Včelám se daří i v centru Plzně. Včelstva jsou na budovách magistrátu, na škole i v Centru robotiky.

Již v roce 2019 umístil plzeňský magistrát na střechu své historické radnice na náměstí Republiky dva včelí úly. Letos přidal další dvě včelstva na budovu ve Škroupově ulici a na podzim plánuje rozšíření na střechu budovy v Koterovské ulici. To nejsou ovšem jediná včelstva na městských budovách – vždy po dvou včelstvech jsou umístěné úly na 21. základní škole a v Centru robotiky. O včelstva se městu stará Pavel Mach, jenž má včelí úly i na dalších veřejných budovách v Plzni – na Fakultě strojní Západočeské univerzity, na stožáru u Techmania Science Center a nově přibydou včely i do areálu spalovny v Chotíkově.

Včely v Plzni

„Včelám se daří nejen na venkově, ale i ve městě a příkladem může být plzeňská radnice. Těší mě, že ze samotného srdce Plzně jsme rozšířili včelstva i do další naší budovy magistrátu ve Škroupově ulici a na podzim budeme pokračovat budovou v Koterovské ulici na Slovanech,“ vysvětlil primátor města Martin Baxa a doplnil: „Z úspěšného stáčení medu vytváříme propagační materiály města – hosté tak obdrží med s logem krajské metropole. V letošním roce se na radnici a ve Škroupově ulici stočilo na 60 kilogramů medu.“

 

„Životní prostředí centra čtvrtého největšího českého města není tak špatné a včelám se ve městě opravdu daří,“ potvrdil včelař Pavel Mach. „Zřejmým dokladem je letošní stáčení medu, kdy medu ze včelstev v centru Plzně bylo více než z mých dalších míst v přírodě ve Kdyni či u zámku Kozel na Rokycansku. A v Centru robotiky byl zase med podstatně dříve než na jiných místech, důvodem byly pravděpodobně brzy kvetoucí keře kolem řeky. Včela má dolet až pět kilometrů, v centru města jsou zdrojem pro včely nejčastěji parky a sadový okruh, kde je zeleně dostatek, ale stejně tak mnoho obživy pro včely nabízí zelené vnitrobloky budov. Rozhodně mají včely v centru města dostatek potravy. Nevadí jim ani trvalý hluk, tomu se umí přizpůsobit, i když je nelze samozřejmě umístit do úplně frekventované ulice, včely si chrání svůj okruh přibližně 5 až 20 metrů. Včelstva umisťujeme vždy po dvou, aby si vzájemně mohla vypomoci,“ uvedl Pavel Mach. O včely se včelař stará na budovách magistrátu v sezoně od dubna do srpna jednou za 14 dní a mimo sezonu jednou za měsíc.

Sledování online

Zájemci mohou včely na plzeňských veřejných budovách sledovat online přes web https://www.vcelynastrechach.cz/strechy.

„Spojil jsem s městskou organizací BIC Plzeň, abychom společně připravili projekt monitoringu včelstev a vznikl z toho plzeňský projekt ProBee, který podpořila skrze své Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň. Díky němu jsou včelstva na budovách města Plzně sledována prostřednictvím technologie umělé inteligence a informace z úlů (obraz a zvuk) jsou analyzovány s pomocí neuronových sítí,“ vysvětlil Pavel Mach.

 

Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně, k včelím úlům doplnil: „Pod každým úlem je umístěna váha, kde je možné sledovat denní včelí přínos nektaru a pylu. V každém úlu je také senzor, který měří teplotu v úlu a snímá zvukový projev včel. Tyto údaje je možné vidět i na grafu po jednotlivých dnech. Včelstvo je uvnitř a z venku sledováno kamerou. Všechna vyjmenovaná zařízení jsou buď na solární panel nebo baterie. S rozšířením na budovu v Koterovské počítáme v následujících měsících, nyní je nutné vybudovat bezpečnostní zábradlí na střeše, poté již můžeme instalovat včelí úly.“