Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, jehož patronem se letos stal Jiří Kylián, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

Dům tanečního umění Praha

Dům tanečního umění Praha je nový – zatím výjimečný – fenomén české kultury. Je to původně ‚stará varna‘ Pivovaru Braník z 19. století, dnes velmi citlivě revitalizována a rekonstruována. V tomto historicky chráněném brownfieldu se téměř přesně před dvěma lety objevil unikátní prostor (2890 m²), ve kterém našlo své nové sídlo hned několik významných nezávislých – neziskových organizací tanečního umění.

Gala Domu tanečního umění

Diváci gala představení uvidí ukázky toho nejlepšího, co připravili stálí rezidenti Domu tanečního umění: Pražský komorní balet, Balet Praha Junior, Baby Balet Praha, Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium a Terpsichore – dětské taneční studio a přípravka konzervatoře. Interprety, ale i tvůrci budou výhradně domácí členové výše uvedených institucí a jejich tvůrčí týmy počínaje choreografem Petrem Zuskou, tvůrcem evropského formátu, choreografem Jiřím Pokorným (bývalý člen Nederlands Dans Theater), choreografkou Vlastou Schneiderovou (která byla přes třicet let ředitelkou Tanečního centra Praha) a konče kmenovými choreografy a členy pedagogického sboru konzervatoře TCP a baletní přípravky Terpsichore. V rámci večera bude ve foyer divadla také možné zhlédnout výstavu o Pavlu Šmokovi, jednom z nejvýznamnějších choreografů 20. století, kterou připravil Nadační fond a Institut Pavla Šmoka, jenž je také jedním z rezidentů Domu tanečního umění.

Baby balet Praha

„Je zvláštní si představit, že by člověk skutečně mohl začít svoji taneční kariéru jako čtyřletý v přípravce, projít osmiletým studiem konzervatoře, spojeným s členstvím ve dvou studentských souborech, už za studia spolupracovat s profesionálním souborem, po absolvování do něj i vstoupit, prožít zde svojí kariéru, do důchodu jít jako pedagog, choreograf, manažer, divadelní technik, nebo zkrátka spolupracovník jednoho z rezidentů Domu tanečního umění… a při tom všem neopustit jeden areál budov,“ říká Jan Schneider, ředitel konzervatoře Taneční centrum Praha. „U nás se to podařilo a můžeme fungovat všichni společně – od nejmenších dětí přes studenty tanečního umění až po špičkové taneční profesionály. Navíc v moderně vybavených, reprezentativních a současně funkčních prostorách, které jsou důstojným prostředím pro školní výuku i uměleckou činnost. Mezi rezidenty Domu tanečního umění vznikla velmi dobrá synergie, neopominutelným faktem je i to, že se díky sdílení prostor a prostředků všem zúčastněným daří snižovat náklady na jejich profesionální práci.“

Terpsichore

Taneční centrum Praha

„Taneční centrum Praha, v české taneční kultuře první nezávislá tvůrčí dílna, vznikla již před 62 lety a představuje kořeny současného tanečního divadla – tedy eklektického propojování klasického, moderního, jazzového a etnických tanečních projevů,“ říká manažer konzervatoře TCP a dramaturg Domu tanečního umění Praha Ing. Antonín Schneider. „To je také jeden z impulzů dnešního představení – chceme ho věnovat našemu učiteli – otci zakladateli moderního tance u nás Františku Pokornému, který 23. února oslaví 90. narozeniny. Představení chceme věnovat také jemu. Zdravotní stav mu nedovolí, aby byl s námi v neděli divadle, ale my jsme naopak s ním a snažíme se jeho mimořádně významný odkaz dále rozvíjet. Konečně uvidíte sami.“

 

Vstupenky na gala představení jsou k zakoupení na webových stránkách u Divadla na Vinohradech

Foto: Serghei Gherciu

Terpsichore

Gala Domu Tanečního umění

Program Gala večera zahájili studenti 6. 7. a 8 ročníku konzervatoře s vystoupením Čas plyne na hudbu Rachel Portman v choreografii Pavly Königsmarkové. poté následovalo vystoupení tanečnic a tanečníků ve věku od 7 do 9 let z přípravného oddělení konzervatoře TCP- Terpsichoré s názvem Pařížská polka. Tanečníci předvedli divákům živé a veselé vystoupení na hudbu Johanna Strausse mladšího v choreografii Pavlíny Ďumpalové.  Následovalo vystoupení studentů 1. ročníku konzervatoře TCP s názvem Jdu po ledu na hudbu Jaromíra Nohavici v choreografii Pavly Königsmarkové.  Poté mohli diváci na jevišti vidět studenty 2. a 3. ročníku konzervatoře TCP ve vystoupení Sněženky na hudbu Hradišťanu a Jiřího Pavlici v choreografii Jitky Tůmové. Následovalo vystoupení studentů 3. a 4. ročníku konzervatoře TCP připomínající pohyb figurek mechanického betlému. Jejich vystoupení mělo název V Betlémě na skladbu Bratří Ebenů v choreografii Jitky Tůmové. Další dynamické vystoupení s názvem Hej Gorale ! na hudbu Čechomoru v choreografii Lenky Hrabovské – Šustové naladilo diváky na folklorní notu. Poté studenti 3. a 4. ročníku konzervatoře TCP přinesli na jeviště naprosto jiný hudební a taneční styl. Jejich vystoupení s názvem Spirituál  v choreografii Evy Plockové doprovázela hudba Jassye Norman. Následovalo vystoupení studentů 5. a 6. ročníku konzervatoře TCP v choreografii Terezy Chladové , hudba: Sia s názvem Schovám se u tebe. Následovalo vystoupení s názvem Magnolia studentů 5. a 6. ročníku konzervatoře TCP na hudbu Wojciecha Kilara v choreografii Šimona Kubáně. Poté mohli diváci ocenit potleskem zdařilý taneční duet studentů 7. a 8. ročníku konzervatoře TCP v choreografii Terezy Hlouškové s názvem Imagine na známou skladbu Johna Lennona.  Po jejich vystoupení se na pódiu  objevili profesionální tanečníci Pražského komorního baletu, kteří v choreografi Petra Zusky předvedli  „úryvek“ z představení Epitaf. Posledním vystupujícím před krátkou přestávkou byl Balet Praha Junior, který v choreografii Evy Plockové na známou skladbu Proud Marry v podání Tiny Turner předvedl divákům vystoupení se stejnojmenným názvem Proud Marry.

Po přestávce z plátna prostřednictvím video záznamu zazněl pozdrav známého tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána Františku Pokornému, tanečníkovi, choreografovi, režisérovi a kritikovi v jedné osobě. Pozdrav byl stylizován formou přání k jeho 90. narozeninám, které oslaví 23. února .

Druhou část tanečních vystoupení zahájili studenti 6., 7. a 8. ročníku Taneční konzervatoře TCP s názvem Nebeská brána na hudbu Boba Dylana v choreografii Terezy Hlouškové. Následoval opět „úryvek“ z představení Černý mraky nepláčou v podání tanečnic a tanečníků Pražského komorního baletu na hudbu Yukari Sawaki v choreografii Jiřího Pokorného . Poté předvedli tanečníci souboru Balet Praha Junior vystoupení s názvem Ghost Town na hudbu Maxe Richtera v choreografii Šimona Kubáně. Stepařské vystoupení s názvem Chronos na hudbu Philippa Kleina v choreografii Igora Bezdieniezhnykha v podání členů souboru Baby Balet Praha připomnělo divákům neúprosné a přesné odtikávání ubíhajícího času. Následovalo vystoupení studentů 6., 7 a 8. ročníku kozervatoře TCP s názvem Essa  na hudbu Jóhanna Jóhanssona v choreografii Šimona Kubáně.  V následujícím vystoupení s názvem Lidé, které možná znáš členové souboru Balet Praha Junior a sólista Pražského komorního baletu Albert Kaše v choreografii Vlasty Schneiderové na hudbu G. F. Händela  doplněné verši Ivana Slavíka, které ve zvukové koláži přednášel Jaromír Meduna, zajímavým způsobem vyjádřili tanečními pózami a pohybem nejrůznější stavy, kterými člověk v průběhu života prochází. Taneční večer zakončil „úryvek“ z představení Listy důvěrné na hudbu Leoše Janáčka v choreografii Petra Zusky v podání Pražského komorního baletu.

Potom už diváci bouřlivým potleskem poděkovali za úžasné zážitky všem tanečnicím a tanečníkům,  kteří postupně přicházeli na jeviště.

 

Foto: Serghei Gherciu

Balet Praha Junior

 

Pražský komorní balet

 

Dům tanečního umění oslavil první sezónu své existence