Formule E: Julius Baer Sao Paolo E-Prix: Jaguar ovládl podium v prvním závodě Formule E v Brazílii

• Mitch Evans získal první vítězství v sezóně pro Jaguar TCS Racing v historicky prvním závodě mistrovství světa ABB FIA Formule E v Brazílii
  • Sam Bird se připojil k týmovému kolegovi Evansovi na stupních vítězů se třetím místem v roce 2023 Julius Baer São Paulo E-Prix
  • Nick Cassidy z Envision Racing si připsal druhé místo a na stupně vítězů se dostal s pohonnou jednotkou Jaguar

Julius Baer Sao Paolo E-Prix – sobotní závod

Mitch Evans (Jaguar TCS Racing) dovezl do cíle na pozici jedna-dva-tři pro pohonné ústrojí Jaguar, přičemž Nick Cassidy (Envision Racing) a Sam Bird (Jaguar TCS Racing) překročili cílovou čáru společně. Trio dokončilo jen půl sekundy od sebe a uzavřelo strhující úvodní E-Prix Julius Baer São Paulo před více než 23 000 vášnivými fanoušky motorsportu.

Na rychlém městském okruhu v São Paulu s 11 zatáčkami to byl pořádný tah do cíle, kdy se Evansovi podařilo proplout neustálými změnami pozice v balíku a se pod šachovnicovou vlajku jako první ze třetího místa na startovním roštu. Novozélanďan převzal iniciativu a vedení závodu od svého krajana Cassidyho, když závod zamířil do přidaných kol po několika incidentech s výjezdem safety caru.

Jeho manévr ve 32. kole se ukázal jako rozhodující, Cassidy ani Evansův týmový kolega Bird nedokázali zvrátit defenzivní jízdu lídra – přestože Bird nasbíral několik dalších procentních bodů využitelné energie během postupu ze 10. místa na startu.  Nick Cassidy vedl závod více než jednou, ale byl nadmíru  spokojený, když poprvé ve své kariéře ve Formuli E získal tři po sobě jdoucí stupně vítězů.

Obhájce mistra světa Stoffel Vandoorne (DS PENSKE) odstartoval v Pole Position Julius Baer a hned od startu vedl, když během prvního kola aktivace ATTACK MODE odrazil Antónia Félixe da Costu (TAG Heuer Porsche Formula E Team), dokud závod nedosáhl své poloviny..

Udržet vedení bylo téměř nemožné ve 14. kole a Cassidy se dostal do vedení.

Ale Vandoorne skončil šestý poté, co bojoval o využitelnou energii z doby, kdy byl vepředu. Da Costa sestoupil na čtvrté místo a nakrátko měl naději na stupních vítězů, ale nakonec  skončil těsně za pódiovými pozicemi. Jean-Éric Vergne (DS PENSKE) dojel na pátém místě.

Lídr průběžného pořadí Pascal Wehrlein (TAG Heuer Porsche Formula E Team) startoval z 18. místa na startovním roštu a dokázal si k šachovnicové vlajce prorazit cestu na sedmou pozici, zatímco Jake Hughes (NEOM McLaren Formula E Team) skončil osmý. , těsně před týmovým kolegou René Rastem na devátém místě a Sébastien Buemi (Envision Racing) uzavřel první desítku. Mezitím Jake Dennis (Avalanche Andretti Formula E) byl nucen odstoupit po kontaktu  s Danem Ticktumem NIO 333  a l jeho 99X Electric narazilo do Wehrleinova Porsche.

Wehrlein si udržuje vedení v mistrovství světa jezdců s 86 body od Dennise s 62 body, zatímco Cassidy se posouvá na třetí místo jen bod za britským pilotem. Tým TAG Heuer Porsche Formula E vede Envision Racing 144 až 103 bodů a Jaguar TCS Racing je třetí na 83 bodech.

The Safety Car leads Stoffel Vandoorne, DS Penske, DS E-Tense FE23, Mitch Evans, Jaguar TCS Racing, Jaguar I-TYPE 6, and Nick Cassidy, Envision Racing, Jaguar I-TYPE 6

Mitch Evans, č. 9, Jaguar TCS Racing:

„Bylo to ideálně načasované. Měli jsme těžký start, ale auto bylo rychlé, takže jsme konečně vyhráli a nějaké body jsou neuvěřitelné. Jaguar 1-2-3. Nick mě tlačil celou cestu – tlačili jsme se navzájem – oba týmy to zvládly skvěle. Je to díky tvrdé práci, se simulacemi snažili jsme se  tento závod dobře poskládat ohledně strategie není snadné. Samozřejmě jsme přemýšleli o pozici na trati a o tom, kde chcete být v určitých fázích závodů. Od začátku jsem měl dobrou energetickou převahu, ale bylo to jen o pokusu najít správný čas k jejímu využití. Myslel jsem si, že jsem možná šel příliš brzy, jakmile se Nick dostal za mě, dokázal nashromáždit nějakou energii a dokázal se mne držet, ale vyhráli jsme, takže se nám evidentně podařilo odvést dobrou práci. Jsem velmi šťastný, že jsem získal nějaké dobré body.“

Mitch Evans, Jaguar TCS Racing , 1st position,

Nick Cassidy, číslo 37, Envision Racing:

„Jsem dnes s pódiem super spokojený, s takovým závodem nemůžete být nešťastní – to byla Formule E v celé své kráse, taková zábava v autě, doufám, že to byly dobré sledovat.  Velmi strategické, Sam také odvedl skvělou práci. 1-2-3 Jaguar, docela v pohodě. Věděl jsem, [kolik energie měl Sam Bird], to byl hlavní důvod, proč Mitche přiměl postupovat. Věděl jsem, že získat vítězství bude docela obtížné a že budu muset na Mitche předvést něco speciálního, abych to kolo zvrátil, ale bylo to velké riziko, že skončím třetí. Všichni chceme vyhrát, udělal jsem do bylo v mých silách. Ale to je způsob, jakým se sušenka rozdrobí na malé kousky a myslím, že jsme dosáhli jednoho z nejlepších výsledků.“

Nick Cassidy, Envision Racing, 2nd position,Podium

Sam Bird, č. 10, Jaguar TCS Racing:

„Úžasný den pro Jaguar TCS Racing a Jaguar na celém světě jako skupinu, kdy se podařilo obsadit pódium. Nejsem si jistý, zda se to už někdy podařilo, takže klobouk dolů před všemi tady a  na základně, je to skvělý výsledek. Mám velkou radost za tým i za sebe. Jsem trochu zklamaný, protože jsem se vyšplhal na konec vedení s o 2 % více energie, ale v hlavě se mi odehrávaly důsledky Indie, tak jsem si řekl, že se budu v klidu a neudělám nic hloupého a prostě přivezu domů body, myslím, že jsem také zajel nejrychlejší kolo. Jsou to dobré body pro tým, a teď nás čeká Berlín.“

Sam Bird, Jaguar TCS Racing, 3rd position,

Německo je další zastávkou v ABB FIA Mistrovství světa Formule E pro 7. a 8. závod 2023 SABIC Berlin E-Prix dvojzávod se jede  v sobotu 22. dubna a v neděli 23. dubna 2023.

Zdroj: ABB FIA Formula E

Formule E : 2023 Julius Baer Sao Paolo E-Prix – sobotní závod