Dakar 2023: 5. etapa 5. ledna Háil – Háil Písek, písek a zase písek

Letošní Dakar je extrémně těžký, etapy jsou dlouhé a hodně divoké, tak závodníky dělí v cíli mnohdy jen vteřiny. Dnešní etapa se dá charakterizovat jako – písek, písek a další písek ve druhé smyčce kolem Háil, saúdského hlavního města off-roadových závodů.

 

Pole malých dun s velbloudí trávou ustupují rozlehlým plochám posetým dunami. Pouštní liška Gabriel Žúbor zvládnul odnavigovat Ondřeje Martince měkkým pískem bez velkých bodových penalizací, a tak se dnes posunuli v celkovém pořadí na 49. pozici. A tak jsou stále nejlepšími Čechy v kategorii Klasik. Ani Roučková s Kopřivou nezůstávají pozadu, a i dnes se posunuli o pár míst dopředu – na celkové 67. místo.

 

Ondřej Martinec popsal dnešní rychlou etapu takto: „Dnešní etapa byla za odměnu, byla rychlá, plná písku. Sedla nám navigačně, Gába odvedl dobrou práci.”

 

Ollie Roučková dodává: „Tyhle rychlé etapy mi moc nesedí. Už se těším až si pořádně zamakáme v těžším terénu. Tam to Samíkovi sedí víc.”

 

Dakar 2023 českých jezdců:

Loprais (kamiony) a Martinec (Klasik) vedou své kategorie

Martin Prokop získal cenu Fair play už ve čtvrté etapě, za to, že již podruhé přitáhl do cíle svého soupeře. Prokop dotáhl na laně do cíle čtvrté etapy Sébastiena Loeba, který vyhrál měřený úsek, aby mu pár metrů za cílem přestalo jet auto. Už v první etapě úplně stejně pomohl de Villiersovi, kterému došel benzín.

– 5. etapu vyhrál Aleš Loprais, když o 16 vteřin porazil Nizozemce Martina van den Brinka a upevnil si tak vedení v soutěži.

Martin Macík ztratil osm a půl minuty a celkově je čtvrtý.

Martin Prokop, jenž si v této nadmořské výšce stěžuje na výkon svého motoru, dojel se ztrátou 37 minut na 18. místě. Zůstává ale na průběžné deváté pozici. Motocyklista Martin Michek je 13.

„Máme toho dost, protože je to terén, který dává zabírat autu i nám. Po celý den jsme jeli po písčitém poli, takže se nemůžeme moc s naším Shrekem ukázat. Jsme rádi, že to máme za sebou, protože to bylo opravdu trápení. Máme toho s Viktorem (navigátorem Chytkou) plné kecky,“ řekl Prokop po dojezdu.

– Ve veteránské kategorii Klasik, která se ale jede podle jiných pravidel, ve čtvrtek vyhrál Ondřej Klymčiw. Celkově je nejlepším Čechem Ondřej Martinec z CZech Samurais.

Foto: Sedivy_Photography