Epidemiologická situace ve Středočeském kraji podle krajských hygieniků zlepšuje.

Epidemiologická situace ve Středočeském kraji se díky plošné karanténě podle krajských hygieniků zlepšuje. Denní nárůsty covid-pozitivních trvale klesají a sledovaná čísla se dostávají na polovinu původních hodnot.  Kraj zrychluje očkování, byť dodávky vakcín mají stále výpadky. Proočkovanost členů IZS, tedy záchranářů, hasičů a policistů dosahuje uspokojivých čísel. Situace v nemocnicích se stabilizuje. 

Epidemiologická situace

Ke dni 7. 4. je na území kraje 14 033 aktuálně nemocných s covid-19, což od posledního zasedání krizového štábu před třemi týdny představuje pokles téměř o 60 %. V nemocnicích je bylo k 6. 4. hospitalizováno 519 osob, na JIP je 119 osob, z toho 66 na umělé plicní ventilaci. Počet nakažených v kraji od začátku epidemie dosáhl počtu 218 300, počet zemřelých s diagnózou covid-19 dosáhl 3 090.

Situace se zklidňuje také ve středočeských nemocnicích „Z patnácti nemocnic, které v minulých týdnech vyhlásily stav hromadného postižení osob, již odvolalo tento stav šest  zařízení v Mladé Boleslavi, Benešově, Berouně, Nymburk, Hořovicích“ informuj a Slaný,“ informuje předsedkyně Bezpečnostní rady Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Mírně klesly také počty výjezdů zdravotnické záchranné služby. Nyní jich je cca 450 denně, přičemž počet covid-pozitivních pacientů klesl ze 140 na 70.  

Hygienici aktuálně evidují pouze 26 ohnisek nákazy (oproti 61 k 19.3.), nejvíce pak v zařízeních sociálních služeb (11). Středočeští hygienici přesto konstatují, že se začala projevovat celostátní opatření a nyní zaznamenávají oproti předchozímu období o stovky nových případů méně.

Očkování

K 8. 4. bylo vyočkováno 203 514 dávek, očkování bylo ukončeno u 67 753 osob. Kapacita 21 očkovacích míst a stovek praktických lékařů však není ně využita – stále trvá nedostatek vakcín. To se v praxi projevuje především delším čekáním na první dávku vakcíny. V aktuálním 14. týdnu (od 5. dubna) bylo do Středočeského kraje doručeno 32 760 dávek vakcíny  Pfizer a 8 400 dávek vakcíny od firmy Moderna; dodávka 1800 dávek vakcíny AstraZeneca byla odložena až na 12. dubna.

„Tento výpadek na straně výrobce bohužel znamená, že v tomto týdnu nedostanou praktičtí lékaři vakcíny. Dobrou zprávou ovšem je, že v příštím týdnu jsou plánovány dvě dodávky AZ, které všechny půjdou právě praktikům,“ vysvětluje radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Všechny dodané vakcíny jsou rozděleny mezi očkovací místa podle počtu čekajících, kraj si nenechává žádnou rezervu. „Dodávky plánované pro tento týden umožní obnovit podávání prvních dávek novým zájemcům o očkování,“ doplňuje radní Pavlík.

K 7. 4. byl otevřen rezervační systém pro další skupinu občanu – vybrané pracovníky sociálních služeb a sociální pracovníky na obcích a krajských úřadech zařazené do skupiny 1b.  Sociální odbor Krajského úřadu Středočeského kraje proto rozeslal dotčeným úřadům a poskytovatelům sociálních služeb unikátní kódy pro přihlášení zaměstnanců k očkování.

Konec nouzového stavu

Rozvolnění protiepidemických pravidel přinese konec nouzového stavu 11. dubna. Dlouho očekávaným krokem je návrat ke školní výuce. Od 12. dubna budou moci vrátit do školek předškoláci, žáci prvního stupně ZŠ a speciálních škol.  Školy s nejvýše 75 žáky na 1. stupni, které mají pro 1. stupeň samostatnou budovu včetně školní jídelny, budou moci fungovat normálně, v ostatních případech bude zavedeno týdenní střídání tříd, takže do školy půjde vždy jen polovina tříd. Ve školkách nebudou pro děti povinné roušky, ale děti se budou muset dvakrát týdně testovat, a to centrálně distribuovanými antigenními testy. Těch Středočeský kraj obdržel 526.500 kusů a rozvezl je do obcí s rozšířenou působností, které zajišťují distribuci do škol.

„To, že se žáci musí testovat antigenními testy, které jsou invazivnější, a méně spolehlivé než PCR testy, považuji za nešťastné řešení,“ říká hejtmanka Pecková, a dodává: „Pro některé děti  – např. ve speciálních školách – je tento způsob testu zcela nevhodný. Budeme se snažit zajistit PCR testování alespoň v těchto zařízeních.“

Dobrou zprávou pro rodiče – zdravotníky, či pracovníky IZS, kteří dosud využívali předurčených škol pro své děti ve věku 2-10 let je, že podle výnosu MZ bude péče o ně zajištěna ve školních družinách a klubech.

S koncem nouzového stavu končí i platnost některých zákazů – například nočního vycházení či přesunu mezi okresy. Také se znovu otevřou některé obchody a obnoví provoz vybraných služeb. (Kompletní informace k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra.)

„Situace se zlepšuje a doufejme, bude přibývat pozitivních zpráv. Znovu budeme moci cestovat po republice a setkávat se s blízkými. Mějme však stále na paměti, že ještě není vyhráno. Buďme prosím i nadále ohleduplní, a mějme trpělivost s respirátory i rouškami. Jen tak se nám podaří udržet příznivý vývoj situace,“ uzavírá hejtmanka Pecková.

YouTube
Share