Kladské pomezí si připomíná 200. výročí narození Boženy Němcové

Božena Němcová, nejslavnější česká spisovatelka, strávila velkou část svého života v Ratibořicích, které jsou součástí turistického regionu Kladské pomezí. Letos uplyne 200 let od jejího narození.

U příležitosti tohoto významného výročí připravuje Kladské pomezí, o.p.s.nový projekt s názvem Božena 200. V rámci projektu bude vydána nová tiskovina mapující místa regionu, do jejichž historie se Božena Němcová zapsala. Dalším cílem je připomenout její život a dílo zrůzných úhlů pohledu a přiblížit je zajímavou formou současné generaci. Většina z nás si Boženu Němcovou představí jako slavnou českou spisovatelku, ale neměli bychom zapomínat na to, že byla také národní buditelkou, hybatelkou společenského života či jednou z prvních feministek. Všechny informace budou sjednoceny do nové sekce webu www.kladskepomezi.cz, kam bude průběžně doplňován i přehled akcí, které se letos k tomuto výročí v našem kraji uskuteční.

Projekt vzniká za úzké spolupráce s Českou Skalicí a Červeným Kostelcem. Právě tato dvě města regionu jsou s odkazem Boženy Němcové spjata nejvíce. Ačkoliv se narodila 4. února 1820 ve Vídni, již o rok později se s rodiči přestěhovala do Ratibořic nedaleko České Skalice. Zde prožila šťastné dětství, ke kterému se ve vzpomínkách vracela ve své tvorbě. Snad každý z nás si Ratibořice spojí s dějištěm jejího nejslavnějšího díla Babička. V Červeném Kostelci pobývala několik měsíců posvém sňatku s úředníkem finanční stráže Josefem Němcem. Nějaký čas strávili také v Josefově. Za svůj krátký život se Božena Němcová stěhovala více než dvacetkrát. Pobývala v Čechách i v zahraničí a zemřela vlednu roku 1862 v Praze.

Životní příběh Boženy a Josefa Němcových zachycuje minisérie České televize „Božena“ s Aňou Geislerovou v hlavní roli, která se letos v premiéře objeví na televizních obrazovkách. Natáčení probíhalo v loňském roce i na několika místech Kladského pomezí – v Novém Městě nad Metují, Ratibořicích či v Josefově. Letošní výročí budou připomínat akce nejen v našem kraji, ale po celé republice. Česká národní banka při této příležitosti vydává stříbrnou pamětní minci s portrétem spisovatelky v nominální hodnotě 200 Kč.

Kladské pomezí je obecně prospěšná společnost, jejímž cílem je šetrný rozvoj cestovního ruchu. Jejím zakladatelem je Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí, který sdružuje více než 40 měst, obcí a soukromých subjektů. Kladské pomezí je taktéž oficiální název turistické oblasti v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem, která zaujímá rozlohu bývalého okresu Náchod a částečně zasahuje do okresu Trutnov v oblasti Jestřebích hor. Název vychází z historie, kdy tudy procházela důležitá obchodní stezka spojující Prahu s polským Kladskem.