Boj s epidemií je nejen pro armádu úkol číslo jedna, uvedl ministr Metnar

Na základě nařízení vlády Armáda České republiky rozvine infrastrukturu polní nemocnice v areálu výstaviště PVA EXPO Praha Letňany a tím vybuduje záložní zdravotnické zařízení s kapacitou 500 lůžek, které bude v režimu pohotovosti. Ministr obrany Lubomír Metnar při tiskové konferenci představil i další podrobnosti, jak armáda v tomto nelehkém období pomůže.

„Všichni si uvědomujeme, že situace je vážná a musíme ji společně zvládnout. Boj s epidemií je teď nejen pro armádu úkol číslo jedna. Do Letňan přesuneme vybavení našich polních nemocnic. Plánování a výstavba záložního zdravotnického zařízení proběhnou v řádu dnů,“ uvedl na tiskové konferenci ministr obrany Lubomír Metnar.

Jeho slova podpořil velitel Velitelství pro operace generálmajor Josef Kopecký, který uvedl, že armáda je připravena pomoci a i nadále pomáhat, jak tomu je od počátku epidemie koronaviru.

Armáda ze svých dvou nemocnic poskytne sto lůžek, zbytek přivezou vojáci ze skladu Správy státních hmotných rezerv. Vyjma lůžek bude ze strany armády poskytnuto i specializované vybavení, mimo jiné deset plně ventilovaných stanic jednotky intenzivní péče, rentgen, CT přístroje, laboratoř atp. Převoz materiálu ze skladů v Hradci Králové a Bystřici pod Hostýnem bude ve zhruba čtyřiceti kontejnerech. Armáda dále zabezpečí také střežení a technický provoz, včetně záložního zdroje energie.

Armáda Vybírá vhodnou halu.

Armáda je připravena poskytnout také základní personál, který bude doplněn zdravotníky a mediky z civilu. Armádní lékaři a sestry již dnes naplno pomáhají ve vojenských a civilních nemocnicích. O využití a obsazení záložní nemocnice nebude rozhodovat armáda, či obrana, ale Ministerstvo zdravotnictví ČR.