Desítky dobrovolníků pomáhají v průběhu roku v ostravské ZOO

Dne 5. prosince si připomínáme mezinárodní den dobrovolníků. Také Zoologická zahrada a Botanický park Ostrava sdružuje desítky nadšených lidí, kteří zejména během hlavní návštěvnické sezony pomáhají na různých místech areálu. Zájem o nezištnou pomoc rok od roku roste, a to nejen mezi jednotlivci, ale také mezi firmami v rámci tzv. firemního dobrovolnictví. Všem patří obrovský dík za jejich ochotu a nadšení.

Dobrovolnictví v Zoo Ostrava

Dobrovolnictví v Zoo Ostrava funguje v jistém směru už více než 50 let, a to díky Kruhu přátel zoo, který se zprvu věnoval především edukaci a osvětě veřejnosti, ale později se jeho členové zapojili také do zajišťování bezpečí a pohody zvířat i návštěvníků. V době covidových restrikcí a uzávěr zoologické zahrady v letech 2020–2021 se začali přihlašovat i lidé, kteří chtěli zoo pomoci nejen finančně, ale také přiložením vlastních rukou k dílu, ať už pomocí s úklidem a údržbou areálu, s přípravou krmiv či dalšími činnostmi. A tento zájem přetrvává. Dá se tak říci, že začala další kapitola dobrovolnictví a výčet činností, se kterými nám dobrovolníci mohou pomoci, je nyní širší než dříve. 

„Díky pomoci desítek dobrovolníků jsme mohli uspořádat řaduakcí v rozsahu, který bychom byli jinak schopni jen těžko zajistit,z těch největších například Noc snů – speciální večer prohandicapované děti, charitativní běhy či Halloween a lampionovýprůvod. Dobrovolníci ale také pomáhají při velkých soutěžíchpro školy, komentovaných prohlídkách botanických skleníků, přidozorech v průchozích expozicích a stovky hodin svého času námvěnují také při zvelebování areálu. Jen v loňském rocedohromady věnovali dobrovolníci a členové Kruhu přátel zoologickézahradě více než 1200 hodin svého volného času a za to jim patříveliké poděkování!“ popisuje dobrovolnickou činnost VeronikaMáchová, která dobrovolníky v Zoo Ostrava koordinuje.

„Dobrovolníci se scházejí také mimo akce pro veřejnost, protože pro mnohé z nich je to srdeční záležitost. Potkávají se s lidmi, kteří mají společný zájem o ochranu přírody a fungování zoologických zahrad. Při těchto setkáních se také snažíme, aby se o tom, co se v zoo děje nebo chystá, dozvěděli co nejvíce. Poslední akcí tohoto roku, kterou s dobrovolníky chystáme je Koledování v zoo, které nás čeká už v sobotu 9. prosince 2023,“dodává Veronika Máchová.

Kromě jednotlivců se o dobrovolnou pomoc zajímá v posledních letech i řada firem a soukromých společností, které poskytují své zaměstnance, aby pomáhali v některé z neziskových organizací. I v tomto směru zájem neustále narůstá a některé firmy pomáhají opakovaně.