Dům tanečního umění v prostorách areálu bývalého Branického pivovaru už rok žije tancem

V prostorách Branického pivovaru byla citlivým způsobem zrekonstruována budova , která poskytuje již rok kvalitní zázemí pro taneční vzdělávání a  navazující činnost několika profesionálních nezávislých souborů.

Dům tanečního umění

V zrekonstruované budově sídlí několik nezávislých institucí, jejichž činnost je spojená s tancem:

  • Taneční centrum Praha – konzervatoř, z.ú.
  • Pražský komorní balet/Balet Praha o.p.s.
  • Mezinárodní centrum tance, z.s.
  • Terpsichore – přípravné oddělení
  • Nadace Tanec a divadlo
  • Nadační fond – Institut Pavla Šmoka
  • Komunitní centrum „Branický pivovar“

Taneční centrum Praha

Bylo založeno 1961 v roce 1961. Jeho vzdělávací koncepce „konzervatoř – gymnázium“ od roku 1994

Balet Praha/Pražský komorní balet

Byl založen  založen 1964 jako nezávislý taneční soubor

„Skvělé místo, kam se mohl Pražský komorní balet přesunout a kde našel své sídlo – to je Dům tanečního umění, který byl otevřen v nově zrekonstruovaných prostorech Branického pivovaru,“ říká Ladislava Dunovská Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „Centralizace nejen uměleckých, ale též technických, produkčních a dalších složek nám velmi usnadnila práci a soubor po dlouhých letech hledání skutečně našel profesionální zázemí. Navíc spojení taneční vzdělávací instituce, profesionálního tanečního souboru – kde mohou vykonávat praxi studenti konzervatoře, dále taneční přípravky a mimo jiné i Studijního a vědeckého centra Pavla Šmoka – které připravuje pro studenty řadu zajímavých přednášek či besed, přináší tanečnímu oboru komplexní a obohacující prostředí, ve kterém se mohou stát studenti, absolventi či profesionální tanečníci úspěšnými osobnostmi v oboru.“

„Vždycky jsem věřila, že by se dalo najít místo, kde bychom mohli být všichni společně: malé děti se zájmem o pohyb, studenti při již seriózním studiu tanečního umění na konzervatoři a profíci, kteří jim ukazují cestu a cíl k profesionální divadelní práci,“ říká Linda Svidró, umělecká vedoucí Pražského komorního baletu. „To se podařilo a navíc zrekonstruovaný Branický pivovar je jako splněný sen: nádherné prostředí plné tvůrčí energie, citlivě zrekonstruovaná architektura, která vaše oči potěší každý den. Moc si vážíme toho, že zde můžeme pracovat a díky spolupráci s konzervatoří Taneční centrum Praha se radovat z umělecké práce,“ pochvaluje si nové působiště.

 

Terpsichore

 založeno 2008 jako přípravné taneční oddělení

Mezinárodní centrum tance

bylo založeno 1995 jako umělecká umělecká agentura: Balet Praha Junior, Baby Balet Praha,

„Naši poslední absolventi zažili svůj závěrečný rok studia už v nové budově Domu tanečního umění. Po letech hledání, jednání, vysvětlování a přesvědčování se nám konečně podařilo, bez pomoci státu a veřejné správy, zajistit důstojné prostředí pro školní výuku i uměleckou činnost – ve spolupráci s Mezinárodním centrem tance a oběma studentskými soubory: Balet Praha Junior a Baby Balet Praha,“ vysvětluje Jan Schneider, ředitel konzervatoře Taneční centrum Praha. „Součástí tohoto unikátního projektu je i kvalitní rehabilitační, produkční, propagační a technologické zázemí. Plně mobilní programy tanečního divadla, které mohou být inscenovány i v těch nejnáročnějších podmínkách naší divadelní sítě, včetně zahraničí. Doufáme, že to zajistí ještě kvalitnější ‚profil absolventa‘ a jeho následné úspěšné uplatnění v praxi.“

„Je zvláštní si představit, že by člověk skutečně mohl začít svoji taneční kariéru jako čtyřletý v přípravce, projít osmiletým studiem konzervatoře, spojeným s členstvím ve dvou studentských souborech, už za studia spolupracovat s profesionálním souborem, po absolvování do něj i nastoupit, prožít zde svojí kariéru, do důchodu jít jako pedagog, choreograf, manažer, divadelní technik, nebo zkrátka spolupracovník jednoho z rezidentů Domu tanečního umění… a při tom všem neopustit jeden areál budov,“ doplňuje Jan Schneider. „Doufáme, že tento ojedinělý projekt nejen přežije, ale bude se dále rozvíjet. Třeba nám s tím jednou naši absolventi, až se vrátí z uměleckých souborů, kulturních institucí a univerzit – prostě ‚ze světa‘, pomohou.“

Nadace TCP/Nadace Tanec a Divadlo

založena 1994 metodický kabinet, který se zaměřuje na stipendijní programy, a studentský internát .

Nadační fond – Institut Pavla Šmoka

Byl založen 2016. Jedná se o  studijní a vědecké centrum. Zabývá se digitalizací uměleckého odkazu Baletu Praha a Pražského komorního baletu

„I nově založený Nadační fond a Institut Pavla Šmoka našel v prostorech Domu tanečního umění své sídlo. Podařilo se zde umístit kompletní archiv, videotéku a studovnu,“ říká Ladislava Dunovská Jandová, ředitelka Institutu Pavla Šmoka. „Od nové sezony bude možné využít zčásti digitalizovaný archiv Studia Balet Praha v rámci online databáze Ballet Prague Heritage, který bude postupně doplňován.“

Komunitní centrum „Branický pivovar“

Funguje od roku 2021  centrum mimoškolní taneční a pohybově estetické aktivity

 

Dům tanečního umění Praha – prostor pro tanec v unikátním prostředí

Ve středu 1. září 2021 byl v areálu bývalého Branického pivovaru slavnostně otevřen nový Dům tanečního umění Praha. Památkově chráněná budova z konce 19. století, která byla velmi citlivě revitalizována a pro tyto účely rekonstruována, od září nabízí kvalitní zázemí pro taneční vzdělávání i kontinuální činnost profesionálních nezávislých souborů. Nový areál s neopakovatelným geniem loci výrazně přispívá k rozvoji a zvýšení prestiže tanečního žánru a tanečního divadla v České republice.

Budova, jejíž rekonstrukce probíhala od března 2021, má přijatelné prostorové dispozice. V Domě tanečního umění Praha od nového školního roku/sezóny 2021/22 sídlí: Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium, umělecké soubory: Pražský komorní balet, Balet Praha Junior, Baby Balet Praha, agentury a nadace: Mezinárodní centrum tance, Nadace Tanec a divadlo a nově zřízený Nadační fond a Institut Pavla Šmoka. Samozřejmostí je také Terpsichore – přípravka konzervatoře a komunitní aktivity pro občany a jejich děti.

 

„Mnoho let jsme intenzivně a marně hledali vhodné prostory ve veřejné infrastruktuře a nakonec jsme se obrátili na soukromou sféru – konkrétně majitele Pivovaru Braník a.s.  Narychlo provedená rekonstrukce byla náročná – specifické požadavky mají památkáři, hygienici, hasiči, stavební úřad a také taneční instituce mají zvláštní provozní podmínky.“ říká Antonín Schneider, manažer konzervatoře – gymnázia Taneční centrum Praha. „Dům tanečního umění nabídne výjimečnou koncentraci uměleckého, vzdělávacího a odborného potenciálu – bude konečně důstojným prostředím pro naši práci… a jistě to brzy poznáte na jevištích tanečního divadla.“

 

Dům tanečního umění se nalézá v památkově chráněném areálu bývalého Branického pivovaru. Naleznete zde:

  • pět tanečních studií (moderně vybavené tanečních sály mají odpruženou podlahu s baletizolem. Jsou  vybavené obrazovkami pro výuku choreografií, hudebními nástroji pro korepetici,mobilními baletními tyčemi. Prostory jsou klimatizované.)
  • čtyři učebny plně vybavené učebny pro teoretickou gymnaziální výuku s moderním vybavením (PC, projektory)
  • Studovnu, která poskytuje zázemí pro odpočinek o přestávkách,  úložné prostory pro studijní materiály a slouží i jako prostor pro samostudium.
  • fundus pro umělecká vystoupení poskytuje plně vybavenou kostymérnu, kde jsou uloženy kostýmy pro jednotlivá taneční představení a dále prostor pro uložení dekorací pro scénické stavby. Zároveň je zde zázemí pro jevištní techniku.
  • kancelářské zázemí pro pedagogy a management
  • aulu , která využívá velkorysý podkrovní prostor pro zdravé stravování studentů. Konají se zde společenské akce studentů a přátel školy a tanečního umění. Odtud je možný vstup na terasu s výhledem na areál Branického pivovaru a Barrandov
  • posilovnu & fyzioterapii

Foto: Michal Hančovský

 

„Pavel Šmok inspirující“ – beseda s Petrem Zuskou v rámci cyklu Toulky taneční historií