Mercedes AMG Motorsport: Příběhy z paddocku

Týmy a jezdci F1 nyní opustili východní Asii; Mercedes-AMG se mezitím připravuje na Young Driver Test, který se bude konat v rámci AMG Racing Series.

Rozdělené strategie zajistily solidní nedělní závod v Suzuce

Japonsko hostilo minulý víkend svůj 37. závod F1. Tým Mercedes-AMG PETRONAS F1 získal v 16. závodu sezóny F1 2023 úctyhodných 16 bodů do mistrovství světa a udržel ztrátu bodů v boji o druhé místo v Poháru konstruktérů na minimu. Stejně jako při Velké ceně Singapuru o týden dříve hrála i tentokrát rozhodující roli strategie. Lewis Hamilton a George Russell odstartovali do Grand Prix ze sedmého a osmého místa na startovním roštu. Poté, co každý ztratil jednu pozici v úvodním kole, oba jezdci přijali v průběhu závodu různé strategie, přičemž Lewis dvakrát zajel do boxů a George zvolil strategii jednoho pit stopu. Bylo to odvážné rozhodnutí týmu, kterému se podařilo vrazit klín mezi oba piloty Ferrari. Lewis nakonec skončil pátý za Charlesem Leclercem, ale před Carlosem Sainzem na šestém místě. George dojel jako další sedmý.

Po 16. z 22 závodů letošního itineráře je tým na druhém místě v Poháru konstruktérů se ziskem 305 bodů – o 20 před Ferrari. Sezona 2023 pokračuje o víkendu 6. – 8. října Velkou cenou Kataru, která se v kalendáři závodů objevuje teprve podruhé.

NOVINKY ZE ZÁKAZNICKÝCH ZÁVODŮ: TEST MLADÝCH JEZDCŮ V RÁMCI AMG RACING SERIES

Od 7. do 11. listopadu bude AMG Racing Series hostit závodní okruh Ricardo Tormo ve Valencii. Během tohoto týdenního závodního dne mohou účastníci otestovat limity svého vozidla pod bezpečným vedením vysoce kvalifikovaných inženýrů a profesionálních závodních jezdců. Mercedes-AMG uspořádá ve dnech 9. a 10. listopadu „Young Driver Test“, během něhož budou mít zákaznické závodní týmy příležitost vyslat na trať nadějné závodní jezdce (muže i ženy) ve věkové kategorii 17 a 25 let. Týmy mohou nominovat jednoho nebo maximálně dva talentované jezdce na vozidlo. „Mladí jezdci“, kteří musí získat zlatou nebo stříbrnou medaili FIA, nejprve předvedou své dovednosti v individuální časovce. Vypsat se budou dvě skupiny, z každé se kvalifikuje deset nejrychlejších nováčků na dlouhou jízdu. Dva nejúspěšnější jezdci budou oceněni na závěrečném podniku „Champions United“ a bude jim také nabídnuto startovní místo v budoucím mezinárodním závodě GT3, kde budou trénováni zkušeným jezdcem Mercedes-AMG Performance.

Christoph Sagemüller, vedoucí oddělení Mercedes-AMG Motorsport:

„Získávání mladých talentů je pro nás jako výrobce velmi důležité. Bohužel v Německu existuje jen velmi málo podpůrných programů pro budoucí hvězdy motoristických závodů. V tomto ohledu chceme plnit své povinnosti, a proto nabízíme AMG Young Driver Test jako platformu, prostřednictvím které mohou mladí lidé pod odborným vedením předvést svůj talent. Ve spolupráci s našimi zákaznickými týmy Mercedes-AMG poskytneme dvěma nejlepším jezdcům, kteří vzejdou z testu, místo na startu v mezinárodním závodě GT3. Tímto způsobem nejen hledáme talenty, ale také dáváme šanci těm nejslibnějším nováčkům prokázat se na nejvyšší úrovni s podporou odborných znalostí jezdce Mercedes-AMG Performance.“

ANTHONY LIU XU VYHRÁL FANATEC GT WORLD CHALLENGE ASIA CHAMPIONSHIP PŘED DRUHÝM PRINCEM ABU BAKAREM IBRAHIMEM

FANATEC GT WORLD CHALLENGE ASIA: Ve finále sezóny Fanatec GT World Challenge Asia powered by AWS na okruhu Sepang International Circuit, které se konalo minulý víkend, vyhrál Anthony Liu Xu (CHN) šampionát jezdců. S obratnou pomocí týmového kolegy z týmu Craft Bamboo Racing Daniela Juncadelly (ESP), s nímž sdílel kokpit vozu #37 Mercedes-AMG GT3, obsadil Liou Sü v sobotním závodě druhé místo. Mikaël Grenier (CAN) a princ Abu Bakar Ibrahim (MAS) ve voze JMR s číslem 88 Triple Eight skončili třetí. V neděli získal Liou Sü jediný bod poté, co byl zatížen desetisekundovým handicapem na úspěch, ale i to trojnásobnému vítězi závodu stačilo na to, aby šampionát jezdců uzavřel. Pět bodů za Liou Süem zvedl nad hlavu trofej princ Abú Bakar Ibráhím, který v neděli opět skončil třetí.

Bian Hao a Hu Yuqi (oba CHN) mezitím ovládli šampionát GT3-Am. Dvojice Climax Racing s vozem Mercedes-AMG GT3 se startovním číslem 2 získala ve dvanácti závodech této sezóny hned čtyři vítězství ve své třídě a šest dalších pódiových umístění.

DTM:

Na Red Bull Ringu bojovaly týmy Mercedes-AMG Customer Racing o mistrovské body sedmého závodního víkendu DTM 2023. Nejlépe umístěným jezdcem Mercedes-AMG v sobotním závodě byl Maro Engel (GER) z týmu Mercedes-AMG Team MANN-FILTER na pátém místě. Luca Stolz (GER) s vozem #4 GT3 obsadil sedmé místo, zatímco jeho týmový kolega z týmu Mercedes-AMG Team HRT Arjun Maini (IND) projel cílem na 14. pozici. Lucas Auer (AUT), který startoval z 27. místa na roštu, si také zajistil bod po bezchybném průjezdem startovním polem na 15. místo. Maini (10.), Auer (11.) a Engel (12.) v nedělním závodě opět bodovali.

Mercedes-AMG Team WINWARD předvedl v sobotu nejrychlejší zastávku v boxech.

Mechanici servisovali Mercedes-AMG GT3 #27 Davida Schumachera (GER) za pouhých 6,08 sekundy. Bylo to již potřetí v této sezóně, kdy tým získal plné tři body do DTM Pit Stop Challenge. Do finále sezóny na Hockenheimu vstupuje Mercedes-AMG Team WINWARD na druhém místě této klasifikace, tři body za vedoucími jezdci. V nedělním závodě zajel tým Mercedes-AMG Team MANN-FILTER druhou nejrychlejší zastávku v boxech. Maro Engel s číslem 48 GT3 byl vyslán na cestu po 6,46 sekundě, čímž týmu zajistil dva body do DTM Pit Stop Challenge.

ADAC GT MASTERS:

Dvojice Landgraf Motorsport ve složení Salman Owega (GER) a Elias Seppänen (FIN) cestuje do finále sezóny na Hockenheimringu jako celkový lídr ADAC GT Masters. Po šestém místě v nedělním závodě ve Spielbergu je jejich náskok před aktuálně druhým 20 body. Výkonný jezdec Philip Ellis (SUI) a Petru Umbrarescu (ROU) s vozem #3 GT3 týmu Haupt Racing získali v neděli třetí pódiové umístění. Poslední dva závody se pojedou na Hockenheimringu o víkendu 21. a 22. října.

GT WORLD CHALLENGE AMERICA:

Colin Braun a George Kurtz (oba USA) mají stále slušnou šanci vyhrát šampionát Pro-Am ve Fanatec GT World Challenge America powered by AWS. S vozem #04 Crowdstrike by Riley Mercedes-AMG GT3 skončila tato dvojice v obou závodech na okruhu Sebring International Raceway třetí ve své klasifikaci. To je řadí na druhé místo v hodnocení jezdců Pro-Am, tři body za lídry, kteří jdou do finále sezóny na okruhu Indianapolis Motor Speedway. V prvním ze závodů GT America, který je součástí doprovodného programu, si Memo Gidley (USA) z TKO Motorsports zajistil své šesté vítězství v sezóně před Jasonem Daskalosem z CRP Racing (USA) na druhém místě. V neděli si oba vyměnili pozice, aby si připsali další první a druhé místo. Michai Stephens (USA) a Jesse Webb (CAN) z Conquest Racing/JMF Motorsports přispěli k dalšímu vítězství značky ve třetím závodě GT4 America.

 

INTERNATIONAL GT OPEN:

Mezinárodní GT Open se minulý víkend konal na Autodromo Nazionale Monza předposlední závod roku 2023. V nedělním závodě slavili celkové vítězství Reece Barr (IRL) a Mikaeel Pitamber (RSA). Poté, co původně skončila na druhém místě, se dvojice vozů #20 SPS automobilového výkonu Mercedes-AMG GT3 posunula na první místo poté, co prozatímní vítězové dostali zpětnou časovou penalizaci. Pro Barra a Pitambera to bylo první vítězství na International GT Open 2023. Den předtím skončili Aaron Walker a James Wallis (oba USA) s vozem s číslem 6 týmu GetSpeed celkově třetí. Axel Blom (FIN) a Steve Jans (LUX) s vozem #911 Mercedes-AMG GT3 společnosti GetSpeed také přispěli k vítězství a pódiovému umístění v této třídě. Další dvě umístění na stupních vítězů v kategorii AM pro dvojici GetSpeed Kiki Sak Nana (THI) a Adam Osieka (GER) a pro Team Motopark s Heiko Neumannem a Timem Rumpfkeilem (oba GER) završily tento víkend řadu potěšujících výsledků týmů Mercedes-AMG Customer Racing.

GT4 FRANCIE:

Během pátého závodního víkendu GT4 France sezóny 2023, který tentokrát hostil okruh Circuit de Lédénon, získal Vic’Team dvě pódiová umístění ve své třídě. V prvním ze dvou hodinových závodů obsadili Olivier Jouffret a Eric Tremoulet (oba FRA) s vozem #64 Mercedes-AMG GT4 druhé místo v kategorii Pro-Am. Ve 2. závodě si tato dvojice polepšila a zvítězila ve své třídě. Výsledkem je, že Jouffret a Tremoulet přebírají vedení v čele hodnocení jezdců Pro-Am, zatímco Vic’Team vede pořadí týmů Pro-Am s náskokem dvanácti bodů.

Zdroj: Mercedes-AMG Motorsport