Ceny klasické hudby Classic Prague Awards

  V pražském Obecním domě byly 19. ledna 2019 uděleny Classic Prague Awards 2018. Jediné české ceny určené hudebníkům v oblasti klasické hudby byly předávány v celkem jedenácti kategoriích.  Do soutěže se může přihlásit každý umělec, který má v daném roce prokazatelnou aktivní činnost v rámci stanovených kategorií. Ceny se udělovaly ve třech nominačních kategoriích (Talent roku, Celoživotní přínos, Propagace české hudby) a sedmi soutěžních kategoriích. Nominované umělce, hudební tělesa i nahrávky vybíraly oborové poroty společně s hlavní pětičlennou porotou odborníků. Hlavní porotu tvořila světoznámá sopranistka Gabriela Beňačková, klarinetista a pedagog prof. Jiří Hlaváč, houslový virtuóz Václav Hudeček, klavírista a pedagog Ivan Klánský a hudební skladatel Ondřej Soukup. Do soutěžních kategorií mohl kandidáta vedle poroty nominovat kdokoliv působící v oblasti kultury, kulturních institucí či médií

„Podobně jako v prvních dvou ročnících Classic Prague Awards měla odborná porota i nyní nelehký úkol zvolit z přihlášených umělců a hudebních počinů to nejimpozantnější,“ vysvětlil ředitel soutěže Jiří Besser, a dodal: Jsem přesvědčen, že letošní výsledky vypovídají o vysoké úrovni současné klasické hudby a její světlé budoucnosti. Ocenili jsme úspěšné soudobé skladatele i hudebníky, ale také hudební tělesa nebo instituce, které dlouhodobě formují dobré jméno české kultury u nás a ve světě.“

Kdo zvítězil ze třech nominovaných v jednotlivých kategoriích?

Sólistický výkon.  

   Houslista Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie za vystoupení na novoročním koncertě České filharmonie 2018 v pražském Rudolfinu ve skladbách. Camille Saint-Saense: Introduction and Rondo Capriccioso, op. 28 a Pablo de Sarasate: Carmen fantasy, op. 25

Komorní výkon

Bennewitzovo kvarteto (Jakub Fišer a Štěpán Ježek – housle, Jiří Pinkas – viola a Štěpán Doležal – violoncello)  za provedení skladeb  Roberta Schumanna, Bohuslava Martinů, Franze Schuberta na komorním koncertě Českého spolku pro komorní hudbu ČSKH v Rudolfinu v lednu 2018    

 Vokální výkon

Pražský filharmonický sbor se  sbormistrem Lukášem Vasilkem díky svému vystoupení na koncertě v pražském Rudolfinu. Gustav Mahler: Symfonie č. 2 c moll  Vzkříšení v  říjnu 2018, zároveň obdržel i speciální

Cenu České televize-Klasika roku   Orchestrální výkon

Loňské prvenství obhájila Česká filharmonie, letos za provedení Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Nahrávka roku

Autorem vítězné nahrávky Wolfgang Amadeus Mozart Koncertantní symfonie Es dur vydané Supraphonem je Baborák Ensemble                                                                                                        

Crossover 

    Nejlepší crossover projekt měla varhanice a zpěvačka Kateřina Chroboková vystupující jako Katta s autorským projektem Vox Organi uvedeným v září v Olomouci.   Cena je určena umělcům spojujícím klasickou hudbu s hudbou populární́ nebo folklorní́ (včetně̌ etnické́ hudby, jazzu, rocku atd.)                                                                                                                                                                                                   

Soudobá kompozice 

   V loňském ročníku nebyl nikdo z přihlášených nominován. Tentokrát zvítězil Kryštof Mařatka český skladatel působící v Paříži, vnuk sochaře Josefa Mařatky. Vítězné dílo OrigINovation mělo premiéru v dubnu v Salle Cortot Paříži. „V hudbě jsou střípky lidské existence,“ řekl Mařatka a vyjádřil přesvědčení, že to bude i v budoucnosti, neboť hudba je jen jedna – nikoli stará, nebo soudobá, nikoli renesanční, nebo romantická.                                                             

Talent roku 

  Ocenění je určeno pro hudebníky (od pěvců po skladatele) do 30 let Talentem roku se stal šestadvacetiletý český houslista Milan Al-Ashhab, nositel první ceny v prestižní soutěži Fritze Kreislera konané loni ve Vídni.                                                                                                              

Cena za celoživotní přínos

 Soňa Červená je česká operní pěvkyně a herečka, ve svých třiadevadesáti letech stále aktivní umělkyně. V roce 1948 získala angažmá v divadle Voskovce a Wericha. Působila v Janáčkově opeře v Brně, vystupovala na Pražském jaru a následně byla angažována ve Státní opeře v Berlíně. Po emigraci v roce 1962 hostovala na významných světových operních scénách jako jsou Vídeňská státní opera, La Scala, Palermo nebo Sanfranciská opera, kde působila po jedenáct sezon. Do vlasti se vrátila po roce 1989. Je držitelkou ceny Alfréda Radoka, zvláštní ceny Thálie a má i vyznamenání Artis Bohemiae Amicis za šíření českého umění doma i za hranicemi. Soňa Červená na pódiu vyjádřila přání, aby v Praze opět existovaly dva konkurenční operní domy, tak jako dříve.  Josef Pančík je sbormistr, který náleží k nejvýznamnějším dirigentským osobnostem českého sbormistrovského umění. Jeho umělecká kariéra je mimořádná, ať už se jedná o více než 50leté angažmá ve funkci sbormistra v brněnské Janáčkově opeře, nebo působení v Brněnských madrigalistech a posléze v Pražském komorním sboru. Vychoval množství mladých umělců na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a jeho nezaměnitelné sbormistrovské umění je zachyceno v bezpočtu nahrávek, obzvláště zahraničních renomovaných nahrávacích firem„Oba laureáti patří mezi neodmyslitelná jména české klasiky. Ocenění za celoživotní přínos vnímáme jako naši formu poděkování za to, co všechno pro tuzemskou kulturu udělali,“ řekl Jiří Besser.                                                                                                                                       

 Propagace české hudby – International ambassador of Czech Music

 Cenu získalo nakladatelství Bärenreiter sídlící v Kasselu, vydávající noty již od r.1923. Vyvrcholením mnohaleté spolupráce Bärenreiteru s československými institucemi byl společný́ projekt se Supraphonem – Souborné kritické vydání děl Leoše Janáčka. Projekt byl zahájen v roce 1977 a jeho svazky vycházejí dodnes. V roce 1991 byla založena pražská pobočka Bärenreiteru, a tak již po více jak čtvrt století pečuje o českou hudbu a je dnes vnímán celosvětově jako největší dodavatel notových materiálů české hudby. Ve svém katalogu má přes 3000 skladeb českých autorů. Bärenreiter je proslulý také svými soubornými kritickými vydáními děl jednotlivých skladatelů. Projekt Souborného vydání díla Bohuslava Martinů začal před třemi lety a je rozvržen na několik desítek let. Zásadní přínos pro českou hudbu představuje široká mezinárodní distribuční síť Bärenreiteru a napojení nakladatelství na koncertní a divadelní provoz nejvyšší kategorie, které umožňuje výrazně prosazovat díla českých skladatelů ve světě.                                                                                                                                 

Slavnostní večer doprovodila Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Petrem Vronským a houslistou Janem Mráčkem koncertním mistr České filharmonie. Zazněla díla klasiků: Smetana, Dvořák, Haydn, Saint-Saëns, Mozart, Čajkovskij, Sarasate. Vystoupila také čtveřice talentovaných dětských hudebníků: osmiletá pražská pianistka Klára Gibišová, dvanáctiletý houslista Vilém Jirsa z Náchoda, třináctiletý Pražák Jan Vobořil hrající na lesní roh a sedmnáctiletý violoncellista Adam Klánský, student Pražské konzervatoře. Všichni sklidili zasloužený potlesk. Večer moderoval tradičně a zdařile hudební publicista Jiří Vejvoda. Ceny mají záštitu ministerstva kultury a Hlavního města Prahy a podporu například Bohemian Heritage Fund. Pořadatelem cen je Společnost Voice of Prague – vlastník rádií Classic Praha a Expres FM. Prezidentem soutěže je podnikatel a komunální politik Petr Stuchlík, ředitelem dřívější ministr kultury Jiří Besser. 

Podrobné výsledky a více informací a naleznete na oficiální stránce   www.classicpragueawards.eu                                                                                                      

 

Jaromír a Věra Hamplovi                

Foto: archiv Classic Prague Awards