Do botanické zahrady v Troji se opět slétají tropičtí motýli

 Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy jako každoročně doputuje přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý (Danaus plexippus). Součástí výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana bude i panelová výstava k Roku motýlů 2024, věnovaná jejich ochraně, a také výstava dávno vyhynulých druhů tropických motýlů Ztracená krása, která bude umístěna do malého výstavního sálu v Ornamentální zahradě. Letošní výstava motýlů potrvá až do 2. června.

 

Už 19. dubna začíná výstava Motýli: Dobrodružná cesta

Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004, tedy celých 20 let.
„Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na přehlídku několika desítek druhů motýlů z tropických oblastí. Tato výstava patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím a v posledních letech ji zhlédne vždy okolo 100 000 zájemců. Téma migrace je velmi zajímavé a my poodhalíme tajemství, proč někteří motýli cestují často až tisíce kilometrů. Těší mě, že se v letošním roce kromě toho zaměřujeme i na ochranu motýlů, kteří žijí v našich zeměpisných šířkách, spolupracujeme přitom s Českým svazem ochránců přírody,“ uvádí k výstavě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Praha

Ztracená krása a Rok motýlů 2024

Součástí přehlídky živých motýlů ve skleníku Fata Morgana je i výstava vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Atraktivní exponáty pocházejí z Afriky, Indonésie, Nové Guineje či Himálaje. Doplňují je akvarely akademického malíře Otakara Řípy, které umělecky ztvárňují překvapivou barevnost a tvarovou rozmanitost exotických zástupců řádu Lepidoptera. Byly vytvořeny podle skutečných exponátů motýlů a jejich tvůrce se inspiroval hlubotiskovými reprografiemi Maxe Švabinského „Motýlí čas“. Tato výstava je umístěna do prostor malého sálu v multifunkčním objektu v Ornamentální zahradě.

Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s botanickou zahradou připravuje expozici k Roku motýlů 2024. Představí vybrané zajímavosti ze života motýlů a poskytne hned několik tipů na jejich ochranu. Panelová výstava bude od 30. dubna do 18. května umístěna u vstupu do areálu zahrady u pokladny Fata Morgana. O víkendech a svátcích budou během výstavy motýlů probíhat tematické workshopy, které zájemce seznámí s detaily křídel nebo těla motýlů pod mikroskopem. Pro malé i velké návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílny v prostoru před skleníkem Fata Morgana.

Otevírací doba

 Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00


Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00


Vinotéka sv. Kláry:

po–ne
10.00–19.30

Na výstavu motýlů od 19. dubna do 2. června

Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů od 19. dubna. Výstava potrvá šest týdnů, tedy až do 2. června. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line, prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Zkušenosti ukazují, že je dobré plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby, o víkendech je nutno počítat se zvýšeným zájmem, což při omezené kapacitě skleníku Fata Morgana vede k dlouhému čekání na vstup.

Skleník Fata Morgana je otevřený každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin.

Partnerem výstavy Motýli: Dobrodružná cesta a generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

 Mediálním partnerem výstavy motýlů je Hitrádio City.

 Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram)

Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz

 


Program Botanické zahrady hl. m. Prahy v roce 2024

 

28.3. – 12. 9.

Kurátorská provázení

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek nahlédnou návštěvníci v doprovodu těch nejpovolanějších pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Blíže poznají například jarní bylinky, palmy a cykasy, stranou zájmu nezůstanou ani oblíbené trvalky, sukulenty či tropické letničky. Komentované prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od března do září vždy od 17.00 hodin. Účast na prohlídce je v ceně standardního vstupného.

  • 11.4. Palmy a cykasy (Vlastik Rybka)
  • 9.5. Lesní trvalky (Iveta Bulánková)
  • 23.5. Skalničky a trvalky Ornamentální zahrady (Petr Hanzelka)

 

7.6. – 7. 7.

Sukulenty v interiéru – výstava sukulentů