Slavnostní setkání připomene výročí narození sira Nicholase Wintona

Na prvním nástupišti pražského hlavního nádraží se v neděli 13. září od 14:00 uskuteční dodatečné slavnostní setkání k 111. výročí narození sira Nicholase Wintona. Součástí akce bude kromě kulturních vystoupení také opětovné odhalení sochy zachránce stovek židovských dětí i s nově nasazenými brýlemi.
Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona zachraňujícího židovské děti bylo na prvním nástupišti stanice Praha hlavní nádraží odhaleno v září 2009. Stalo se tak u příležitosti odjezdu tzv. Winton Trainu, který jel po trase vlaků odvážejících před začátkem druhé světové války do Velké Británie stovky převážně židovských dětí. Celkem se jich dostalo do bezpečí 669.


Součástí nedělního slavnostního odhalení sochy britského makléře opět s nasazenými brýlemi bude kulturní program, během kterého vystoupí s tematickou hudbou a poezií Hana Frejková, Josef Gušlbauer a sbor dětí z Ústí nad Labem. Pozvaní hosté budou moci zhlédnout film o záslužném činu sira Nicholase Wintona, který nese název Síla lidskosti.


Inciátorem a hlavním organizátorem setkání je Pavel Schreiber. Záštitu nad akcí převzala místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská.