Velká cena Brazílie – nedělní závod – tým BWT Alpine F1

Tým BWT ALPINE F1 získal na  Velké ceně Sao Paula sedm bodů, když se Pierre Gasly vyšplhal z patnáctého místa na startovním roštu na sedmé místo pod šachovnicovou vlajkou a Esteban Ocon ze čtrnáctého na desáté místo.

Červená vlajka v úvodu závodu

Závod byl přerušen červenou vlajkou po nehodě několika vozů v úvodním kole, přičemž Esteban i Pierre dobře zareagovali, aby se prokousali chaosem na trati a získali několik míst. Po restartu si Pierre polepšil o dvě místa na deváté místo, zatímco Esteban si polepšil o jedno místo na desáté místo. Od té chvíle dominovala v závodě na 71 kol strategie, kdy Esteban jel se třemi pit stopy na měkké-střední-měkké-měkké sadě pneumatik a Pierre na strategii dvou pitstopů na měkké-střední-měkké sadě; Oba jezdci dokončili závod na nových měkkých sadách pneumatik. Pierre měl ve 49. kole výhodu pneumatik před Estebanem, protože Esteban nechal Pierra předjet ve snaze stíhat Lewise Hamiltona před ním. A kromě toho, že Pierre zajel nejrychlejší kolo závodu, dokázal sedminásobného mistra světa před  nájezdem do první zatáčky dotáhnout na osmé místo, nakonec se stal sedmým, jakmile všechny vozy dokončily zastávky v boxech. Esteban pak o několik kol později zajel do boxů s cílem dotáhnout druhý Mercedes George Russella do boje o poslední bod. Britský pilor  odstoupil v 59. kole a Esteban se hladce dostal na desáté místo.

Po napínavém trojzávodě se tým těší na Velkou cenu Las Vegas, která se uskuteční za čtrnáct dní.

ZÁVOD

ESTEBAN startoval ze 14. místa na ojetých měkkých pneumatikách (L2, výměna na použité měkké pneumatiky pod červenou vlajkou, L14 zastávka v boxech pro novou střední sadu pneumatik, L31 pro použité měkké pneumatiky, 53. kolo pro nové měkké pneumatiky). Nejrychlejší kolo: 1:14.206

PIERRE startoval z 15. místa na ojetých měkkých pneumatikách (L2 přezutí na použitou měkkou sadu pod červenou vlajkou, 26. zastávka v boxech pro nové střední pneumatiky, 48. kolo pro nové měkké pneumatiky). Nejrychlejší kolo: 1:14.521

ESTEBAN OCON, STARTOVAL 14., SKONČIL 10.:

„Dnes jsme měli malou odměnu v podobě jednoho bodu po náročném závodě. Měli jsme skvělý začátek, získali jsme některé pozice a zároveň se vyhnout chaosu vpředu. Bohužel jsme velmi rychle viděli, že jsme měli po celou dobu velmi vysokou degradaci a museli jsme jet závod se třemi pit stopy. Plánovali jsme to, protože jsme včera viděli určité náznaky, že by to mohl být faktor, takže to je něco, co budeme do budoucna vyhodnocovat. Nicméně pro tým to byl dobrý den v kanceláři, oba vozy byly na bodech a dobrý krok od včerejšího výkonu ve sprintu. Nyní se soustředíme na Las Vegas, předposlední závod sezóny, který slibuje velkolepý zážitek, kde doufáme, že dosáhneme dalšího silného výsledku.“

PIERRE GASLY, STARTOVAL Z 15. MÍSTA, DOJEL 7. :

„S dnešním závodem jsem velmi spokojený a řekl bych, že to byl jeden z našich nejlepších výkonů v sezoně. Byl to velmi náročný závod s několika stinty a zastávkami v boxech, ale celý tým dnes odvedl skvělou práci, aby udělal správná rozhodnutí a dobře provedl pitstopy. Pro tým je to na sedmém a desátém místě jednoznačně dobrý výkon, zejména poté, co startoval z konce startovního roštu. Po celou dobu jsme závodili s Carlosem (Sainzem) a oběma Mercedesy, takže je to jasný krok vpřed oproti včerejšku. Další na řadě je Las Vegas, které bude bezpochyby skvělým zážitkem. Jsem z toho nadšený, stejně jako vždy z nových závodů, a je na nás, abychom do toho závodu vstoupili co nejlépe připraveni a dali do toho na trati všechno.“

BRUNO FAMIN, DOČASNÝ ŠÉF TÝMU:

„Dnes to byla velmi dobrá týmová práce, kdy jsme byli schopni výrazně zlepšit náš výkon ze včerejšího sprintu a proměnit naše obtížné pozice na startovním roštu v body s oběma vozy. Nebyl to snadný závod, a to jak pro tým se strategickými zastávkami v boxech, tak pro jezdce, kteří se museli chytře prokousat chaosem po startu. Nakonec je to sedm silných bodů pro tým, což je dobrý způsob, jak završit tento trojzápas. V posledních dvou závodech sezóny musíme mít hlavy dole, najít způsoby, jak být rychlejší od začátku víkendu, abychom byli v neděli na startovním roštu v lepší pozici. Byl jsem ohromen soudržností a týmovou prací všech a nyní se těšíme na Las Vegas na předposlední závod roku 2023.“

Zdroj: BWT Alpine F1 Team

GP SÃO PAULO vyhrál přesvědčivě Max Verstappen a překvapivě na třetím místě Alonso