Školní restaurace Primirest v Tanvaldu je první školní restauraci v Česku, která neprodukuje žádný potravinový odpad. Nesnědená jídla ze školní kuchyně míří k potřebným v místním rodinném centru, nedojedené zbytky, kterých je díky samoobslužnému systému výdeje obědů minimum, končí v kompostéru, ve kterém se mění na kvalitní humus. Ten využívá škola a městské služby na kultivaci zeleně.
Promyšlená logistika a příprava jídel na základě objednávky obědů strávníky, samoobslužný model výdeje, přirozeně interaktivní forma učení dětí zodpovědnosti k jídlu a neplýtvání v kombinaci s darováním nezkonzumovaných jídel potřebným i využití kompostéru garantují, že školní restaurace Primirest ZŠ Tanvald Sportovní je zcela bezodpadová. Je první „100 % zero waste“ (nulový odpad) školní restaurací v Česku, která neprodukuje žádný potravinový odpad.
„Suroviny objednáváme na základě objednávky obědů. Systematicky srovnáváme a optimalizujme i s daty z předchozích dnů. Efektivní stav zásob minimalizuje plýtvání. Cílem je důsledné využití všech surovin – například ořezy zeleniny a masa zpracováváme do vývarů a základů pro polévky nebo omáčky,“ potvrzuje Roman Preissler, šéfkuchař školní restaurace Primirest ZŠ Tanvald a doplňuje: „nabízíme dvě hlavní jídla – jedno masité a jedno bezmasé formou samoobsluhy podle preferencí dětí. Součástí oběda je bohatý salátový bar.“
Samoobslužný model stravování vede děti k systematickému přemýšlení o velikosti porce – nabírají si tolik, kolik opravdu snědí. Mají možnost si opakovaně přidat, nikdy by jim ale nemělo na talíři nic zůstat. Právě fakt, že si děti nabírají pouze to, co opravdu chtějí, významně minimalizuje množství nedojedených zbytků. Další efekt možností ochutnat, a především svobodný výběr přinášejí i trvale vzestupnou konzumaci polévek a navyšuje se i spotřeba čerstvého ovoce a zeleniny. Děti navíc po jídle nádobí z tácu samy vytřídí do jednotlivých košů, které pás dopraví do automatické myčky. Snižuje to nároky na obsluhu a zmizely fronty u výdejních okének. Množství odpadu se v restaurace kontinuálně měří a maskot školní jídelny Barvožrout interaktivně zvyšuje povědomí dětí o jejich roli ve snižování množství odpadu.
Děti se tak denně a přirozenou formou učí jídlem neplýtvat a chovat se vždy zodpovědně.
A protože se méně jídla vyhazuje, mohou školní restaurace Primirest nakupovat dražší suroviny, protože jich je třeba méně. „Veškeré hovězí v našich školních jídelnách je bioprodukce z Vysočiny, nakupujeme čerstvé ryby, na jídelníčku je i králík, nepoužíváme mražené polotovary, umožňuje nám to třeba vařit klasické vývary z kostí,“ potvrzuje Michal Debrecéni, generální ředitel sítě školních restaurací Primirest. Instantní bramborovou kaši ve skladu v Primirest nikdo nenajde, vaří se pouze z čerstvých surovin.
Po výdeji se nevydaná jídla darují prostřednictvím systému organizace Zachraň jídlo. V Tanvaldu putují nezkonzumované porce z denního menu školních restaurací potřebným do rodinného centra Maják. Jídlo tak denně najde smysluplné využití pro lidi v nouzi, místo aby se zbytečně vyhazovalo. Za září zachránili v Tanvaldu 66 porcí, za říjen až 87 porcí jídla, které směřovalo do Rodinného centra Maják.
Zatímco v běžných jídelnách se ze 100 jídel zkonzumuje podle průzkumu Zachraň jídlo jen zhruba 70, zbytek končí v odpadu, v těch samoobslužných se nesní jen přibližně 12 procent.
Veškeré zbytky z talířů i BIO odpad z přípravy pokrmů (např. využitý ořez ze zeleniny a masa apod.) zpracováváme ve školní restauraci Tanvaldu v elektrickém kompostéru.
V průběhu 24 hodin efektivně zpracuje gastro odpad a zbytky na kvalitní kompost, který škola a Technické služby města Tanvald využívají na kultivaci zeleně. Provoz kompostéru je ekonomický, navíc zcela odpadá finančně náročný odvoz a likvidace bioodpadu.
„Moderní samoobslužné školní restaurace už mají v Tanvaldu ve všech základních školách, celkem jsou tři. V roce 2022 jsme na Šumburku ve škole otevřeli první „inkubátor,“ kde jsme si otestovali, jestli to vůbec je možné. Na začátku byly obavy, že děti nebudou samostatné, resp. nebudou schopné si samy jídlo nandat, děti nás ale překvapily, od prvního dne byly samostatné. Navíc, a to byl skvělý úspěch v našem dlouhodobém ambiciózním zero-waste plánu, hned od začátku se množství vyhozeného jídla snížilo o 80 až 90 procent.“ dodává Michal Debrecéni, generální ředitel sítě školních restaurací Primirest.