Skautská pomoc Krkonoším byla opravdu znát

Dospívající skauti a skautky z celého Česka v minulých třech měsících pomáhali v Krkonoších s odkorňováním kůrovcem napadených stromů, které musely padnout, ale jejich dřevo v lese zůstalo. Skauti vyslyšeli výzvu vedení organizace Junák – český skaut k pomoci Krkonošskému národnímu parku, který se vinou vysokého stavu populace lýkožrouta smrkového nachází ve vážné situaci. Celkem pomohli odkornit přes 200 m3 nebezpečných stromů.

Ocenění pomoci od skautů

„Velmi si ceníme ochoty skautů a jejich pomoci krkonošským lesům. Uplynuly tři měsíce, během kterých se v horách střídaly různě velké skupiny dobrovolníků, celkem jich bylo přes stovku. Přestože loupání kůry z napadených stromů je mimořádně náročná práce, všichni se k ní postavili čelem. Za tuto pomoc jim patří obrovský dík,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

„Dnes snad v Česku není nikdo, kdo by nevěděl o složité situaci v našich lesích. V Krkonoších se snažíme šíření lýkožrouta smrkového v nepřirozených smrkových monokulturách brzdit. To spočívá v důsledném vyhledávání jeho ohnisek, okamžitém pokácení napadených stromů a jejich odstranění z lesa. Pokud není možné je odstranit, tak je nutné je odkornit na místě. Právě s tím nám skauti pomáhali a jejich pomoci si ceníme,“ říká Zdeněk Čermák, vedoucí oddělení péče o lesní ekosystémy Správy KRNAP.

„Výsledek skautské pomoci je opravdu obdivuhodný. Odkornit 2 m3 kůrovcového dříví na osobu je pro laika opravdu pořádný kus práce. Moc díky,“ dodává Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP pro vnější vztahy, sám skautský vedoucí.



Booking.com

O skautecha jejich práci

„Léto je pro dospívající a čerstvě dospělé skauty a skautky poměrně náročným obdobím: připravují tábory, věnují se jejich vedení a často také absolvují skautské vzdělávací kurzy. I přes to se do Krkonoš vydaly desítky skautek a skautů a pustily se do práce v národním parku. Jsem si jistý, že i do budoucna se budou skauti do pomoci českým lesům zapojovat,“ doplňuje místostarosta Junáka – českého skauta Petr Vaněk.

Podle prvotních letošních odhadů měl kůrovec v Krkonoších napadnout na 40 000 m3 dřevní hmoty. Aktuálně jsme do konce srpna zpracovali – i se skautskou pomocí – 21 268 m3. Svou roli sehrálo významné množství kalamitní hmoty, poškozené zejména vrcholkovými zlomy vinou klimatických vlivů v zimním období a následné větrné epizody.