Druhé největší stádo vzácných onagerů na světě najdete v ostravké zoologické zahradě

Ve stádě vzácného asijského osla onagera v ostravské zoologické zahradě přibyla letos tři mláďata. Tito lichokopytníci stojí nad propastí úplného vymizení z planety. V přírodě jich přežívá posledních 500-600 jedinců, takže chov v zoologických zahradách může být do budoucna jedinou šancí na zachování onagerů pro příští generace. V Ostravě se onageři (na rozdíl od jiných chovatelů) pravidelně rozmnožují a v současné době je zde k vidění největší stádo v Evropě a druhé největší na světě!

Ostravské stádo vzácných a v přírodě ohrožených onagerů má aktuálně třináct členů – jednoho chovného samce, šest chovných samic, tři loni narozené samičky a tři letošní mláďata (jeden sameček a dvě samičky). Je tak největším chovným stádem v Evropě a druhým největším na světě. V rámci Unie českých a slovenských zoo (UCSZOO) je tento ohrožený poddruh asijského osla k vidění pouze v Ostravě. Porody všech letošních mláďat se udály v průběhu června a proběhly bez komplikací a nutné asistence ze strany chovatelů. Všechny samice rovněž o své potomky příkladně pečují.

Onageři – foto P.Vlček

Celé stádo včetně mláďat mohou návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti při projížďce ostravským safari. Onageři obývají druhý ze tří rozsáhlých výběhů – Persii. Výběh s nimi sdílí i samčí skupina jiného vzácného druhu – daňka mezopotámského. Zastávka safari expresu se nachází pod výběhem afrických zvířat, v blízkosti nedávno otevřené expozice Tsavo (pro mangusty trpasličí a dikobrazy jihoafrické). Safari expresem se můžete projet každý den v době od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut.