Věra Čáslavská, sedminásobná zlatá olympijská vítězka, by dnes oslavila 79 let.  V Tokiu jí otevřeli výstavu  

V Českém centru v Tokiu začíná výstava věnovaná Věře Čáslavské. Slavná česká sportovkyně a několikanásobná olympijská medailistka měla s Japonskem a Japonci velmi blízké vztahy. A v zemi vycházejícího slunce ji pamatují a obdivují dodnes. Výstava ukazuje Věru Čáslavskou nejen ve sportovním kontextu, ale zaměřuje se i na politiku. Lidé se například dozví, jak sportovkyně protestovala proti invazi vojsk Varšavské smlouvy, nebo jak kvůli politické situaci mohla vykonávat jen roli trenérky.

Věra Čáslavská za svůj život získala řadu ocenění, a kromě skvělé a talentované gymnastky byla i trenérkou.

Za její největší úspěch můžeme bez pochyby počítat sedm zlatých medailí z olympijských her. Mimo to se stala čtyřnásobnou mistryní světa, jedenáctinásobnou mistryní Evropy a čtyřnásobnou Sportovkyní roku tehdejšího Československa. U sportu zůstala i po skončení své aktivní kariéry. Od roku 1990 zasedala po dobu šesti let jako předsedkyně Československého olympijského výboru, přičemž od roku 1995 patřila mezi členy Mezinárodního olympijského výboru. Jednalo se o jednu z nejúspěšnějších československých sportovkyň vůbec a za vše pak hovoří fakt, že Věra Čáslavská už více než 40 let drží rekord v počtu individuálně získaných olympijských zlatých medailí v gymnastice. Zemřela 30. srpna 2016.

Kromě toho si mohou návštěvníci prohlédnout dobové fotografie, medaile, ale i kimono, které dostala jako dar od císařské rodiny. Svoji první zlatou olympijskou medaili vybojovala rodačka z Prahy právě v Tokiu a od té doby uplynulo už 55 let. Přesto, si Japonci Čáslavskou dodnes pamatují.

Z mladších generací jsou to spíše sportovní fanoušci nebo studenti bohemistiky, pro starší je ale Věra Čáslavská stále sportovní hvězdou. Často například zmiňují, že si právě díky ní Česko zamilovali.

„Jedna z mých posledních vzpomínek na paní Věru je, jak apeluje na olympioniky Dukly, kteří chtěli po Riu 2016 ukončit kariéru vrcholového sportovce, aby vydrželi, trénovali a určitě jeli bojovat o medaile do Tokia. Japonské Tokio bylo totiž pro Věru Čáslavskou nejen místo, kde vybojovala první zlatou olympijskou medaili,“ vzpomíná autorka fotografie Věry Čáslavské, která přišla gratulovat Daně Zátopkové při křtu její knihy dne 23. 6. 2016, Iva Roháčková.

České centrum v Tokiu se před blížící letní olympiádou snaží prezentovat český sport a tato výstava má symbolicky završit letošní předolympijský přípravný rok.

I v Praze se chystá v Národním muzeu výstava TOKIO OLYMPIJSKÉ, kde jsou i fotografie Věry Čáslavské. Pro veřejnost by mělo být otevřené od 4. května.

Foto: Iva Roháčková

YouTube
Share