Kardinál Dominik Duka pomohl otevřít výstavu Heraldická zvířata očima dětí

Od soboty je v Galerii Gočárovy domy v horní části Zoo Praha k vidění výstava Heraldická zvířata očima dětí. Během slavnostní vernisáže byli oceněni vítězové soutěže Nakresli zvíře ze znaku, a to za účasti arcibiskupa pražského J. Em. Dominika kardinála Duky OP, prezidentky hnutí “Na vlastních nohou“ – Stonožka Běly Gran Jensen či malíře Jana Sováka. Další ocenění budou udělena v Arcibiskupském s paláci v Praze.

Soutěž na téma heraldická zvířata vyhlásilo ve spolupráci se Zoo Praha hnutí „Stonožka“, které pomáhá dětem po celém světě. V pražské zoo se tak shromáždilo od 80 škol celkem 2243 prací vyobrazujících lvy, orly, tygry a další exotická zvířata ze státních znaků či erbů. Díla pak vyhodnotila odborná porota a vybrala 142 z nich (z toho 16 vítězných), jenž si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě, která potrvá do poloviny března.

S prvotním nápadem, který vedl až k výstavě, přišel kardinál Dominik Duka, když v prosinci 2018 během mše za hnutí „Stonožka“ v katedrále sv. Víta pronesl, že když je přítomen také ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, děti z hnutí ‚Stonožka‘ by měly malovat heraldická zvířata.

Při té bohoslužbě v první či druhé řadě seděl pan ředitel, a tak mě napadlo, že by opravdu asi stálo za to, aby si děti uvědomily vztah k přírodě, vztah nejen k domácím zvířatům, ale také k těm, která se vlastně stávají symbolikou na těch heraldických znacích, protože nám to ukazuje, že člověk dokáže v přírodě postupovat nejen jako jeden z těch, komu příroda patří, ale také jako ten, který má úctu k přírodě a k jejím živým tvorům. Takže to je důvod, proč jsme to takto zorganizovali,“ vysvětlil během vernisáže kardinál Dominik Duka.