Hradec Králové už má vánoční stromy, výzdoba města bude bohatší než vloni

Více než měsíc před Vánoci má Hradec Králové připravené vánoční stromy. Letos budou dva, nacházet se budou na tradičních místech, Velkém náměstí a Masarykově náměstí. Technické služby Hradec Králové je budou na místa přivážet v úterý 24. listopadu, následující dny pak budou nazdobeny. V okolí náměstí bude v den převozu omezené parkování. V Hradci letos navíc přibyde také vánoční osvětlení. Nově ho bude více na Velkém náměstí, ve středu Benešovy třídy nebo před největší hradeckou základní školou Štefánikova.

„Letos jsme přistoupili na variantu, že městské vánoční stromy budou dva a ne tři, jak tomu bylo třeba v minulém roce. Je čím dál těžší sehnat kvalitní vzrostlé stromy, které by mohly být umístěné do kotevního systému. Ušetřené finance investujeme do rozšíření vánoční výzdoby a osvětlení. Přibyde například na třídě Edvarda Beneše, před základní školou Štefánikova nebo na Velkém náměstí. Letos do ní oproti loňským zhruba 800 tisícům korun chceme investovat kolem jednoho milionu,“ říká náměstkyně primátora pro oblast kultury Monika Štayrová. Vánoční stromy, které zamíří na Velké a Masarykovo náměstí, pochází z Hradce tradičně od soukromých dárců. „Na Velké náměstí máme připravenou jedli ojíněnou z Pouchovské ulice, na Masarykovo náměstí bude instalován smrk ztepilý z Plačic. Převáženy a instalovány budou v úterý 24. listopadu, následující dny budeme provádět jejich výzdobu,“ říká Daniel Jeřábek, náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové pro městskou zeleň.
Převoz stromů omezí dopravu v dopoledních hodinách, kdy bude také omezeno parkování na Velkém a Masarykově náměstí a v okolních ulicích. „Žádáme všechny spoluobčany, aby dodržovali dopravní značení, neboť všechna překážející vozidla budou muset být odtažena, aby nedošlo k jejich poškození. Současně žádáme všechny účastníky provozu, kteří se potkají s kolonou přepravující vánoční strom, aby dbali pokynů našich pracovníků,“ doplňuje Jeřábek. Dopravní omezení se dotkne také ulic Mýtská, V Kopečku, Vlčkovická nebo Malého náměstí.
Rozsvícení vánočních stromů pak proběhne v první adventní neděli 29. listopadu. „Zatím ještě nevíme, jakou formou rozsvěcení vánočních stromů provedeme. Musíme vše naplánovat v souladu s nařízenými vládními opatřeními,“ dodává náměstkyně Štayrová.
Zdroj: Hradec Králové