a to vedlo k útoku husitského vojska pod vedením Jana Žižky proti městu r. 1424. Žižka dobyl Valdštejn, obsadil město a do základů vypálil klášter. Ani pak se husitská víra neujala a v době bitvy u Lipan se kněží navracejí do svých kostelů. Na Valdštejn se po opuštění husitskou posádkou vrací Jindřich z Vartemberka, ale 1438 své panství prodává Janu Čapkovi ze Sán. Statky kláštera odkoupil Heník Štěpanický z Valdštejna, pán Semil, který si založil své správní centrum na hradě Vranov (později Skály, nyní Malá Skála). Roku 1438 přikoupil i valdštejnskou část města.

Rozmach města nastal na konci 16. století. Albrecht Jan Smiřický získal od Šlika a Oty Jindřicha z Vartemberka zbývající části města. Všichni majitelé panství v okolí byli osobnostmi stavovského povstání. Smiřický zemřel před porážkou na Bílé hoře 1620, Šlik skončil na popravišti, odsouzeni byli i Vartemberkové. Po roce 1620 získal panství Smiřických i Vartemberků Albrecht z Valdštejna. Turnov se stal součástí Frýdlantského vévodství a byl spravován z Hrubé Skály. Po Albrechtově zavraždění prošly Turnovskem několikrát oddíly švédské, saské i císařské.  Rohozecké panství prodal r. 1628 Albrecht z Valdštejna svému důstojníkovi Mikuláši Des Fours, město bylo válkou zbídačelé, vylidněné a z pohromy se vzpamatovávalo pomalu. Jen kamenářství, jehož počátky zaznamenáváme v 16. století se ke konci 17. století rozvíjí. Zdejší řemeslníci zpracovávají drahokamy z okolí i ze vzdálenějších míst. Novým odvětvím se stává výroba skelné kompozice, napodobující drahé kameny. Od počátku 18. století se začínají rozvíjet obory související se stavebním rozvojem.

Hospodářská situace města se zhoršila ještě válkami o dědictví rakouské, až r. 1775 pod dojmem povstání nevolníků vrchnost vydala privilegium, zaručujícím Turnovanům osobní svobodu. Na konci 18. st. měl Turnov 200 domů a přes 2 000 obyvatel. Kamenářství se rozvíjí hlavně ve 30. a 40. letech 19. st. též díky obchodním aktivitám Františka Marka a Michala Kotlera v severní Evropě a v Rusku. Počet obyvatel města roste.

Sílící české povědomí vede k zájmu o národní jazyk. V Turnově přispěli k národnímu obrození především Václav Fortunát Durych, zakladatel slavistiky, přítel Josefa Dobrovského, a Antonín Marek, který se podílel na Jungmannově slovníku řadou nových slov. Pracemi jazykovými i beletrií byli známi František Jan a František Bohumil Tomsové, vlastenecké písně tvořil Václav Josef Picek-Podsvijanský (Čechy krásné, Čechy mé), jako básník a překladatel byl známý Václav Čeněk Bendl-Stránický, přítel Boženy Němcové, proslulým se stal cestovatel Čeněk Paclt.

V druhé polovině 19. století se drobné a domácké dílny soustředily do průmyslových podniků. V 80. letech existovala řada firem zabývajících se broušením drahých kamenů (F. Šlechta, F. Durych, Herman a Palma, závod Mayův a Krausův) nebo jejich imitací (F. Šlechta, J. Ouhrabka). Výchovou mladých se zabývala od roku 1869 průmyslová škola, v roce 1884 byla založena odborná škola pro broušení a rytí drahokamů, zlatnictví a klenotnictví (nynější SUPŠ a VOŠ).

1872 byla založena továrna na motouz a provaznické výrobky Fotr, Boháček a spol. (pozdější Juta), dva mlýny na pohon z Jizery zavedly výrobu elektrického proudu (1904 Otto Koliha, 1906 E. Votrubec), od r. 1905 měl Turnov veřejné elektrické osvětlení. Město zaznamenalo rozvoj bankovnictví (městská spořitelna od r. 1882), byla přestavěna radnice (1894), postavily se nové školy. Na přelomu století se stává z Turnova dopravní uzel.

Od počátku 60. let 19. století se rozvíjí kulturní a spolkový život, 1861 poprvé vystoupil pěvecký spolek, 1869 vznikl spolek na postavení divadla (1872–1874), již 1862 vznikl místní odbor Sokola. Zájem o turistiku vedl k založení okrašlovacího spolku (1881) a 1892 odbor Spolku českých turistů. K popularizaci vlastivědy přispěl redaktor Pojizerských listů, založených v roce 1886, Václav Kudrnáč. Vznikla řada dalších spolků.

V Turnově je velký rozmach sportu. Na památku Ludvíka Daňka, který právě zde překonal světový rekord v hodu diskem, se každoročně na turnovském stadiónu Ludvíka Daňka uspořádává atletické klání: Memoriál Ludvíka Daňka.V Turnově se nerozvíjí jen atletika, ale také mnoho dalších sportů: je zde fotbalový klub FK Turnov, hokejový klub HC Turnov 1931, jsou zde kluby florbalové, basketbalové, ale i airsoftové, nebo TSC Judo Turnov  a Klub lyžařů Turnov.

Zdroj: Wikipedie

Více informací o městě a aktuálním dění naleznete ZDE

 

Vánoční atmosféra na hradu Valdštejn během lednové turistické vycházky v Českém ráji