Rally Dakar 2023, 2. etapa 2. ledna: Sea Camp – Úla, cesta kolem kaňonů a Nabatejských chrámů

Pořadatel sliboval, že závodníkům cesta do Al-Ula nezapomene přinést něco neobvyklého. A bylo tomu tak! Uzavřené tratě tvořily lví podíl na kurzu, poctivé sledování roadbooku se vyplatilo.  

„Když už jsme u toho, co nám pořadatelé slibovali, až v samotném závěru závodního dne se naproti nám rozprostřely kaňony s dech beroucí krajinou. Na obzoru byly také vidět některé části u majestátných „Nabatejských“ chrámů,“ popisuje Ollie Roučková.

 

Starověký kmen Nabatejců vytvořil poměrně rozsáhlou říši, jejíž největší rozkvět nastal v letech 85–62 př.Kr., sahala na jihu asi po Teimân, na severu až po Damašek a na západě k Rudému moři. Nabatejci byli pastevecký lid s hojnými stády velbloudů a ovcí, jenž byl však také svobodomyslný a bojovný. Velký chrám – objeven byl teprve v roce 1993 a původně plnil funkci hlavního nabatejského svatostánku. Postaven byl v 1. stol. př. n. l. a byl využíván až do pozdní byzantské doby po přestavbě na kostel. Jeho rozměry jsou 40×28 metrů a jeho sloupy jsou vysoké 18 metrů.

Druhá etapa Dakar 2023

Ondřej s Gabrielem v Toyotě si jako nováčci nevedou špatně, vypadá to, že v Classic kategorii zatím patří k nejlepším Čechům.

Dunoviště vyjeli na 6 pokus

Ollie Roučková s navigátorem Jirkou Samuraie nešetří, kategorie Ho startuje jako poslední. Takže v rozježděném písku všechna malá auta, a i kamiony zapadávají. Jako jedny z mála vyjeli dunoviště na šestý pokus, díky neprůjezdnosti duny, kde byly všude zapadlá auta a kamiony. Vzniklou časovou ztrátu nebylo možné dohnat.

Čeští závodníci kategorie Clasik: Ondřej Klymčiw, Bill Conger/USA (Škoda 130 LR); Radek Vávra, Lukáš Vála (Nissan Patrol); Olga Roučková, Jiří Kopřiva (Suzuki Samurai); Ondřej Martinec, Gabriel Zubor (Toyota Land Cruiser); Radovan Zazarka/SR, Josef Kalina, Pavol Zachar/SR (Tatra 815 Puma).

Další zprávy o českých jezdcích ze závodního Dakaru 2023

  •  Motocyklový jezdec Libor Podmol předčasně končí na Rallye Dakar. Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu si v dnešní první etapě při pádu zlomil hrudní obratel. Podmol i přes bolest dojel do cíle, večer se ale rozhodl podle tiskové zprávy svou druhou účast na slavné soutěži ukončit.
  •  Aleš Loprais vyhrál druhou etapu a dostal se do čela kategorie kamionů. Předstihl i dosavadního lídra Martina Macíka, jenž kvůli technickým problémům ztratil více než hodinu.
  •  Martin Prokop zajel osmý čas v kategorii automobilů a průběžně je sedmý.
  •  Nejlepším českým motocyklistou je i nadále Martin Michek, jenž se posunul na 18. místo.

Foto: Petr Šedivý