Závod Běchovice – Praha, oficiální mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km, vyhráli Zajíc a Stewartová

Legendární běžecký závod s nejdelší historií v Evropě se běžel poslední zářijovou neděli již po 125. Martin Zajíc poprvé vyhrál závod Běchovice-Praha a stal se mistrem republiky v silničním běhu na deset kilometrů. Brněnský vytrvalec v závěru utekl Viktoru Šináglovi a zvítězil v čase 30:34. Ženský titul obhájila Moira Stewartová, která triumfovala s více než minutovým odstupem před olympioničkou Terezou Hrochovou. Časem 33:24 se Stewartová postarala o nejlepší výkon historie mistrovství republiky.

Specifická není jen historie běchovického závodu, ale i samotná délka a náročnost trati. Měří o 31 metrů více než je tradičních 10 kilometrů, ale ne vždy tomu tak bylo. V prvních letech měřila 10 kilometrů. Start byl u patníku s číslem 12 a cíl u patníku 2. Postupně se start posouval stále více směrem k obci Běchovice a analogicky se tak měnilo i místo cíle z Ohrady na Pražačku. Od legendárního patníku č. 13 se běželo poprvé až v roce 1911.

Jednadvacetiletý Zajíc byl dosud na Běchovicích nejlépe devátý, letos se mu ale podařilo zaskočit všechny favority

Šinágla porazil o 18 sekund, třetí doběhl Vladimír Marčík. Těsně pod stupni vítězů skončili vítězové z minulých let Vít Pavlišta a Jiří Homoláč. V nejlepší trojici se tak objevili stejní běžci jako v závodu na 5000 metrů na červnovém mistrovství ČR na dráze. Ve Zlíně tehdy zvítězil Šinágl před Marčíkem, Zajíc byl třetí.

Stewartová obhájila a přidala rekordní čas

doběhla Na Žižkov doběhla v čase 33:24 a byla o tři vteřiny rychlejší než Eva Vrabcová Nývltová před šesti lety. V běchovické historii byla lepší pouze Keňanka Nancy Wambuaová (33:18). Stewartová letos porazila Hrochovou i v mistrovském závodu na 10.000 metrů na dráze.

Po mistrovství republiky následoval závod pro veřejnost ve třech vlnách pro 1000 účastníků. V závodu veteránů nechyběl ani 78letý Vladimír Kříž, který si připsal už 59. start.

V cíli závodu probíhal bohatý doprovodný program – vyhlašování vítězů jednotlivých kategorií, hudební produkce, soutěže dětí v rámci projektu Atletika pro děti.

Závod Běchovice-Praha, mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km:

Muži: 1. Zajíc (Univerzita Brno) 30:34, 2. Šinágl (Olymp Praha) 30:52, 3. Marčík (Škoda Plzeň) 31:04.

Ženy: 1. Stewartová (Spartak Praha 4) 33:24, 2. Hrochová (Škoda Plzeň) 34:37, 3. Novotná (Olymp Brno) 35:44.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Ivana Roháčková