Vítězem Robosoutěže 2023 pro střední školy se stal tým SAKIRI z Benešova. Jejich robot ve finále bravurně stavěl věže z kostiček

Finále Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy se konalo v pátek 15. prosince na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a utkalo se v něm 36 nejlepších robotických vozítek z lega, která postoupila ze 4 předkol a z celkem 168 přihlášených „středoškolských“ robotů. Historicky nejtěžší úlohu v patnáctileté historii soutěže nejlépe splnily týmy SAKIRI z ISŠT Benešov (1. místo), Rossumovi universální roboti z Gymnázia Na Vítězné pláni (2. místo) a Kachničky z Gymnázia Voděradská (3. místo a cena Design robota).

 

Finále 15. ročníku Robosoutěže se konalo v Zengerově posluchárně FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí a šlo skutečně o mimořádnou přehlídku kreativity a důmyslnosti nové generace mladých techniků.

„Účast v soutěži byla rekordní, ze 168 robotů a jejich týmů dorazilo do předkol 147 a ve dnešním finále jsme viděli 36 nejlepších. Navíc se do souboje zapojil i jeden robot, kterého sestavili univerzitní studenti z našeho programu Kybernetika a robotika,“ říká hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.  

 

Historicky nejtěžší úloha Věž a vítězové

Finále Robosoutěže se vždy odehrává na dvou totožných hřištích umístěných vedle sebe, kde se dvě robotická vozítka ve vyměřeném čase snaží co nejlépe splnit zadanou úlohu a sbírají přitom body. Vítěz nakonec vzejde z vyřazovacího pavouka. Letošní úloha měla název Věž a cílem studentských týmů bylo postavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně, bez jakékoli další pomoci sebral co nejvíc barevných kostek z hřiště, umístil je dovnitř žlutě vyznačeného obdélníku a současně z kostek postavil co nejvyšší věž. „Byla to nejspíš nejtěžší úloha v dosavadní historii soutěže a konstrukční řešení, která jsme viděli, byla jednoduše neuvěřitelná. Nejlepší roboty dokázaly bravurně stavět věže vysoké až 16 kostiček,“ říká Martin Hlinovský. Na stupních vítězů po dramatickém souboji nakonec stanuly tyto soutěžní týmy:

 

Vítěz 15. ročníku Robosoutěže

Tým: SAKIRI

Složení: Richard Kohel, Kirill Kilčickij, Samuel Moravčík

Škola: ISŠT Benešov

Vítěz 15. ročníku Robosoutěže

2.místo

Tým: Rossumovi univerzální roboti

Složení: Jakub Sýkora, Adam Rott, Aleš Prandžev

Škola: Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4

3.místo

Tým: Kachničky

Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný

Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10

Vítěz soutěžní kategorie Design robota

Tým: Kachničky

Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný

Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10

Vítězové se dostanou na FEL ČVUT bez přijímaček

Partnery letošní soutěže byly společnosti MathWorks, Humusoft, Škoda Auto, Applifting, FANUC, Sick a Strand. Kromě hmotných cen od těchto partnerů dostávají členové prvních tří týmů v Robosoutěži jednu důležitou odměnu – můžou nastoupit do studia na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.

Další informace o finálové Robosoutěži FEL ČVUT pro střední školy, o soutěžících týmech a soutěžní úloze i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku. Záznam z finále je také možné zhlédnout na YouTube kanále Robosoutěže zde.

 


Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950.

V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

 

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě.

Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz