Soutěž DesignEuropa Awards 2024: vyhlášeno šest finalistů, Dieter Rams získal cenu za celoživotní dílo

Do užšího výběru v soutěži postoupilo šest vynikajících evropských návrhů. Cenu za celoživotní dílo získal německý designér Dieter Rams, který svou prací po desetiletí formoval průmyslový design. Finalisty vybírala z více než 800 přihlášených profesionální porota, která se zaměřovala zejména na udržitelnost. Vítězové budou vyhlášeni dne 25. září v Rize.

Zveřejnění jmen finalistů

Úřad EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) dnes zveřejnil jména finalistů pátého ročníku soutěže DesignEuropa Awards a jméno vítěze ceny za celoživotní dílo.

Letošní ročník soutěže DesignEuropa Awards zaznamenal rekordní účast – více než 800 přihlášek a nominací ze zemí z celé Evropy ve dvou soutěžních kategoriích: Cena pro podnikatele a malé společnosti a Cena průmyslu.

Finalisti z různých zemí

Šest finalistů pochází z různých evropských zemí (Belgie, Česka, Dánska, Estonska, Rumunska a Švédska) a jejich návrhy pokrývají celou škálu odvětví, jako je zdravotnictví, audio zařízení, domácí spotřebiče, ukládání energie, bydlení a architektura. Návrhy pocházejí jak od zavedených značek, jako je Bang & Olufsen, Linet a Meze Audio, tak i od nových účastníků soutěže, jako jsou společnosti Arsenit, MyGrid a Transparent. U všech výrobků se klade velký důraz na udržitelnost a samy o sobě nastavují nové standardy v oblasti designu.

Nová kategorie soutěže

V letošním roce byla rovněž zavedena nová kategorie pro mladé designéry do 29 let – Cena za design nové generace.

Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním předávání cen v lotyšské Rize dne 25. září.

Kromě toho letos obdrží renomovaný německý designér Dieter Rams cenu za celoživotní dílo. Rams, který je průkopníkem jak v oblasti designu, tak i udržitelnosti, navrhl více než 200 ikonických zařízení a po desetiletí formoval vzhled a funkčnost spotřebních výrobků. Jeho přenosné rádio T3 značky Braun a univerzální policový systém 606 navržený pro značku Vitsœ jsou trvale vystaveny v Muzeu moderního umění v New Yorku (MoMA).

Dieter Rams

Výkonný ředitel úřadu EUIPO João Negrão v této souvislosti uvedl:

Letošní ročník soutěže DesignEuropa Awards přinesl opět vysokou účast špičkových evropských designérských talentů. Vzešlo z něj šest neuvěřitelných finalistů a Dieter Rams získal za své vlivné a nadčasové návrhy cenu za celoživotní dílo. Naše soutěž je oslavou dokonalosti v oblasti designu a inovací, které podněcují evropské odvětví designu k pokroku.

FINALISTÉ V KATEGORII PODNIKATELŮ A MALÝCH PODNIKŮ

ModuleOne (Belgie): Inteligentní bateriový systém pro domácnosti, který klade důraz na dostupnost a udržitelnost a zvyšuje energetickou nezávislost.

Společnost: MyGrid. Designér: Jan Wellens.

Piil (Estonsko): Prefabrikované modulární domky kombinující funkčnost s ekologickou udržitelností, využitelné jako pracovní nebo obytné prostory.

Společnost: Arsenit. Designér: Arseni Timofejev.

Gramofon Transparent (Švédsko): Moderní pojetí klasického přehrávače vinylových desek s důrazem na opravitelnost a udržitelný design.

Společnost: Transparent. Designér: Per Brickstad.

 

FINALISTÉ V KATEGORII PRŮMYSLU

Beolab 8 (Dánsko): Modulární reproduktor nabízející vysoce věrný zvuk, všestrannost z hlediska možného umístění a odolnost.

Společnost: Bang & Olufsen. Designéři: tým návrhářů společnosti NOTO.

Empyrean II (Rumunsko): Sluchátka, která kombinují výjimečnou kvalitu zvuku s ergonomickým designem.

Společnost: Meze Audio. Designér: Antonio Meze.

Essenza 300 LT (Česko): Nemocniční lůžko vybavené technologií, která umožňuje vyšší bezpečnost a usnadňuje manipulaci, čímž zlepšuje péči o pacienty a účinnost práce ošetřovatelů.

Společnost: LINET. Designéři: tým návrhářů společnosti LINET ve spolupráci s externím návrhářským studiem.

Nemocniční lůžko

Porota soutěže

Porotě soutěže DesignEuropa Awards předsedal Lorenzo Imbesi, architekt a profesor na univerzitě Sapienza v Římě a předseda sdružení Cumulus. Porota je složena z designérů, akademických pracovníků, podnikatelů, vítězů předchozích ročníků soutěže a odborníků na duševní vlastnictví. Finalisté byli vybráni na základě hodnoty jimi předložených návrhů a jejich dopadu na trh, přičemž byly zohledněny sociální a environmentální aspekty návrhů a inovativní využití systému zapsaných vzorů Společenství.

DIETER RAMS, IKONA DESIGNU

V rámci soutěže získá letos cenu za celoživotní dílo Dieter Rams z Německa za svůj významný vliv v oboru.

Během své více než čtyřicetileté kariéry u společnosti Braun navrhl Rams se svým týmem mnoho ikonických výrobků. Kombinace gramofonu a rádia, výrobek SK4, zapalovač T2 ve tvaru válce a přijímač pro globální pásma T1000 předběhly svou dobu díky minimalistickému a funkčnímu designu, který způsobil revoluci v oblasti domácích spotřebičů.

V roce 1959 začal Rams spolupracovat se společností Vitsœ, což vedlo k vytvoření jeho univerzálního policového systému 606, který se prodává dodnes. Pod touto značkou vznikla rovněž kolekce křesel 620 a další slavné návrhy.

Ramsova práce hladce propojuje funkčnost s ohledem na životní prostředí, čímž posouvá postupy udržitelného designu kupředu. Koncem 70. let 20. století Rams formuloval svých „Deset principů dobrého designu“, včetně slavného výroku „méně, ale lépe“, které ovlivňovaly práci designérů i estetiku a kulturu v posledních desetiletích. Nadace Dietera a Ingeborg Ramsových se od roku 1994 věnuje podpoře odpovědného designu výrobků a řešení budoucích požadavků v oblasti průmyslových vzorů.

Předchozími držiteli ceny za celoživotní dílo jsou celosvětově známí designéři Hartmut Esslinger, Giorgetto Giugiaro, André Ricard a Maria Benktzon.

O SOUTĚŽI DESIGNEUROPA AWARDS

Soutěž DesignEuropa Awards se stala v mezinárodním kalendáři akcí týkajících se průmyslových vzorů významnou událostí. Oceňuje vynikající průmyslové vzory a průkopníky průmyslu, kteří ochránili své myšlenky a výrobky formou zapsaných průmyslových vzorů Společenství.

Zapsaný průmyslový vzor Společenství spravovaný úřadem EUIPO je právem duševního vlastnictví, které poskytuje výlučnou ochranu vzhledu výrobku ve všech členských státech EU. Úřad EUIPO každoročně obdrží přihlášky přibližně 100 000 průmyslových vzorů. Mezi známé zapsané průmyslové vzory patří kávovar Bialetti Moka, kostka Lego a Porsche Turbo.

Ceny soutěže DesignEuropa Awards 2024 se budou předávat v lotyšské Rize ve spolupráci s Patentovým úřadem Lotyšské republiky. Počínaje letošním ročníkem bude soutěž DesignEuropa Awards organizována každoročně, nikoliv každé dva roky, jako tomu bylo doposud. V předchozích ročnících byly ceny předávány v Miláně (2016), Varšavě (2018), Eindhovenu (2021) a Berlíně (2023).

O ÚŘADU EUIPO

Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) je jedna z největších decentralizovaných agentur Evropské unie. Sídlí ve španělském Alicante. V roce 2024 byl již popáté vyhodnocen jako nejinovativnější úřad duševního vlastnictví na světě. Úřad EU pro duševní vlastnictví, který v roce 2024 oslaví 30. výročí svého založení, spravuje od roku 1994 zápisy ochranných známek EU a od roku 2003 zápisy průmyslových vzorů, což jsou práva duševního vlastnictví platná v 27 členských státech Evropské unie. V roce 2023 byla úřadu svěřena správa dalšího práva duševního vlastnictví, a to zeměpisného označení řemeslných a průmyslových výrobků. Úřad EUIPO rovněž spolupracuje s dalšími subjekty na úrovni EU a na mezinárodní úrovni s cílem vytvořit rovné podmínky v prostředí duševního vlastnictví. V jeho prostorách sídlí Evropské středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví.