Adventní akce se vrací na hrady a zámky

Po dvouletém covidovém období, kdy bylo konání kulturních akcí značně omezeno, se brány našich hradů a zámků v adventním čase opět otevírají návštěvníkům. Správy památek si připravily bohatý program, chybět nebudou prohlídky provoněnými a nazdobenými interiéry, koncerty a také jarmarky a trhy.

Na Liberecku mohou návštěvníci načerpat sváteční náladu již první adventní víkend 26.–27. listopadu, kdy se na Sychrově uskuteční adventní trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé.

Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. Sobotní otevírací doba tržiště je prodloužena do 18 hodin. Dovolujeme si upozornit návštěvníky, že vstup se psy na tržiště není povolen. Na své si o tomto víkendu přijdou i děti, které budou moci vyrazit na speciální prohlídku zámku vedenou čerticí, během níž budou plnit zábavné úkoly.  V zámecké nabídce bude i klasická prohlídka vánočně vyzdobených interiérů.

Chvíle klidu v provoněných komnatách si návštěvníci budou moci dopřát také na zámku Zákupy, a to od 26. 11. do 18. 12. Ve vybraných termínech se zde uskuteční také večerní prohlídky. Zámek Zákupy je zpřístupněn celoročně a na prohlídky zveme tedy i v následujících měsících.

O třetím adventním víkendu doporučujeme k návštěvě hrad Grabštejn, kde bude připraven bohatý program včetně speciálních prohlídek, dětských dílniček, vánočního trhu a adventního koncertu.

Na Královéhradecku proběhly již s předstihem vánoční trhy a listopadové prohlídky v Kuksu.

K návštěvě zve hospitál ještě 17. prosince, kdy se zde odehraje Rybova Vánoční mše.

Od 26. listopadu do 11. prosince se ve vánočně vyzdobených interiérech Hrádku u Nechanic seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Dozvíte se, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejkrásnějších svátků v roce. Vždy v sobotu se zde uskuteční také vánoční koncert. Akce Vánoce na Hrádku u Nechanic je zařazena jako výchovný program pro děti ZŠ a pro zájemce je možné využít i pracovní listy pro I. a II. stupeň.

O adventních víkendech 26.–27. 11.; 3.–4. 12. a 10.–11. 12. jsou na Náchodě připraveny prohlídky nazdobeným zámkem pro veřejnost, objednané zájezdy a skupiny dětí mohou zámek navštívit ve všední dny v termínu 29. 11. – 2. 12. a 6.–9. 12.

V Rudrově mlýně v Babiččině údolí od 1.–4. 12. provedou návštěvníky obdobím adventu a Vánoc na českém venkově členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde lze zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr doporučujeme nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.

Sváteční atmosféru navodí prodejci rukodělných výrobků, rozličných vánočních ozdob, dekorací, vůní perníčků, cukrovinek, medových specialit a tradičních vánočních výrobků v areálu zámku Opočno.

Sváteční jarmark se zde uskuteční 3. prosince. Kdy a odkud se vzal vánoční stromeček? Co patřilo na stůl o Štědrém dnu? A kdo byl sv. Ambrož, sv. Lucie a sv. Barbora? A jak prožívali toto období lidé prostí, lidé v podzámčí, ale i šlechta? To vše a mnohem více se dozvíte o prosincových adventních víkendech při návštěvě prvního patra zámeckých expozic a části bývalé zámecké kuchyně opočenského zámku s komentářem průvodce.

Pardubicko láká na zámky Slatiňany a Litomyšl. Nově zpřístupněné zámecké interiéry v přízemí zámku Slatiňany během prosincových dnů představí nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů, ale také průběh svátečních dnů na konci roku v zámeckém prostředí. Prohlídka Vás zavede do hostinských a společenských prostor a nahlédnout budete moci také do zámecké kuchyně.

Jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící – tyto otázky budou jistě zodpovězeny během prohlídek vánočně vyzdobených interiérů zámku Litomyšl, a to 10.–11. 12. a 17.–18. 12.

Ačkoliv většina z výše zmíněných objektů se návštěvníkům otevírá pouze v rámci adventních akcí, tři objekty ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově jsou otevřeny celoročně – jedná se o zámky Slatiňany, Sychrov a Zákupy.

Zámek Slatiňany zpřístupňuje Zimní prohlídkovou trasu (vždy od čtvrtka do soboty a v adventním čase také o nedělích 4., 11., 18. prosince a ve středu 21. prosince). Uzavřen je 24. prosince. Zámecká zahrada je uzavřena. Podrobnosti o otevírací době: www.zamek-slatinany.cz

Zámek Sychrov je přístupný denně, včetně pondělí. Uzavřen bude o státních svátcích 24.–26. 12. Zámecký park není v zimním období přístupný veřejnosti. Podrobnosti o otevírací době: www.zamek-sychrov.cz

Zámek Zákupy nabízí prohlídky Zimní trasy, a to od úterý do neděle, až do 18. prosince. Zámecký park je v zimním období uzavřen. Podrobnosti o otevírací době: www.zamek-zakupy.cz

Ani ostatní objekty přes zimu nezahálejí, přestože jsou pro veřejnost uzavřeny. Probíhají zde inventury mobiliárních fondů, restaurování, úklidy a řada dalších činností. V neposlední řadě se objekty připravují na projekt Po stopách šlechtických rodů pro rok 2023, jenž ponese název Harrachové – Vznešenost zavazuje.

Přehled akcí chystaných do konce roku naleznete zde https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci