Na Zážitkovém okruhu Spejbla a Hurvínka v Plzni přibyly nové sochy

Plzeň doplnila Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka o čtyři nové sochy zhotovené renomovanými českými sochaři. Dokončení oblíbené atrakce s deseti stanovišti, jež byla otevřena vloni a je dlouhá přes pět kilometrů, je současně poctou města ke 130. výročí narození významného českého loutkaře působícího v Plzni – Josefa Skupy. Správci městských lesů nové sochy nainstalovali před několika dny, slavnostní otevření doplněné stezky se uskutečnilo v pátek 4. listopadu za přítomnosti primátora Plzně Romana Zarzyckého, radního města pro oblast sportu Tomáše Morávka, zástupců prvního městského obvodu a dalších hostů.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka

Zážitkový okruh je inspirován Ježíškovou cestou v Krušných horách.

„Mám radost, že se městu podařilo dokončit pět a půl kilometru dlouhý okruh, na kterém návštěvníci najdou deset stanovišť se sochami Spejbla a Hurvínka. Jedná se o jeden ze způsobů, jak děti i dospělé motivovat k pohybu. Kromě různých pohybových úkolů se navíc návštěvníci dozvědí i o tom, jak správně běhat nebo se seznámí s historií místa a místní přírodou. Bonusem je interaktivita stezky, kdy si lidé pomocí QR kódu mohou pustit dialog mezi Spejblem a Hurvínkem,“ popsal primátor Roman Zarzycký, v jehož gesci náměstka pro sport a cestovní ruch stezka v roce 2021 vznikla.

Podle radního pro oblast sportu Tomáše Morávka je skvělé, že díky stezce mohou děti sportovat přímo v přírodě. „Je to lepší i než na sportovišti,“ řekl.

Svolení využít pro stezku tématiku Spejbla a Hurvínka město získalo od ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka a držitelky ochranné známky Denisy Kirschnerové. Bylo to i z důvodu letošního výročí 130 let od narození Josefa Skupy. Všechny sochy navrhla mezinárodně uznávaná scénografka Jana Bačová Kroftová a na jejich realizaci se podíleli čtyři sochaři.

„Naše děti mají teď méně pohybu, tak veškeré aktivity, které je odlákají od počítačů a tabletů k pohybu v přírodě vítáme. Právě Taťulda Spejbl a Hurvajz, které děti stezkou provázejí, mohou být takovým lákadlem,“ uvedl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, jenž má pod sebou Správu veřejného statku města Plzně.

Sošky přibyly na čtyřech zastaveních

„Sošky přibyly na čtyřech zastaveních zážitkového okruhu – u hráze Šídlovského rybníka, u Kolomazné pece, u vyústění lávky poblíž Sofronky a u rybníka Rozkopaný pod přírodní památkou Doubí,“ doplnil vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka je volně přístupný. Start je na hrázi Šídlovského rybníka a 120 metrů od startu u chatové oblasti je první stanoviště. Odtud se pokračuje cestou, která vede přírodní rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži v údolí Merán, pak k pískovcové skále Pupek a rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, kde jsou celkem dvě stanoviště.

„Z arboreta vede trasa přes nově vybudovanou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku a poté k rybníku Nováček u sídliště Košutka, kde putování končí,“ doplnil vedoucí Odboru sportu Magistrátu města Plzně Přemysl Švarc, z jehož iniciativy stezka vznikla.

Za nové sochy včetně jejich instalace na jednotlivá stanoviště zaplatila letos Správa veřejného statku města Plzně 400 tisíc korun. Spolu s loňskou první etapou, tedy vytvořením stezky, umístěním tabulí a všech sošek Spejbla a Hurvínka na jejich stanovištích si realizace stezky vyžádala celkem 1,15 milionu korun.

Zdroj: Magistrát města Plzně

Foto: Cysnews

Procházka po stezce Spejbla a Hurvínka v okolí Boleveckých rybníků  je zážitkem pro celou rodinu