Česká spořitelna bude nově informovat klienty prostřednictvím oznámení z mobilní aplikace George, že jim volá skutečný bankéř Spořitelny. Stačí mít v mobilním zařízení aktuální verzi aplikace George a povolené zobrazování oznámení pro aplikace ve svém telefonu. Nová služba zvýší ochranu klientů před podvodníky, kteří se v telefonu vydávají za bankéře Spořitelny a pod různými záminkami nutí klienty k převodům peněz z jejich účtů nebo sdělení jejich přihlašovacích údajů.
Mobilní George klienty nyní upozorní, pokud jim volá skutečný bankéř Spořitelny
Automatické oznámení, tzv. push notifikace, potvrzující, že volající je zaměstnancem České spořitelny, nově doprovází každý telefonát bankéřů Spořitelny klientům banky. Klienti, kteří chtějí tato oznámení vidět, musí jen v nastavení svého telefonu povolit zobrazování oznámení aplikace George.
Push notifikace o hovoru z České spořitelny zaslaná do oznamovacího centra chytrého telefonu je dalším vylepšením v boji proti falešným bankéřům. Pokud klienti žádnou notifikaci během hovoru nezaregistrují, mohou si snadno volajícího ověřit přímo v mobilním Georgi. Tuto možnost Spořitelna klientům nabízí již dva roky. Od bankéře si nechají do svého George zaslat 4místný kód a následně ho vyzvou, aby jim kód přečetl. Pokud to bankéř udělá a kód se bude shodovat, má klient jistotu, že mluví se zaměstnancem banky.
Pro zobrazení oznámení o hovoru z České spořitelny na mobilním zařízení je potřeba mít nainstalovanou aplikaci George, povolené zobrazení push notifikací (alespoň ty z mobilní aplikace George) a být připojen k mobilnímu internetu nebo Wi-Fi.
„Z celkového objemu klientských škod, které ve druhém čtvrtletí způsobili kybernetičtí podvodníci, tvořily čtvrtinu právě útoky falešných bankéřů. Ti se nejčastěji vydávají za pracovníka banky a pod různými záminkami, nejčastěji z důvodu napadení účtu, přimějí klienty, aby peníze ze svého účtu převedli nebo vložili na údajně zabezpečený účet,” říká Petr Zíma, manažer klientské bezpečnosti v České spořitelně a dodává: „Průměrná výše škod způsobená falešným bankéřem je výrazně vyšší než u jiných typů podvodů a ve druhém čtvrtletí dosáhla v průměru okolo 193 tisíc korun.”
Kromě zaměstnanců Spořitelny se podvodníci často vydávají za pracovníky jiných bank, České národní banky nebo Policie ČR. Zatímco loni nechali podvodníci klienty vybírat peníze na pobočce a vkládat do bitcoinmatů, letos jim nejčastěji radí peníze převést na jiné účty. Následně si podvodníci zaslanou částku vyberou v bankomatu.
„Falešní bankéři zpravidla volají z organizovaných podvodných call center, hovoří plynně česky a velmi věrohodně napodobují chování zaměstnanců call centra. Zejména v poslední době využívají falešní bankéři trik, kdy nejdřív klientovi pošlou podvodnou SMS – například s výzvou na zaplacení pokuty za překročení rychlosti, a poté na ni navážou a oznamují klientovi, že se stal obětí podvodu a musí peníze zachránit,” doplňuje Teo Filip, expert na klientskou bezpečnost v České spořitelně, s tím, že podvodníci mohou i podvrhnout volající číslo pomocí tzv. spoofingu. Klientovi se pak jeví, že mu volá číslo důvěryhodné instituce, které si může dohledat na internetu. „Pokud potom chce mít člověk jistotu, že volá s konkrétní institucí, musí sám zavolat na její telefonní číslo a situaci si ověřit. Proto nově doprovázíme hovory z České spořitelny push notifikací. V případě jakýchkoliv pochybností doporučujeme bankéře České spořitelny ověřit přímo v aplikaci George,” dodává Teo Filip.
Více o kybernetických hrozbách na www.csas.cz/bezpecnost.