Sedmnáctý ročník Klášterních hudebních slavností přinese 17 koncertů

Na 13 pozoruhodných míst v Jeseníkách a okolí se vydá 17. ročník Klášterních hudebních slavností se 17 koncerty. Založením nové tradice je prolog festivalu umístěný do Mikulova, partnerského města Šumperku. Nově festival připravuje bohatý doprovodný program.

„Přestože hlavní část Klášterek zahájíme v Šumperku 10. června 2023 večerem k poctě místního rodáka Leo Slezaka, připravili jsme na 14. května PROLOG festivalu, a to do Mikulova. Do partnerského města Šumperku zveme fenomenální českou klarinetistku Annu Paulovou. Její koncert bude zároveň součástí Slavností města Mikulov,“ říká ředitel festivalu Roman Janků.

Inspirace Vídní  a výročí 150 let od narození Leo Slezaka

Podtitul letošního ročníku Klášterek „Inspirace Vídní“ a výročí 150 let od narození šumperského rodáka Leo Slezaka, přímo vybízí k přípravě doprovodného programu. Od 25. května do konce září tak bude ve Vlastivědném muzeu Šumperk otevřena výstava o tomto slavném tenoristovi, sólistovi Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku, kterou 8. června doplní přednáška Mgr. Michaely Kollerové z Vlastivědného muzea v Šumperku. Na architektonickou podobnost města Šumperk s Vídní pak poukáže série komentovaných prohlídek Po stopách Malé Vídně, jimiž mohou diváci obohatit svůj festivalový program.

K odkazu Leo Slezaka se festival vrátí hned několika pěveckými koncertů – Adam Plachetka v Šumperku, Andělské hlasy v Bílé Vodě, Il Castrato v Maršíkově, Pocta Hortensii von Zierotin v Bludově či Hudba z kůru v Bruntále.

V programu nebudou chybět komorní koncerty jako Soaré s kytarovým duem v Bruntálu, Rozjímání v klášteru Na Hedeči, Kouzlo kytary Lubomíra Brabce v Karlově Studánce, Božské housle Pavla Šporcla v Šumperku či Barokní trojhvězdí v Rapotíně.

PhilHarmonia Octet Prague

Když Vídeň tančila valčík

Na vlnu tance i vídeňské noblesy diváky naladí večery Když Vídeň tančila valčík v Jeseníku, Akordeon Live v Tančírně v Račím údolí, Obrázky z výstavy ve Šternberku, Haydn & Kraft v Loučné nad Desnou, Mezi proudy s Cello Republic v Šumperku, Nechte trubky znít PBTetu ve Šternberku či závěrečný koncert 30. září s podtitulem Vídeň, Praha, Šumperk v Šumperku.

 

CelloRepublic

Přehled všech 17 koncertů, prologu i doprovodných akcí najdete na www.klasterky.cz, kde je zdarma ke stažení a kde lze také online rezervovat vstupenky.

Klášterní hudební slavnosti

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná.

Výrazem uznání a podpory projektu je záštita ministra kultury v roce 2023, a také dlouhodobá záštita hejtmana Olomouckého kraje.

 

Pavel Šporcl Foto: Vojtěch Vlk